הרמב"ם: מנער המתקשה בלימוד למגדלור המפיץ תורה

בהיותו נער צעיר, התקשה הרמב"ם בלימודו, ואף כונה בזלזול "בן הקצב"; אך תפילתו נענתה וליבו נפתח לתורה, אשר יצאה ממנו כמעיין המתגבר לעבר כל תפוצות ישראל

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

 

ביום רביעי הקרוב, ו' תשרי - תיקון הנפטרים הגדול. לפרטים לחצו >>

 

הרמב"ם – רבנו משה בן מימון, היה מדען, רופא ופילוסוף, מגדולי הפילוסופים בימי הביניים, הוא נחשב לפוסק הגדול בכל הדורות, ואף כונה "הנשר הגדול". על אישיותו של הרמב"ם ניתן ללמוד מדבריו של ד"ר מ. גליקסון: "באיש האחד הזה נתגלמה אחדותה של היהדות כולה בדור ההוא ובדורות שבאו אחריו. מזיגה מופלאה של סגולות, תכונות וכישרונות גאוניים של שכל, רצון ורגש כאחד – הכשירוהו להיות מורה ומנהיג לעמו".

אביו של הרמב"ם, רבי מימון, היה תלמיד חכם גדול, ששקד על לימודו וחשק בתורה, ועל כן בחר לדחות את נישואיו. אולם חלום שחזר ונשנה פעמים רבות, ובו ציווי לשאת את בת הקצב מהעיר הסמוכה – גרם לאביו להבין שכך הורו לו משמיים והחליט להישמע לחלום. הוא נשא את בת הקצב ובעת שילדה את בנם משה, נפטרה האם.

הילד משה גדל, ואביו ציפה ממנו לשקוד ולגדול בתורה כמוהו. אולם הילד התקשה בלימודיו, ומאמציו של אביו ללמד את בנו לא עלו בידו. מתוך עוגמת נפש על כך שבנו לא ממשיך את דרכו ושאינו מצליח ללמוד, כינהו אביו "בן הקצב". הדברים צרבו את ליבו של הנער, ובכאב רב עזב הנער את בית אביו. הוא פנה לבית המדרש ושפך את ליבו לפני בורא עולם בבקשה שיאיר את עיניו בתורתו ושידבק ליבו במצוותיו. תפילתו של הנער נענתה, ואט-אט חש כי נפתחים מעיינות החוכמה בליבו. תוך זמן קצר נודע כבעל זיכרון עצום ותפיסה מהירה בלימוד התורה, וכך הוא עלה במעלות התורה והיראה.

יצירותיו של הרמב"ם

ימיו של הרמב"ם ידעו עליות ומורדות – ימי זוהר מול ימי דחק וסבל, אך הרמב"ם לעולם לא מש מלימוד התורה, וזכה להאיר, לבאר ולהנגיש את התורה עבור כל בית ישראל. פרט לתורה, הוא היה בקי ברפואה ובפילוסופיה. פריצת הדרך שלו הייתה בעיקר בתחום ההלכה; הלכות רבות, שהיו פזורות ברחבי הש"ס ובמאות חיבורים נוספים, רוכזו בספרו בלשון ברורה ובקיצור. כך הקל את ידיעת התלמוד על הלומדים והפכה לנחלת העם כולו.

כאשר היה בן 16 בלבד הוציא לאור את ספרו "ביאור מילות ההיגיון" – חיבור פילוסופי, בבחרותו כתב ספר העוסק במתמטיקה ובאסטרונומיה בשם "סוד העיבור", לאחר מכן הוציא תחת ידו את "ספר המאור" – פירוש למשנה שנכתב בשפה הערבית. הרמב"ם רצה לקרב את הלימוד ליהודים רבים ששפתם הייתה ערבית, ועל כן ספר זה האיר את עיני ישראל בלימוד המשנה. לימים הוא תורגם ללשון הקודש והודפס יחד עם התלמוד. הוא כתב את "אגרת השמד" ליהודי מרוקו ואת "אגרת תימן" ליהודי תימן. הרמב"ם אף כתב את "ספר המצוות", המפרט את כל תרי"ג המצוות והמהווה הקדמה לחיבורו העיקרי – "משנה תורה".

ספרו "משנה תורה" נקרא גם "היד החזקה". ספר זה מהווה סיכום לתורה שבכתב ולתורה שבעל פה. כיום הספר עומד במרכז הלימוד בבתי המדרש ומהווה נקודה מקשרת בין התורה שבכתב לתורה שבעל פה ולפסיקת ההלכה. מסופר כי הרמב"ם הסתגר בחדרו עשר שנים לכתוב את הספר הזה. בלילה שסיים את כתיבת הספר הופיע בחלומו אביו יחד עם אדם הדור פנים נוסף. אביו בחלום אמר לו: "משה בן עמרם לפניך". הרמב"ם נבהל מאוד בהיוודע זהותו של האדם, אך משה רבנו הרגיעו ואמר לו: "באתי לראות את מעשיך". לאחר עיון בספרו שיבח אותו משה רבנו ואמר לו: "יישר כוחך". לאחר מכן כתב את  ספרו "מורה נבוכים", ספר פילוסופיה המדגיש את הפילוסופיה היהודית מול פילוסופיית הגויים ונושאים רוחניים שונים.

חיבוריו של הרמב"ם התקבלו בהערכה רבה בכל קהילות ישראל והניחו יתד בתרבות היהודית. ספרים רבים נכתבו על ספריו של הרמב"ם עם ביאורים, פירושים, סיכומים והרחבות על דבריו.

פטירת הרמב"ם

אבל כבד וצער רב עטף את כל בית ישראל בהישמע הבשורה על אודות פטירתו של הרמב"ם. במשך שלושה ימים התאבלו יהודים וגויים במצרים, מקום מושבו בערוב ימיו, על פטירתו, ובארץ ישראל קבעו היהודים יום בכי ומספד ופזרו אפר על ראשם.

הרמב"ם נפטר במצרים, והעלו אותו לקבורה בישראל. בדרך שיירת המלווים הותקפה על ידי ליסטים, שרצו להשליך את ארון הקבורה לים. 30 שודדים בריונים מנסים להרים את הארון לצורך מימוש מזימתם, אך מופתעים לגלות שאינם מצליחים להרים את הארון מהקרקע. מיד הבינו כי מדובר באדם קדוש, ביקשו את סליחתו וביקשו להצטרף ללוויה עד לישראל ולשמש להם הגנה בדרכם.

הרמב"ם נטמן בישראל בעיר טבריה, ובמצבתו נחרטו המילים: "פה טמון הרמב"ם, מבחר המין האנושי".

 

צפו בשיעור מרתק ומחכים על מבנה הנפש על פי תורת הרמב"ם - מפי הרב שגב רומנו

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (97 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


ממשה עד משה לא קם כמשה: כיצד זכה הרמב"ם לעמוד באותו קנה מידה של משה רבנו?

האמרה המפורסמת בשבח הרמב"ם – "ממשה (רבנו) עד משה (בן מימון) לא קם כמשה" – מגלמת הערכה לאדם אשר גאוניותו וידיעותיו הניחו אבן יתד בתולדות ההלכה היהודית. הרמב"ם האיר והבהיר בצורה ייחודית את מושגי התורה מחד, ואת מושגי השכל מאידך. לפניכם מורה הנבוכים של העם

הרופא הגדול הבטיח שאם תשמעו לעצות אלו – לא תחלו כל חייכם; עקרונות רפואת הרמב"ם

הרמב"ם נחשב לרופא גדול ומוערך בתקופתו, והנחיותיו הבריאותיות תקפות גם לימינו. הוא הצהיר כי מי שינהג על פי הכללים שהציג לא יבוא לידי חולי כל ימיו ו"יזקין הרבה וימות ואינו צריך לרופא ויהיה גופו שלם ועומד על בוריו כל ימיו". עקרונות רפואת הרמב"ם מובאים בקצרה בכתבה שלפניכם

סגולות נבחרות


10 סגולות להריון קל ובריא

כאבי היריון ולידה הם צער בלתי יתואר לאישה. איך זוכים בכל זאת לכך שהכול יעבור בשלום ובקלות? לפניכם 10 סגולות בדוקות

פרק שירה 40 יום

סגולת פרק שירה שירת הבריאה, לקרוא במשך 40 יום. היכנסו ותקבלו תזכורת יומית למייל שלכם, לקריאה רצופה במשך 40 יום

סגולה לרפואה

סגולה לרפואה, להתפלל על החולה ולקרוא בתהילים פסוקים על פי שמו של החולה

תפילה סגולית וחזקה להריון

מתפללים להריון? לפניכם תפילה להריון. יהי רצון מלפניך צור כל העולמים צדיק בכל הדורות, למען שמך הגדול היוצא מפסוק ה` זכרנו יברך, שתתן לי זרע חדש זרע קודש, רצוי והגון טוב ויפה מתוקן ומקובל, וראוי לחיות ולהתקיים בלי עון ואשמה

סגולה לכל הישועות: פתח אליהו הנביא. לפניך הנוסח המלא

סגולה נפלאה לכל נושא ועניין, פתיחת אליהו הנביא קודם התפילה - פָּתַח אֵלִיָּהוּ (הנביא זכור לטוב) וְאָמַר, רִבּוֹן עָלְמִין דְּאַנְתְּ הוּא חָד וְלָא בְחֻשְׁבָּן, אַנְתְּ הוּא עִלָּאָה עַל כָּל עִלָּאִין, סְתִימָא עַל כָּל סְתִימִין, לֵית מַחֲשָׁבָה תְּפִיסָא בָךְ כְּלָל...
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |