ברכות הבוקר - ארבע התפילות והברכות הנאמרות מרגע היקיצה

מהרגע בו אנחנו פוקחים עיניים ממתין לנו בורא עולם ומייחל לשמוע את קולנו שערב לאוזנו יותר מכל. כמה כדאי לנו לנצל את הקשר ולפנות אליו בתפילה יומיומית!

26/02/19 | כ"א אדר א' התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

חייו של יהודי שונות בצורה מהותית מחייו של כל אדם אחר שחי את חייו עלי אדמות. וההבדל הזה ניכר לכל אורך היום שלנו. המהות של יהודי היא הקשר שלו עם בורא העולם. והקשר הזה מתבטא בהרבה מאוד מישורים. יש אנשים שזוכרים את הבורא רק בעת צרה, אחרים נזכרים בו מפעם לפעם. אבל מי ששומר על קשר רציף עם אבא בשמים - זוכר כי הבוקר מתחיל בפניה אל אלוקים. אכן, ומהרגע בו אנחנו פוקחים עיניים ממתין לנו בורא עולם ומייחל לשמוע את קולנו שערב לאוזנו יותר מכל. כמה כדאי לנו לנצל את הקשר ולפנות אליו בתפילה יומיומית!

ברכות השחר – להודות לבורא על כל הטוב

קמתם בבוקר? זה לגמרי לא מובן מאליו. אתם יהודים? לא כולם זכו לכך. העיניים רואות? זה כלל לא פשוט. אל מול כל הטובות הללו שהבורא גמל אתכם, אתם ניצבים עם סידור התפילה בידכם ופותחים באמירת ברכות השחר. מדובר על ברכות שפותחות את היום של כל יהודי. בברכות אלו אנחנו מברכים גם את ברכות התורה. הברכות הללו פותחות לנו את היום על הצד הטוב ביותר. והן הדבר הראשון שכל יהודי עושה אותו לאחר שהוא קם ומתארגן בבוקר.

תפילת שחרית – יצירת קשר ישיר עם הבורא

לאחר ברכות השחר מגיע הזמן בו היהודי פונה לבורא עולם בתפילת שחרית. מדובר על תפילה שתיקן אותה אבי האומה – אברהם אבינו. התפילה נוסחה על ידי אנשי כנסת הגדולה והיא כתובה בסידור התפילה בצורה מסודרת. התפילה כוללת חלקים שונים אשר לכל אחד ייחודיות ונימה מיוחדת. אחד החלקים המשמעותיים הוא פסוקי דזמרא. בחלק זה אנחנו קוראים מזמורים שונים ומפארים את שמו של בורא עולם. כאשר יהודי משבח את קונו הוא פותח לעצמו צינורות לקבלת המון שפע וברכה. פסוקי דזמרא כוללים מזמורים ידועים כמו אשרי יושבי ביתך, הללוקה, הללו קל בקודשו ועוד.

עם סיום פסוקי דזמרא עוברים לחלק הבא שהוא הודיה על נס קריעת ים סוף. בחלק זה אנחנו אומרים את שירת הים אותו אמרו ישראל לאחר שהם עברו את ים סוף, וראו את המצרים שוכבים מתים על שפת הים. גם כיום אנחנו שמחים בנס הזה ומודים לבורא עולם על היכולת הבלתי מוגבלת שלו שמלווה אותנו גם בחיי היום יום שלנו.

קריאת שמע – קבלת עול מלכות שמים

לאחר שהתרוממנו והתעלינו בחלקים הללו של התפילה, אנחנו מגיעים לשלב בו אנחנו מקבלים על עצמנו עול מלכות שמים. אנחנו מתחילים בברכות קריאת שמע. בהם אנחנו שוב משבחים את בוראנו ומתארים גם את המלאכים אשר מפארים ומקדשים את שם השם. לאחר סיום ברכות קריאת שמע אנחנו מגיעים לקבלת עול מלכות שמים. וכל יהודי מכריז – שמע ישראל, ה' אלוקינו ה' אחד! לאחר קריאת שלוש פרשיות של קריאת שמע אנחנו מגיעים לחלק הבא שנקרא גאולה. חלק זה מקדים את תפילת העמידה – תפילת שמונה עשרה.

גאולה ותפילת שמונה עשרה

היות וגאולה צריכה להיות סמוכה לתפילת העמידה יש לומר את החלקים הללו ברצף. וכאשר מגיעים למילים "תהילות לקול עליון" יש להיעמד ולהתכונן לתפילת העמידה. תפילת העמידה כוללת שמונה עשרה ברכות שתקנו אותם אנשי כנסת הגדולה. וברכה אחת נוספה לאחר חורבן בית שני והיא כוללת בקשה שיכרתו המזיקים לעם ישראל. במהלך תפילת שמונה עשרה משתחווים ארבע פעמים. בראש ובחתימה של ברכת אבות – הברכה הראשונה. וכן בתחילת ברכת מודים ובסופה. עם סיום התפילה נצעד שלוש פסיעות לאחור כעבד הנפרד מרבו. כך מתחילים יום מוצלח עם סיוע שמימי.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.7 (1 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפני מבחן

תהילים נ"ז הוא פרק המסוגל לתפילה לפני מבחן. לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה: חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי

סגולה לעזור לאדם קרוב

'מי שיש לו אוהב או קרוב באיזה צרה אף שהוא רחוק ממנו ולא יכול לעזור לו, יעשה זו התפלה בכוונה עליו':- תהילים פרק כ'

שמע ישראל - תפילת שמע ישראל

קריאת שמע ישראל - וְאָהַבְתָּ אֵת אֲדֹנָי אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם. עַל לְבָבֶךָ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |