שבועות

לא ייאמן: הקהילה השלמה שהתגיירה והחליטה למות על קידוש ה'

סיפורי גרים הם תמיד דבר מרגש, אך סיפור על קהילה שלמה שהתגיירה ומתה על קידוש ה' הוא דבר מיוחד מאד


26/05/22 | כ"ה אייר התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

בהונגריה ישנו כפר קטן שנקרא הנולבזד-אויפאלו. במשך 250 שנים רצו בני אותו הכפר הגויים, שהיו למעשה נוצרים, להתגייר, אך השלטונות אסרו על כך. לכן, אותם אנשים כיבדו את הדת היהודית ואף שמרו שבת. הם נהגו לשמור חגים, להתחתן רק בינם לבין עצמם ולהתפלל מתוך סידור שהיה מתורגם להונגרית.

הנוצרים שומרי השבת כונו "סבוטניקים" והשלטון ראה בעין צרה את התקרבותם ליהדות, ולכן רדף אותם בדרכים שונות. הרדיפות לא פסקו, וחלק מהם ברחו לתורכיה. שם יכלו להתגייר בלא חשש והפכו להיות יהודים כשרים.

מי שלא הצליח לברוח עמד למשפט, וחלק מהקהילה הוצאה להורג.

כאשר הקיסר פרנץ יוזף עלה לשלטון הם הורשו להתגייר באופן גלוי וללא חשש. בנו של ה"כתב סופר" – רבי משה סופר זצ"ל – יחד עם עוד 200 רבנים נוספים גיירו אותם, וכך הפכה הקהילה לקהילה יהודית אורתודוכסית ששמרה על תורה ומצוות.

בעקבות אותה התגיירות המונית נוצר חשש בשלטונות שהיהודים הם אלו שגרמו לכך, ולא עקב רצונם החופשי של אותם מתגיירים. בית המשפט דן בשאלה רבות, ולאחר שכל החקירות העלו את העובדה כי הם רצו להתגייר מטעם עצמם, הוחלט שיהיה לה ם מותר להיות יהודים בתנאי שכל הונם ורכושם יוחרם לטובת המדינה.

תושבי אותו כפר הסכימו בחפץ לב. עד כדי כך היתה גדולה אמונתם. הם העמיסו את כל מטלטליהם וכספם על חמורים ועגלות והביאו אותם לשופט.

השופט המופתע לא האמין למראה עיניו. הוא היה בטוח כי "היהודים הטריים" לא יוותרו כך על כל שיש להם עבור הדת היהודית.

הוא יצא אליהם והכריז כי כל רכושם מוחזר אליהם וכי זו היתה בחינה לנסותם האם באמת הם חפתים בדת היהודית.

אך כאן לא מסתיים הסיפור המפתיע.

לאחר 70 שנים בהם הקהילה חיה חיים יהודיים לכל דבר, נכבש הכפר על ידי הנאצים שהציעו להם להמיר כעת את דתם בחזרה, לחזור לחיק הנצרות והעם ההונגרי, ונפשם תינצל. באם יחליטו שלא – אחת דתם למות יחד עם שאר היהודים.

כל תושבי הכפר לא הסכימו בכלל לשמוע על ההצעה וכולם נשלחו לאושוויץ תוך שהם מקדשים שם שמיים ברבים ובוחרים למות על קידוש ה'.

 

 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא שבועות
X
  • © כל הזכויות שמורות