איך שומרים על כבוד האדם? באיזה מחיר? ומה יוצא לנו מזה?

העשיר העלה את סכום הכסף שביקש הרב, אך הרב עמד איתן בדעתו לא להתרצות לכך. מה חשוב יותר מכסף?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

רבי יצחק אלחנן ספקטור, רבה של קובנה, פעל רבות בענייני צדקה. באחד הימים הלך הרב עם גבאי צדקה אל עשיר שירד מנכסיו כדי לסייע לו ולהאיר את חייו.
 
כיוון שהיה העשיר ידוע ומוכר, החליטו גבאי המקום לא להזכיר את שמו ומצבו לאיש.
 
בדרכם, נכנסו רבי יצחק אלחנן וגבאי הצדקה לבית אחד העשירים בעיר, שהיו בטוחים בו, שיתן להם נדבה הגונה.
 
קיבלם העשיר בסבר פנים יפות, הכניסם לטרקלין ושאלם לשם מה באו אליו.
"לשם דבר צדקה", השיב רבי יצחק אלחנן.
"מי הוא זה?" הסתקרן העשיר.
 
"אין אנו יכולים לגלות"  השיב רבי יצחק אלחנן, "אוכל לומר שמדובר באדם חשוב שירד מנכסיו ומצווה עלינו להחזיק בו".
 
העשיר הרהר דקות מספר ואמר: "רבי, הריני נותן עשרים וחמישה רובל לצדקה זו, ובלבד שתאמר לי לשם מי היא ניתנת, כמובן שאשמור על הדבר בסוד".
 
תלה גבאי הצדקה עיניו ברבי יצחק אלחנן ואמר: "עשרים וחמישה רובל אינם דבר מועט..." אך רבי יצחק אלחנן לא היסס לרגע ואמר: "אין אני יכול לגלות".
 
כשראה זאת העשיר, אמר: "רבי, אתן חמשים רובל". אך הרב נותר בסירובו.
"רבי, אתן מאה רובל" הוסיף העשיר.
 
כששמע הגבאי עד היכן הדברים מגיעים, אמר לרבי יצחק אלחנן: "נאמר לו את שמו של פלוני ובתנאי שלא יגלה אותו לשום איש, הרי מאה רובל לפנינו, כמה טירחות נטרח, כמה יגיעות נייגע, על כמה פתחים נחזר, עד שנאסוף סכום כזה..."
 
אך רבי יצחק אלחנן נותר בסירובו ואמר לעשיר: "אף אם תתן לי את כל הון ביתך לא אגלה לך את שמו, כבודו של אדם יקר מכל כסף וזהב שבעולם!"
 
כששמע זאת העשיר, נטל רשות מהגבאי והכניס את רבי יצחק אלחנן לחדר פנימי. שם "שפך" העשיר את ליבו לפני רבו ואמר: "השעה דחוקה לי ביותר, אני הולך ויורד מנכסיי, איני יודע מאין יבוא עזרי. זה מספר ימים שרציתי לבקש עצה מפיך אולם חששתי שמא יוודע הדבר ותיווצר ביני לבין נושיי מהומה שתסעיר את העיר, ובושתי תהיה גדולה.
 
המחלוקת שתיווצר מכך ביני לבין נושיי תסעיר את העיר כולה. אולם עכשיו, כשראיתי עד כמה נזהר הרב בכבודו של אדם, הריני מפיל תחינתי לפניך שתעמוד לי בשעת דוחקי ותמציא לי רווחה".
 
כששמע זאת רבי יצחק אלחנן שמח ונתן הודיה לבורא, כיצד סייע בעדו למנוע את אש המחלוקת בעירו, בשל כוונתו הטובה לדאוג לכבודו של אדם באשר הוא אדם... (הרב וינר)
 
אנו רוצים שישמרו על כבודנו, שלא יבזו אותנו, שלא יעשו מאיתנו צחוק ויוליכו אותנו שולל.
 
כבוד האדם לא רק חשוב לנו, הוא חשוב גם לבורא עולם, לכן טבע הבורא בתורתו וכתב עשרות מצוות בין לאדם לחברו כדי שאנו נכבד את האחר, נשמור על זהותו, נסתיר את מגרעותיו וניתן לו לחיות חיים נוחים ושלווים יותר.
 
כשאתה שומר על כבוד האחר, על רכושו וחופש הבחירה שלו, אתה בעצם מכבד את עצמך, גורם לאחרים לשמור על כבודך ובדרך עקיפה יוצר לעצמך רשת ביטחון, רשת הפרושה עליך מלמעלה, השומרת עליך ועל כבודך.
 
כשאתה מכבד את האחר בורא עולם מכבד אותך, עוזר ומסייע לך, כי אתה הוא זה ששומר ומכבד את בניו...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אביב גפן: "עזבו את בני ברק, הם לא אשמים"

במגזר הכללי אביב גפן הוא דמות מוכרת מתחום השירה שקנתה את פרסומה גם בזכות התבטאויות שנויות במחלוקת לאורך השנים, מגיפת הקורונה הובילה אותו שוב להתבטא באופן שנוי במחלוקת והפעם על המגזר החרדי אשר במשך שנים נתפס אצלו באופן שלילי

נס רפואי -שב להכרה שבוע לאחר שהוכש על ידי נחש

שבועיים לאחר שאושפז בבית החולים הדסה עין כרם כשהוא מורדם ומונשם עקב הכשת נחש, נראה כי תלמיד הישיבה רפאל חיים מנחם מנדל פוגל חזר לאיתנו והוא צפוי להשתחרר מבית החולים בקרוב. לאביו של רפאל חיים מנחם מנדל אין ספק כי התפילות הן שהובילו להחלמתו הפלאית של בנו

"גם אם בנותינו היו יכולות להיוולד מחדש, לא היינו רוצים שהן תהיינה אחרות"

הסיכוי ללידת תאומים זהים עם תסמונת דאון הוא אחד למיליון, הזוג ג'ודי ומאט פרי גילו זאת כשהרופא שלהם בישר להם: מזל טוב אתם בהריון עם תאומות, לשתיהן יש תסמונת דאון. מאז עסוקים השניים בהפרכת המיתוסים השליליים הנלווים לתסמונת

מלאך שהציל מאות אנשים: ראיון עם הרב ישעיהו הבר זצ"ל, שנערך לפני פטירתו

הוא עבר השתלת כליה בעבר, ומאז מדובר בפרויקט חייו. הרב ישעיהו הבר, יו"ר ארגון "מתנת חיים", בשיחה מרתקת על תקופת המחלה, על ההחלמה ועל ההחלטה הנועזת להקמת ארגון שמטרתו לעודד מודעות להשתלות כליה. אז מה מביא אדם מן השורה להקים ארגון מהפכני להצלת חיים? ראיון מעורר השראה

הכל מאת השם

הסיפורים הבאים לקוחים מן הספר "מנורת המאור", הספר "מבחר הפנינים" ומדברי בעל הנתיבות שלום מסלונים, ועיקרם אמונה שהכל מהשם יתברך

פלישת דובי הקוטב

לעיירה קטנה השוכנת באזור הארקטי ברוסיה פלשו 56 דובי קוטב רעבים והתושבים הכריזו על מצב חירום

אנחנו אור לגויים

מדינת ישראל מקדישה זמן ומאמצים לסייע לאנשים במוקדי אסון רבים ברחבי העולם, והדברים מטביעים חותם

"זה נס שאני כאן"

אם לשניים התעוררה לאחר שהייתה בתרדמת 7 חודשים והרופא הציע למשפחתה לנתק אותה מהמכשירים

סגולות נבחרות


סגולה נגד עייפות

צפו בסגולה שמביא הרב עמנואל מזרחי בשם הרב יוסף דיין זצ"ל כנגד עייפות

סגולה ותפילה לזיווג לאישה - מרבי נחמן

תפילה לזיווג לאישה, למציאת בן זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א: "אותו איש שתמציא לי לזיווגי יהא איש טוב, איש נאה במעשיו, בעל מעשים טובים, בעל חן, איש משכיל וירא אלוהים, רודף צדקה וגומל חסד"

סגולה לסובל מנדודי שינה

"וַיְהִי הַשֶּׁמֶשׁ לָבוֹא וְתַרְדֵּמָה נָפְלָה עַל אַבְרָם וְהִנֵּה אֵימָה חֲשֵׁכָה גְדֹלָה נֹפֶלֶת עָלָיו"

סגולה להצלחה בטסט

ריבונו של עולם, הריני עומד לפני מבחן בנהיגה. עזרני להיות מרוכז במבחן ולנהוג בדרך נכונה. כולל תהילים פרק נז ותהילים פרק קח

סגולה לישוב הדעת

כנסו לקריאת פרקי תהילים לישוב הדעת וכן משנה במסכת אבות. קַבְיָא בֶּן מַהֲלַלְאֵל אוֹמֵר, הִסְתַּכֵּל בִּשְׁלֹשָׁה דְּבָרִים וְאֵין אַתָּה בָּא לִידֵי עֲבֵרָה. דַּע מֵאַיִן בָּאתָ, וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |