הלכות חג השבועות שחל במוצ"ש

השנה חג השבועות יחול במוצ"ש. לפניכם הלכות חשובות שחייבים לדעת.

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

השנה חג השבועות יהיה במוצ"ש ולכן ישנן כמה הלכות חשובות שחייבים לדעת.

א. נרות שבת וחג:  להכין מערב שבת גם עבור יום טוב  מפני שאסור להכינם אח"כ. כמו כן יש להשאיר נר נשמה שדולק לפחות 26 שעות בכדי שיישאר לחג.

ב. מי שמבשל בחג עם "חגז" יש להכינו לפני שבת, וכן לא להניח פלטה על הכיריים ולהשאיר את הגז פנוי, ולנתק את הכבל של הגז מהחשמל.

ג. סעודה שלישית בשבת אפילו שזמנה עד השקיעה, ינהג בחכמה שלא לאחרה יותר מ- 16:00 ולא ימלא בה כריסו כדי שיאכל את סעודת הלילה של החג לתאבון.
ומכל מקום אם אוכל לאחר 16:45 טוב שלא יאכל פת יותר מכביצה  (54 גרם).

ד. בשבת לאחר השקיעה אסור לאכול עד שיקדש ויבדיל שכשם שבשבת אסור לטעום כלום קודם קידוש ואפילו מים,  כך ביום טוב אסור לטעום כלום קודם קידוש.  ואף נשים חייבות בקידוש ביום טוב.

ה. אסור להכין שום דבר משבת ליו"ט ! אלא ימתינו עד צאת הכוכבים (20:13). ולכן הצלחות שאכלו בהם סעודת שבת, לכתחילה אסור להדיחן לצורך הלילה, אך אם יודע שישתמש בהם במשך היום או שהלכלוך מפריע לו ופוגם בעונג שבת מותר.
כלים של סעודה שלישית, אסור להדיחן עד צאת השבת אלא אם כן יש לו צורך בהן בשבת עצמה.
לערוך שולחן ביום השבת מבעוד יום עבור יום טוב אסור, משום הכנה.
אוכל קפוא: בפריזר או במקרר המיועד לסעודת הלילה מותר להוציאו בשבת שיפשיר. מלבד דגים לא מבושלים שמוקצה הם.

ו. הדלקת נרות של יו"ט היא רק אחר יציאת שבת (20:13) וע"י העברת אש בלבד מנר נשמה שדולק מערב שבת. בגמר ההדלקה תיזהר שלא לזרוק הנר בתנופה על הארץ שלא יכבה,  אלא להניחו בנחת על הארץ שיכבה מעצמו. ומומלץ להשתמש בגפרור ארוך ע"י העברת אש (כמו שכתוב לעיל, את הנרות של יום טוב מכינים מיום שישי, מפני שאסור להכינם בחג, וכן אסור להדביק נר שעווה בפמוט משום איסור ממרח).

ז. סדר הקידוש בליל שבועות השנה הוא יקנה"ז:
יין- ברכת 'בורא פרי הגפן'.
קידוש- ברכת 'אשר בחר בנו מכל עם'.
נר- ברכת 'בורא מאורי האש'.
הבדלה- מיוחד כפי שכתוב במחזורים.

ח. מותר לברך 'בורא מאורי האש' על נרות יום טוב. מומלץ לברך ע"י
שני גפרורים ארוכים כיון שהם נכבים מהר, מאשר נר הבדלה שהרי אסור לכבותו.

ט. יכווין בסעודת ליל שבועות  ל'מלווה מלכה'  סעודת דוד המלך.

י. מותר להתרחץ ביום טוב כל גופו, רק במים שחוממו על ידי דוד שמש. יש להיזהר מלסחוט את שערות הראש או את המגבת, ועדיף להשתמש בסבון נוזלי.

יא. נהגו להיות ערים בליל "חג השבועות" ולעסוק בתורה עד עלות השחר. וכל הלומדים בלילה הזה יהיו רשומים בשמים בספר הזיכרונות, והקב"ה מברך אותם ב70 ברכות ושוזר כתרים לראשם ! 

יב. נהגו לקרוא את "ספר התהילים" מפני ש"דוד המלך" נפטר בחג השבועות.

יג. חייב אדם להיות שמח וטוב לב במועד הוא ואשתו ובניו וכל הנלווים אליו.
 

הרב אופיר מלכא שליט"א על הלכות יום טוב - חג השבועות:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.7 (107 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

שבועות

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולה נדירה לערב שבועות

רבי חיים פלאג'י בספרו 'ספר מעשה הצדקה' מביא סגולה לערב שבועות שכוחה גדול לתיקון חטאים ולקירוב הגאולה ומסוגל לזכות לזרע קודש בר קיימא

ישועה גדולה בר"ח סיון

הרב רפאל אביטן מסביר על מידת גדולתו של ראש חודש סיון, המסוגל לישועות גדולות במיוחד לנשות ישראל

ערב ר"ח סיון - הירשמו כאן וקבלו את תפילת השל"ה ישירות למייל

תפילה נפלאה שתיקן רבינו השל"ה הקדוש (רבי ישעיהו הלוי הורביץ, נקרא כך על שם ראשי התיבות של שם ספרו. שני לוחות הברית) עבור הורים. תפילה לזכות לילדים, ושיהיו הילדים יראים ושלמים, בתורה, יראה ומידות טובות וכו'. תפילת חובה לכל הורה!

סגולות נבחרות


תפילה סגולית חזקה נגד עין הרע

תפילה נגד עין הרע. מַשְׁבִּיעַ אֲנִי עֲלֵיכֶם כָּל מִין עֵינָא בִישָׁא, עֵינָא אוּכְמָא, עֵינָא צָרוֹבָא, עֵינָא תִכְלְתָא, עֵינָא יָרוֹקָא, עֵינָא אֲרוּכָה, עֵינָא קְצָרָה, עֵינָא רְחָבָה, עֵינָא צָרָה, עֵינָא יְשָׁרָה, עֵינָא עֲקוּמָה

תהילים לרפואה ניתוח - פרק סגולתי לפניך

נמצאים לפני ניתוח? לפניכם פרק ק"ב בתהילים, הידוע כפרק המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |