נרות חנוכה – לא מה שחשבתם

חג חנוכה ניחן בסגולות רבות, ביניהן סגולה לילדים מחונכים ויראי שמיים. אך מעבר לסגולה, נרות חנוכה מהווים עבורנו הדרכה נפלאה לחינוך ילדים

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

ג' בתמוז הוא היום הקדוש של הרבי מלובביץ'. ביום זה ממש, שליחי "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עבורכם בציונו. השירות ללא תשלום. ניתן לשלוח שמות בחינם כאן! ​>>

במסכת שבת נאמר: "כל הזהיר בנר הווין לו בנים תלמידי חכמים". הפלא יועץ אומר שדברי חז"ל תקפים הן לנרות שבת והן לנרות חנוכה, ובלבד שיהדר בהדלקתם. ההידור מתבטא בהדלקת החנוכייה בשמן זית למאכל. נוסף על כך, חצי שעה לאחר הדלקת נרות החנוכייה יש לנו הזדמנות ליהנות מהאור הגנוז לצדיקים, ולהתפלל מעומק הלב לבנים צדיקים ויראי שמיים. זמן זה הוא עת רצון גדולה מאוד לקבלת התפילות (פסיקתא דרב כהנא).

הנרות אף מעניקים לנו הדרכה נפלאה לחינוך ילדים, שנמשלו לנרות. "נר ה' נשמת אדם" – בעל התניא מבאר שנשמת האדם נמשלה לנר; כשם שהשלהבת מתנועעת תמיד כלפי מעלה, ונראה כאילו היא חפצה להיפרד מהפתילה – כך נשמת האדם חפצה להידבק בהשם יתברך, ותמיד רצונה להתעלות בקדושה וברוחניות. כל ילד הוא אור, וכדי לעזור לו להפיץ את האור שלו ולנתב אותו לכיוון הנכון – מוטלת עלינו, ההורים, האחריות לחנכו לדרך נכונה וליראת שמיים.

1. "הנרות הללו קודש הם" –  כל ילד, כמו כל אדם, הוא "חלק אלוקא ממעל ממש" (תניא). עלינו להיות זהירים בכבודם של הילדים, לא לזלזל בהם ולדבר אליהם בכבוד. חשוב לזכור ש"כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" (משלי); כפי שנתייחס לילדים ונאיר להם פנים, הם יאירו לנו פנים בחזרה.

2. "אין לנו רשות להשתמש בהם" – שלא נשתמש בילדינו להאדרת שמנו או כבודנו בפני החברה וכן שלא נשתמש בהם לעריצות שלנו.

3. "אלא לראותם בלבד" – עלינו לתת ביטוי לתכונות נפשו המיוחדות של הילד, כפי שניתנו לו מאת השם, ולא לנסות לשנות את אופיו או את תכונותיו לפי הרצונות שלנו.

4. פרסום הנס –  תיקנו חכמים להדליק את החנוכייה בפתח או בחלון הפונים לרשות הרבים, כך שכל המתבונן בה ייזכר בנס חנוכה. כך חשוב שנחנך את ילדינו להיות לדוגמה ולמופת, להפיץ את אור היהדות החוצה, ולהדליק את הניצוץ היהודי שנמצא בכל יהודי ויהודי.

5. אור הנרות – כשם שמדליקים שלהבת משלהבת אחרת, כך עלינו להאיר פנים לילדינו כדי לאפשר להם להצליח ולהאיר. הארת פנים לילדים והיכולת לראות את הטוב שבהם הן תנאי בסיסי לחינוך ילדים. החיד"א אומר שאדם צריך לבקש לאחר הדלקת נרות החנוכייה, כשעודו מתבונן באורם – לזכות לעין טובה ולראות רק את הטוב בכל יהודי.
 

צפו בשיעורו המרתק של הרב שלמה לוינשטיין בנושא חנוכה:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


פרסום הנס: הסגולה שעבדה

הסגולה הזו עוברת מפה לאוזן. נשים רבות מספרות כי זכו לישועה בזכות הסגולה, ואנו שמחים לחלוק אתכם את פרסום הנס של אחת מהן

זאת חנוכה - יום של ישועות

היום הזה מוגדר על ידי גדולי החסידות כיום של יושעות, יום בו אתה יכול לפנות לקב"ה ולבקש כל מה שחפץ לבך

סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה

מחפשים סגולה לפרנסה טובה? לפניכם תהילים פרק כ"ג, הידוע כסגולה לפרנסה טובה

סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |