מהם חמשת האסונות שהתרחשו בי"ז בתמוז, שבגללם אנו צמים עד היום?

התענית נקבעה לדורות על ידי נביאנו, כדי לעורר את הלבבות ולהזכיר להם את גודל האובדן על חורבן בית המקדש, כמו גם לעורר את הגעגועים והכיסופים למציאות השלימה לצד הקב"ה – בבניית בית המקדש השלישי והאחרון ובביאת משיח צדקנו

10/07/17 | ט"ז תמוז התשע"ז

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

ביום י"ז בתמוז אנו נוהגים מנהגי אבלות, באבל שלמעשה יימשך שלושה שבועות – עד תשעה באב. ימים אלו, הנקראים גם 'ימי בין המיצרים', מבכים את חורבן ירושלים בידי נבוכדנצר הרשע שהרס את בית מקדשנו ותפארתנו.

חמישה אסונות התרחשו בי"ז בתמוז, ואלו הם:
1. שבירת לוחות הברית הראשונים שקיבל משה רבנו על הר סיני, זאת לאחר שראה את חטא העגל.
2. פריצת חומות ירושלים.
3. שריפת ספר תורה על ידי המצביא הרומאי אפוסטמוס ימ"ש – האקט התקדימי שנתן לגיטימציה לכל שריפות הספרים המקודשים ליהדות, שהתרחשו לאורך הדורות.
4. בעקבות פריצת חומות ירושלים, המצור שהוטל על העיר על ידי נבוכדנצאר הרשע והבהמות שנתמעטו - נפסק קורבן התמיד שהוקרב פעמיים ביום ברציפות, מאז הקמת המשכן.
5. חילול השם נוראי נגרם, לאחר שצלם (פסל שיועד לעבודה זרה) הוצב בהיל בית המקדש.

אז מהי בעצם מטרת הצום?
התענית נקבעה לדורות על ידי נביאנו, כדי לעורר את הלבבות ולהזכיר להם את גודל האובדן על חורבן בית המקדש, כמו גם לעורר את הגעגועים והכיסופים למציאות השלימה לצד הקב"ה – בבניית בית המקדש השלישי והאחרון ובביאת משיח צדקנו.
הצער והייסורים שאנו חווים בכך שאנו זוכרים את האירועים הקשים הללו שהתרחשו לעם ישראל, בכוחם לעורר אותנו מהשינה העמוקה של הגלות כדי שננסה לתקן ולשוב בתשובה שלימה על חטאים שהמיטו עלינו את האסונות והגלות שלאחריהם.
 
מעט מהלכות האבלות הנהוגות באותו יום
1. טוב להחמיר שלא לגעת באוכל שלא לצורך, כדי שלא נתפתה לטעום. אם קרה ואדם טעה ובכל זאת אכל, אל לו להמשיך ללעוס כאשר נזכר כי היום צום – אלא יפלוט המאכל מפיו וימשיך לצום.
2. נשים מעוברות, מניקות, זקנים, תשושי כוח וחולים (למרות שאינם מסוכנים) פטורים מהתענית ולא צריכים להשלים את התענית ביום אחר.  
3. אין לחנך ילדים קטנים מתחת לגיל תשע למצוות התענית, אולם בת 12 ובן 13 – מוכרחים לצום.
4. לצרכי רפואה, מותר לקחת תרופות (במידה והכדורים מרים) ללא מים, אך אם לא ניתן לבלוע את הכמוסות ללא מים, ההלכה מתירה לשתות מעט מים לצורך כך.
5. היות ויום התענית נקבע על מנת לעורר את הלבבות לשוב בתשובה, אין לבלות אותו בדברים בטלים כגון טיולים ומשחקים. יש לנהוג בכובד ראש, ללמוד בספרים המלמדים מעניין היום ומחשיבותו וכן להתפלל על משיח צדקנו ועל בניין בית המקדש במהרה בימינו.
6. זמן הצום מתחיל מעלות השחר ומסתיים לאחר צאת הכוכבים.

הרב שניאור אשכנזי בשיעור על י"ז בתמוז - פרשת פנחס:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (88 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית וחזקה להריון

מתפללים להריון? לפניכם תפילה להריון. יהי רצון מלפניך צור כל העולמים צדיק בכל הדורות, למען שמך הגדול היוצא מפסוק ה` זכרנו יברך, שתתן לי זרע חדש זרע קודש, רצוי והגון טוב ויפה מתוקן ומקובל, וראוי לחיות ולהתקיים בלי עון ואשמה

סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית

סגולה לפרנסה טובה

מחפשים סגולה לפרנסה טובה? לפניכם תהילים פרק כ"ג, הידוע כסגולה לפרנסה טובה

תהילים להצלחה

מחפשים תהילים להצלחה? פרק נ"ז בתהילים ידוע כפרק תהילים להצלחה. כנסו לקריאה, ונתפלל ביחד אתכם שתזכו להצלחה רבה בע"ה

מזמור לתודה - סגולתו ונוסח מלא

פרק ק' בתהילים, המכונה גם 'מזמור לתודה' על שם הפתיח שלו, מיוחס למשה רבנו. בספרים הקדושים מצוין כי פרק זה מסוגל להשפיע על האדם שפע רוחני וגשמי גדול, אם יתמיד באמירתו מדי יום
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |