נרות חנוכה – לא מה שחשבתם

חג חנוכה ניחן בסגולות רבות, ביניהן סגולה לילדים מחונכים ויראי שמיים. אך מעבר לסגולה, נרות חנוכה מהווים עבורנו הדרכה נפלאה לחינוך ילדים

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ, ואתם מוזמנים לשתיהן! לחצו כאן - תהילים יומי בווטסאפ וגם כאן הסגולה/התפילה היומית.

במסכת שבת נאמר: "כל הזהיר בנר הווין לו בנים תלמידי חכמים". הפלא יועץ אומר שדברי חז"ל תקפים הן לנרות שבת והן לנרות חנוכה, ובלבד שיהדר בהדלקתם. ההידור מתבטא בהדלקת החנוכייה בשמן זית למאכל. נוסף על כך, חצי שעה לאחר הדלקת נרות החנוכייה יש לנו הזדמנות ליהנות מהאור הגנוז לצדיקים, ולהתפלל מעומק הלב לבנים צדיקים ויראי שמיים. זמן זה הוא עת רצון גדולה מאוד לקבלת התפילות (פסיקתא דרב כהנא).

הנרות אף מעניקים לנו הדרכה נפלאה לחינוך ילדים, שנמשלו לנרות. "נר ה' נשמת אדם" – בעל התניא מבאר שנשמת האדם נמשלה לנר; כשם שהשלהבת מתנועעת תמיד כלפי מעלה, ונראה כאילו היא חפצה להיפרד מהפתילה – כך נשמת האדם חפצה להידבק בהשם יתברך, ותמיד רצונה להתעלות בקדושה וברוחניות. כל ילד הוא אור, וכדי לעזור לו להפיץ את האור שלו ולנתב אותו לכיוון הנכון – מוטלת עלינו, ההורים, האחריות לחנכו לדרך נכונה וליראת שמיים.

1. "הנרות הללו קודש הם" –  כל ילד, כמו כל אדם, הוא "חלק אלוקא ממעל ממש" (תניא). עלינו להיות זהירים בכבודם של הילדים, לא לזלזל בהם ולדבר אליהם בכבוד. חשוב לזכור ש"כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" (משלי); כפי שנתייחס לילדים ונאיר להם פנים, הם יאירו לנו פנים בחזרה.

2. "אין לנו רשות להשתמש בהם" – שלא נשתמש בילדינו להאדרת שמנו או כבודנו בפני החברה וכן שלא נשתמש בהם לעריצות שלנו.

3. "אלא לראותם בלבד" – עלינו לתת ביטוי לתכונות נפשו המיוחדות של הילד, כפי שניתנו לו מאת השם, ולא לנסות לשנות את אופיו או את תכונותיו לפי הרצונות שלנו.

4. פרסום הנס –  תיקנו חכמים להדליק את החנוכייה בפתח או בחלון הפונים לרשות הרבים, כך שכל המתבונן בה ייזכר בנס חנוכה. כך חשוב שנחנך את ילדינו להיות לדוגמה ולמופת, להפיץ את אור היהדות החוצה, ולהדליק את הניצוץ היהודי שנמצא בכל יהודי ויהודי.

5. אור הנרות – כשם שמדליקים שלהבת משלהבת אחרת, כך עלינו להאיר פנים לילדינו כדי לאפשר להם להצליח ולהאיר. הארת פנים לילדים והיכולת לראות את הטוב שבהם הן תנאי בסיסי לחינוך ילדים. החיד"א אומר שאדם צריך לבקש לאחר הדלקת נרות החנוכייה, כשעודו מתבונן באורם – לזכות לעין טובה ולראות רק את הטוב בכל יהודי.
 

צפו בשיעורו המרתק של הרב שלמה לוינשטיין בנושא חנוכה:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


זאת חנוכה - יום של ישועות

היום הזה מוגדר על ידי גדולי החסידות כיום של יושעות, יום בו אתה יכול לפנות לקב"ה ולבקש כל מה שחפץ לבך

תפילה נפלאה לחנוכה

בימי החנוכה, ימי האור, יש עת רצון עצומה לקבלת התפילות, ובפרט בחצי השעה לאחר ההדלקה. אמרו רבותינו שראוי לשבת בזמן הזה מול הנרות ולהעתיר בתפילה לבורא עולם. הבאנו לפניכם תפילה נפלאה שנכתבה במיוחד לחנוכה מאת הרב הגאון יאשיהו פינטו

סגולות נבחרות


תפלה על החולים - סגולה לרפואה

פרקי תהילים: כ, ו, ט, יג, טז, יז, יח, כב, כג, כח, ל, לא, לב, לג, לז, לח, לט, מא, מט, נה, נו, סט, פו, פח, פט, צ, צא, קב, קג, קד, קז, קטז, קיח, קמב, קמג, קמח. ואחר כך יאמרו את הפסוקים בפרק קי"ט בהתאם לשם החולה. ואח"כ את הפסוקים של אותיות קר"ע שט"ן.

סגולה להצלחה

יקרא בכל יום פרשת וישלח, עד "שם המקום סוכות". חומש בראשית פרק לב' פסוק ד.

סגולה בדוקה להצלחה

סגולה בדוקה ומנוסה מאת הרב יהונתן אייבשיץ למי שרוצים להצליח בתורה, בפרנסה ובעסקים
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |