צפו בשידור החוזר ממעמד סיום התהילים בציון רבי מאיר בעל הנס עם המקובל הרב בצרי

"היא הייתה בטוחה שכבר אין סיכוי" – הניסים שיוצרת סגולת ר' מאיר בעל הנס

הכי מסוגל לישועות: ביום הקדוש, במקום הקדוש - והשם שלכם יהיה שם!

ל"ג שמח! כל הסגולות הקדושות של ל"ג בעומר

בדרך לחלאקה עם הילד? קבלו תפילה חזקה במיוחד

י"ז בתמוז

מהם חמשת האסונות שהתרחשו בי"ז בתמוז, שבגללם אנו צמים עד היום?

התענית נקבעה לדורות על ידי נביאנו, כדי לעורר את הלבבות ולהזכיר להם את גודל האובדן על חורבן בית המקדש, כמו גם לעורר את הגעגועים והכיסופים למציאות השלימה לצד הקב"ה – בבניית בית המקדש השלישי והאחרון ובביאת משיח צדקנו


03/08/19 | ב' אב התשע"ט

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

יום של ישועות וסגולות: בל"ג בעומר נהיה במירון, נתפלל עליכם, נחלק בשמכם ח"י רוטל ונקרא זוהר לזכותכם. אל תפספסו הזדמנות לקחת חלק בסגולה הגדולה. לחצו כאן >> 

ביום י"ז בתמוז אנו נוהגים מנהגי אבלות, באבל שלמעשה יימשך שלושה שבועות – עד תשעה באב. ימים אלו, הנקראים גם 'ימי בין המיצרים', מבכים את חורבן ירושלים בידי נבוכדנצר הרשע שהרס את בית מקדשנו ותפארתנו.

חמישה אסונות התרחשו בי"ז בתמוז, ואלו הם:
1. שבירת לוחות הברית הראשונים שקיבל משה רבנו על הר סיני, זאת לאחר שראה את חטא העגל.
2. פריצת חומות ירושלים.
3. שריפת ספר תורה על ידי המצביא הרומאי אפוסטמוס ימ"ש – האקט התקדימי שנתן לגיטימציה לכל שריפות הספרים המקודשים ליהדות, שהתרחשו לאורך הדורות.
4. בעקבות פריצת חומות ירושלים, המצור שהוטל על העיר על ידי נבוכדנצאר הרשע והבהמות שנתמעטו - נפסק קורבן התמיד שהוקרב פעמיים ביום ברציפות, מאז הקמת המשכן.
5. חילול השם נוראי נגרם, לאחר שצלם (פסל שיועד לעבודה זרה) הוצב בהיל בית המקדש.

אז מהי בעצם מטרת הצום?
התענית נקבעה לדורות על ידי נביאנו, כדי לעורר את הלבבות ולהזכיר להם את גודל האובדן על חורבן בית המקדש, כמו גם לעורר את הגעגועים והכיסופים למציאות השלימה לצד הקב"ה – בבניית בית המקדש השלישי והאחרון ובביאת משיח צדקנו.
הצער והייסורים שאנו חווים בכך שאנו זוכרים את האירועים הקשים הללו שהתרחשו לעם ישראל, בכוחם לעורר אותנו מהשינה העמוקה של הגלות כדי שננסה לתקן ולשוב בתשובה שלימה על חטאים שהמיטו עלינו את האסונות והגלות שלאחריהם.
 
מעט מהלכות האבלות הנהוגות באותו יום
1. טוב להחמיר שלא לגעת באוכל שלא לצורך, כדי שלא נתפתה לטעום. אם קרה ואדם טעה ובכל זאת אכל, אל לו להמשיך ללעוס כאשר נזכר כי היום צום – אלא יפלוט המאכל מפיו וימשיך לצום.
2. נשים מעוברות, מניקות, זקנים, תשושי כוח וחולים (למרות שאינם מסוכנים) פטורים מהתענית ולא צריכים להשלים את התענית ביום אחר.  
3. אין לחנך ילדים קטנים מתחת לגיל תשע למצוות התענית, אולם בת 12 ובן 13 – מוכרחים לצום.
4. לצרכי רפואה, מותר לקחת תרופות (במידה והכדורים מרים) ללא מים, אך אם לא ניתן לבלוע את הכמוסות ללא מים, ההלכה מתירה לשתות מעט מים לצורך כך.
5. היות ויום התענית נקבע על מנת לעורר את הלבבות לשוב בתשובה, אין לבלות אותו בדברים בטלים כגון טיולים ומשחקים. יש לנהוג בכובד ראש, ללמוד בספרים המלמדים מעניין היום ומחשיבותו וכן להתפלל על משיח צדקנו ועל בניין בית המקדש במהרה בימינו.
6. זמן הצום מתחיל מעלות השחר ומסתיים לאחר צאת הכוכבים.

הרב שניאור אשכנזי בשיעור על י"ז בתמוז - פרשת פנחס:

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא י"ז בתמוז

X
  • © כל הזכויות שמורות