מהם חמשת האסונות שהתרחשו בי"ז בתמוז, שבגללם אנו צמים עד היום?

התענית נקבעה לדורות על ידי נביאנו, כדי לעורר את הלבבות ולהזכיר להם את גודל האובדן על חורבן בית המקדש, כמו גם לעורר את הגעגועים והכיסופים למציאות השלימה לצד הקב"ה – בבניית בית המקדש השלישי והאחרון ובביאת משיח צדקנו

10/07/17 | ט"ז תמוז התשע"ז

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

ביום י"ז בתמוז אנו נוהגים מנהגי אבלות, באבל שלמעשה יימשך שלושה שבועות – עד תשעה באב. ימים אלו, הנקראים גם 'ימי בין המיצרים', מבכים את חורבן ירושלים בידי נבוכדנצר הרשע שהרס את בית מקדשנו ותפארתנו.

חמישה אסונות התרחשו בי"ז בתמוז, ואלו הם:
1. שבירת לוחות הברית הראשונים שקיבל משה רבנו על הר סיני, זאת לאחר שראה את חטא העגל.
2. פריצת חומות ירושלים.
3. שריפת ספר תורה על ידי המצביא הרומאי אפוסטמוס ימ"ש – האקט התקדימי שנתן לגיטימציה לכל שריפות הספרים המקודשים ליהדות, שהתרחשו לאורך הדורות.
4. בעקבות פריצת חומות ירושלים, המצור שהוטל על העיר על ידי נבוכדנצאר הרשע והבהמות שנתמעטו - נפסק קורבן התמיד שהוקרב פעמיים ביום ברציפות, מאז הקמת המשכן.
5. חילול השם נוראי נגרם, לאחר שצלם (פסל שיועד לעבודה זרה) הוצב בהיל בית המקדש.

אז מהי בעצם מטרת הצום?
התענית נקבעה לדורות על ידי נביאנו, כדי לעורר את הלבבות ולהזכיר להם את גודל האובדן על חורבן בית המקדש, כמו גם לעורר את הגעגועים והכיסופים למציאות השלימה לצד הקב"ה – בבניית בית המקדש השלישי והאחרון ובביאת משיח צדקנו.
הצער והייסורים שאנו חווים בכך שאנו זוכרים את האירועים הקשים הללו שהתרחשו לעם ישראל, בכוחם לעורר אותנו מהשינה העמוקה של הגלות כדי שננסה לתקן ולשוב בתשובה שלימה על חטאים שהמיטו עלינו את האסונות והגלות שלאחריהם.
 
מעט מהלכות האבלות הנהוגות באותו יום
1. טוב להחמיר שלא לגעת באוכל שלא לצורך, כדי שלא נתפתה לטעום. אם קרה ואדם טעה ובכל זאת אכל, אל לו להמשיך ללעוס כאשר נזכר כי היום צום – אלא יפלוט המאכל מפיו וימשיך לצום.
2. נשים מעוברות, מניקות, זקנים, תשושי כוח וחולים (למרות שאינם מסוכנים) פטורים מהתענית ולא צריכים להשלים את התענית ביום אחר.  
3. אין לחנך ילדים קטנים מתחת לגיל תשע למצוות התענית, אולם בת 12 ובן 13 – מוכרחים לצום.
4. לצרכי רפואה, מותר לקחת תרופות (במידה והכדורים מרים) ללא מים, אך אם לא ניתן לבלוע את הכמוסות ללא מים, ההלכה מתירה לשתות מעט מים לצורך כך.
5. היות ויום התענית נקבע על מנת לעורר את הלבבות לשוב בתשובה, אין לבלות אותו בדברים בטלים כגון טיולים ומשחקים. יש לנהוג בכובד ראש, ללמוד בספרים המלמדים מעניין היום ומחשיבותו וכן להתפלל על משיח צדקנו ועל בניין בית המקדש במהרה בימינו.
6. זמן הצום מתחיל מעלות השחר ומסתיים לאחר צאת הכוכבים.

הרב שניאור אשכנזי בשיעור על י"ז בתמוז - פרשת פנחס:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (88 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה ותפילה לזיווג לאישה - מרבי נחמן

תפילה לזיווג לאישה, למציאת בן זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א: "אותו איש שתמציא לי לזיווגי יהא איש טוב, איש נאה במעשיו, בעל מעשים טובים, בעל חן, איש משכיל וירא אלוהים, רודף צדקה וגומל חסד"

תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם

סגולה לפרנסה טובה - שירת האזינו

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם יְיָ אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלוֹהֵינוּ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |