כיצד זכה רבי חיים מוולוז’ין בחתן שרצה לבתו?

כיצד זכה רבי חיים מוולוז'ין בחתן שרצה לבתו למרות סירובה של אמו?

17/06/19 | י"ד סיון התשע"ט

 

כל שנה רואים ניסים בהילולת רבי מאיר בעל הנס - השנה גם אתם תזכו בע"ה! לחצו כאן, השירות בחינם. רק לשלוח שמות - להתברך ולזכות לישועות בע"ה!

בישיבתו של רבי חיים מוולוז'ין זצ"ל למד בחור כליל המעלות, שרבי חיים רצה אותו כחתן לבתו. באחד הימים הגיעה אמו של הבחור לישיבה, כדי להתעניין אודות בנה. היא פנתה לאשת הרב וביקשה ממנה לשאול את בעלה. בחלוף מספר דקות הודיעה לה הרבנית כי ראש הישיבה משבח מאד את בנה, עד כדי כך שהוא מעוניין בו לחתן! האם לא הייתה מעוניינת שבנה יתחתן, וסירבה בכל תוקף להצעת השידוך.

כשחזרה האישה לביתה, נשבר גלגל העגלה בה נסעה ובעל העגלה נאלץ לעמול קשה כדי לתקנו. לאחר נסיעה קצרה נוספת, נשבר החלק המחבר בין הסוס לבין העגלה ושוב נאלץ בעל העגלה לעמול זמן רב כדי לתקנו. כעבור נסיעה קצרה נוספת הסוס מת. האישה הבינה מה קורה כאן, וביקשה מהעגלון לקנות סוס חדש ולשוב לוולוז'ין. נכנסה האישה לחדרו של רבי חיים דפקה על השולחן ואמרה: "רבי, האם זו חכמה ללכת בכוח?"

רבי חיים לא הבין על מה היא מדברת, והיא סיפרה לו על כל הקורות אותם בדרך, "כל זאת בגלל הקפידא של הרבי על כך שסירבתי להצעת השידוך שהציע לי" אמרה.

השיב לה רבי חיים: "חס ושלום! אין לי כל קפידא עלייך! אם את לא רוצה את השידוך, גם אני איני רוצה בו! סעי לביתך לחיים ולשלום, ויהי רצון שלא תארע לך שום תקלה בדרך".

בחלוף חצי שנה ביקש רבי חיים מאשתו: "סעי לאותה אישה, ותאמרי לה כי אנו מעוניינים מאד בשידוך בנה. אם היא תסכים, את יכולה לקיים את השידוך גם בלעדיי".

הרבנית נסעה לאמו של הבחור, והחלה לדבר עמה סחור סחור, עד שהשחילה את דבר השידוך ואמרה: "ראש הישיבה מעוניין בבנך כחתן לבתו".

לתדהמתה הרבה השיבה האישה: "איזה אושר זה בשבילי ובשביל בני לזכות להשתדך עם בת כה חשובה! בוודאי גם אני וגם בני מסכימים לשידוך".

כששבה לוולוז'ין שאלה הרבנית את בעלה: "כיצד ידעת שהאישה תסכים לשידוך, אחרי שמעט לפני כן התנגדה לו?"

השיב רבי חיים: "לא הייתה לי כל ידיעה על כך שהיא מסכימה לשידוך. אלא שהתנא באבות (ב', ד') אומר: 'בטל רצונך מפני רצונו, כדי שיבטל רצון אחרים מפני רצונך'. אני אמנם, רציתי את השידוך אבל כשראיתי את התנגדותה הנחרצת של האמא, הבנתי שאין הפשט שהיא לא רוצה את השידוך, אלא שהקב"ה הוא זה שלא רוצה בו. לכן ביטלתי את רצוני מפני רצונו של הקב"ה וסילקתי עצמי מהשידוך. כעת ידעתי כי קורה חלקו השני של מאמר חז"ל! אחרי שהקב"ה ראה שביטלתי את רצוני מפני רצונו, הוא ביטל את רצון אחרים, את רצון האמא מפני רצוני, וכעת היא רוצה את השידוך..." ('יחי ראובן')

אין אדם שלא רוצה, הוא רוצה ורוצה אך לא תמיד מקבל את רצונו... מדוע? פשוט כי משמים לא רוצים. 

איך "משכנעים" את השמים שירצו? עליך לבטל את רצונותיך מפני רצונות שמים, לשכוח מהרצון, לבטל אותו, וכשתעשה זאת, מן השמים יבטלו את רצון האחרים מפני רצונך, וממילא יתמלא רצונך. כשאתה מתבטל כלפי שמים, מניח לבורא עולם לנתב את מסלול חייך, הוא מבטל את רצון האחרים, סולל לך את הדרך הטובה ביותר בשבילך, מנחה אותך בדרך, עוקר מכשולים ומצמיח ישועות. תפקידך לשחרר מעט את רצונך, לתת למי שמבין טוב יותר ממך לנהל את חייך, והוא ינתב אותך בדרך המלך.

(ספר החיזוק יומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.7 (11 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולה לביטול הדינים מרבי חיים מוולוז’ין

הרב חיים איצקוביץ, אשר נודע בשם רבי חיים מוולוז'ין היה תלמידו הבולט ביותר של הגאון מווילנה, מייסדה של ישיבת עץ חיים, המוכרת כישיבת וולוז'ין - "אם הישיבות", ורב העיירה וולוז'ין

סגולות נבחרות


סגולות נגד חלומות רעים

"אם חלם אדם חלום רע, טוב לעשות קצת מעניין החלום, ובזה יתבטל" -  סגולות כנגד חלומות רעים, שלא כדאי לפספס

סגולה לשפע - תפילה לעני כי יעטוף

פרק ק"ב בתהילים - תפילה לעני כי יעטוף. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי ה' יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ: (ב) ה' שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא: (ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |