אדם שהתפלל ולא נענה: דבר תורה לפרשת במדבר מהרב מנדל – מנהל מוקד תהילים ארצי

בצר לו, האדם מבקש, מצפה ומייחל יום אחר יום. אם אינו רואה ישועה שקרבה לבוא - אל יפול ברוחו. אלא דווקא אז יתגבר כארי ויתחזק באמונה פשוטה, יחזור ויתפלל, ואז תבוא הישועה לבקשתו

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

ביום שני הקרוב, ראש חודש סיון, הוא היום שבו עם ישראל הגיע ממסעו מרפידים, וחנה למרגלות הר סיני.
 
אומרת הגמרא שבראש חודש "לא אמר להו ולא מידי". משה רבינו לא אמר להם דבר, משום חולשה דאורחא. חלשים ועיפים היו מהדרך, ועל כן משה רבינו המתין עם דבריו עד למחרת היום.

ולכאורה, ההליכה ממקום חנייתם הקודמת - מרפידים ועד להר סיני - היא הליכה קצרה, כך שהיא לא אמורה לגרום לחולשה. מה עוד, שההליכה בכל שנות הנדודים של עם ישראל במדבר לא היתה כרוכה בטרחה, היות וענני הכבוד היה מפלסים את הדרך למישור.

בהתחשב בכך שבני ישראל עמדו בתשוקה ובציפייה למעמד קבלת התורה - הם ספרו את הימים מיום צאתם ממצרים ועד למתן תורה. ההיגיון אומר שככל שמתקרב המועד, ובפרט כשהם הגיעו וחנו למרגלות ההר שעליו תינתן התורה – ההתרגשות והציפיה שלהם המריאו לעוצמה גבוהה מאוד.

וראיתי לפרש, שהאמונה הפשוטה היא עיקר כל התורה כולה. כמו שכתב הרמב"ן, "שאין לאדם חלק בתורת משה, עד שנאמין בכל דברינו ומקרינו שכולם ניסים, אין בהם טבע ומנהגו של עולם". ובלא אמונה זו, נחשב האדם כמי שעדיין לא 'התחיל' את התורה כלל.
 
משה רבינו רצה להשריש בלב העם שאפילו כשאדם מצפה ומייחל לישועה שתבוא, וכן סופר את הימים, עליו לדעת שאפילו אם עדיין לא הגיע הזמן לישועה - לא יפול ברוחו, אלא ימתין ויצפה באמונה תמימה, ואז יראה שהישועה קרובה לבוא, כמו שאמרו חז"ל "מה יעשה אדם שהתפלל ולא נענה? יחזור ויתפלל".
 
וזה מוסר השכל לכל הדורות: בצר לו, האדם מבקש, מצפה ומייחל יום אחר יום. אם אינו רואה ישועה שקרבה לבוא - אל יפול ברוחו. אלא דווקא אז יתגבר כארי ויתחזק באמונה פשוטה, יחזור ויתפלל, ואז תבוא הישועה לבקשתו.
 
חודש טוב ומבורך, שבת שלום.
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (115 מדרגים)

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


עצה שלא יזיקו לו המחשבות זרות

כָּל הַמַּחְשָׁבוֹת הַזָּרוֹת הַתּוֹקְפוֹת אֶת הָאָדָם, וּמִתְנוֹצְצוֹת לָאָדָם בְּמֹחוֹ וְאֵין הָאָדָם חָפֵץ בָּהֶם, וְאַדְרַבָּא מִצְטַעֵר מֵהֵם, אֵין הָאָדָם נֶעֱנָשׁ עֲלֵיהֶם כְּלָל וּכְלָל

סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו

סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |