קווים לדמותו של המגיד ממזריטש, שיום הילולתו חל בי"ט בכסלו

עוד לפני פטירתו הביע הבעל שם טוב את רצונו, שר' דוב בער ייבחר לממשיך דרכו – וכך היה. העיירה מזריטש שבה התיישב, הייתה למוקד רוחני גדול

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

ג' בתמוז הוא היום הקדוש של הרבי מלובביץ'. ביום זה ממש, שליחי "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עבורכם בציונו. השירות ללא תשלום. ניתן לשלוח שמות בחינם כאן! ​>>

רבי דב בער ממזריטש, המכונה 'המגיד ממזריטש' היה ממתנגדי תנועת החסידות בתחילה, אך משהכיר את הבעל שם טוב ונתקרב אליו – הפך לתלמידו החשוב ביותר, ולממשיך דרכו.
עוד לפני פטירתו הביע הבעל שם טוב את רצונו, שר' דוב בער ייבחר לממשיך דרכו – וכך היה. העיירה מזריטש שבה התיישב, הייתה למוקד רוחני גדול ואליה התנקזו חסידיו הרבים של הבעל שם טוב. חסידים רבים השוו את המגיד ממזריטש והבעל שם טוב לאליהו הנביא ותלמידו אלישע, ואמרו שכשם שאלישע זכה שהשפעתו תהא כפולה משל רבו - כך זכה לזה גם המגיד ממזריטש: שהרי לבעל שם טוב היו 'שישים גיבורים', דהיינו שישים תלמידים מובחרים שנחשבו ל'אריות שבחבורה' וזכו להפיץ את תורתו בתוך אירופה, אולם המגיד זכה להכפיל מספר זה, ולו היו 120 תלמידים.
אחד הסיפורים היותר מעניינים שמיוחסים למגיד ממזריטש הוא שידוך של אחד מתלמידיו, אותו 'צפה' ברוח קדשו. ומעשה שהיה, כך היה.
אותו תלמיד הגיע למגיד והתלונן באוזניו על כך שקשה לו למצוא שידוך, בשל עוניו הגדול. אולם המגיד פטר אותו לשלום ואמר: "לך לשלום, ואת הצעת הנישואין הראשונה שתבוא אליך – קבל".
בדרכו חזרה לביתו, העביר מיודענו את הלילה בפונדק כפרי, ושם פגש בקבוצת הוללים שכילו זמנם בבדיחות ושתייה. הוא ניסה שלא להתבלט לעיניהם, אך לפתע נטפל אליו אחד מחברי הקבוצה, ושאלו למעשיו שם.
בתמימותו הסביר הלה כי זה עתה חזר מהמגיד ממזריטש, 'והוא אמר לי שאסכים להצעת השידוך הראשונה שיציעו לי', סיפר להם כששאלוהו למעשיו אצלו. "ובכן, מה הבעיה? יש לי שידוך מושלם בשבילך", אמר הליצן שבחורה, והסביר: "אחותי היא גרושה טרייה, ויש לה נדוניה של מאה רובל כסף, והיא אפילו נמצאת כאן. אם אתה מסכים, נוכל לסגור את השידוך כבר עכשיו".
היה זה שקר גס, כיוון שאותה 'אחות' לא הייתה אלא בתו של בעל הפונדק, שבמקרה שהה בעיר אחרת באותו זמן. כשניגש אליה ה'ליצן' והסביר את הנעשה בתוך הפונדק, הסכימה הנערה לשתף פעולה, 'לשחק' את המשחק, ולהעמיד פני כלה – מתוך מחשבה שהתנהגות זו תכפיל ותשלש את הכנסות העסק של אביה.
השניים ערכו חופה כדת וכדין, עם כתובה וטבעת וכל השאר – אך כשחזר בעל הפונדק מנסיעתו, חמתה בערה בו כששמע על הנעשה בהיעדרו. הוא ביקש לגרש את החתן תמורת 1000 רובל, ובלבד שיסכים לוותר על השידוך, ולתת לה גט. אבל החתן התעקש. "אם אינך מסכים לשידוך, בוא וניסע יחדיו אל המגיד ממזריטש. הוא זה שיכריע דבר". הסכימו, ונסעו למגיד ממזריטש ביחד עם הכלה.
כשהגיעו לרב, ביקש המגיד להתייחד עם בעל הפונדק ואמר לו: "שוחחתי עם החתן, והוא מסכים להתגרש מבתך תמורת 1000 רובל. אך מה באשר לבתך? האם לא הגיע הזמן לשדכה? והרי הצעה מעולה משכמה ומעלה יש לי בעבורה".
כששמע זאת בעל הפונדק, אורו עיניו והוא אמר כממתיק סוד: "אני מוכן לשמוע כל הצעה שהרב יציע".
אז מיהר המגיד ממזריטש ואמר בחוכמתו: "החתן הוא רב מעלות, חכם ובעל מידות טרומיות. רק חיסרון אחד יש לו, באשר הוא מגיע ממשפחה ענייה ואין לו להוצאות החתונה אלא 1000 רובל בלבד".
אז הבין בעל הפונדק את כוונת המגיד, וכרה אוזנו לשמוע את דברי הרב. אז פנה אליו הרב ואמר: "אין צורך לערוך גט ולהינשא מחדש, כי זהו שידוך משמיים, ואני מבטיח לך שהם יחיו בשלום ובשלווה, ולא תצטער על זה".
וכך אמנם היה.
אז פנה הרב בחוכמתו אל בעל הפונדק ואמר: "אין צורך בגט, כי זהו שידוך משמיים. ואני מבטיח לך שיחיו יחד באושר ובשלווה".


לקריאת מזמורי תהילים לעילוי נשמת רבי דב בער ממזריטש לחצו כאן

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפריון

מעוניינים להתפלל לפוריות? יהי רצון מלפניך ה’ אלוקי אלוקי אבותי שתזכה אותי ואת אשתי בפרי בטן. שידענו ה’ אלוקינו שזה רצונך, כי "לא תהו בראה - לשבת יצרה". ועל כן אנו באים אליך בתחינה

תפילה סגולית לבן זכר

מתפללים לבן זכר? לפניכם נוסח תפילה לבן זכר. ותִּתְפַּלֵּל חַנָּה וַתֹּאמַר עָלַץ לִבִּי בַּה', רָמָה קַרְנִי בַּה', רָחַב פִּי עַל אוֹיְבַי - כִּי שָׂמַחְתִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. אֵין קָדוֹשׁ כַּה' - כִּי אֵין בִּלְתֶּךָ, וְאֵין צוּר כֵּאלֹהֵינוּ.

סגולות נגד חלומות רעים

"אם חלם אדם חלום רע, טוב לעשות קצת מעניין החלום, ובזה יתבטל" -  סגולות כנגד חלומות רעים, שלא כדאי לפספס
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |