מה עושים אם הילדים בחרדה מהקורונה

מגיפת הקורונה משפיעה על כולנו, הורים וילדים כאחד, אספנו עבורכם מספר עצות להתמודדות עם חרדה אצל ילדים

16/03/20 | כ' אדר התש"פ

 

סגולה נגד קורונה - הקדשת פרק תהילים לשמירה עליך ועל משפחתך היקרה! לפרטים לחצו

מגפת הקורונה המתפשטת בעולם גובה מחיר נפשי מכולנו. כמונו, גם הילדים חשופים למידע הרב הנידון באמצעי התקשורת, מהאזנה לשיחות שלנו ומשיחות עם חבריהם. אצל רבים מופיעה תחושת חרדה ההולכת ומתגברת ומובילה לערעור תחושת הביטחון הטבעית ודאגה מן העתיד לקרות בכל תחומי החיים.

חרדה מתבטאת בצורות שונות, הנפוצות שבהן הן התפרצויות זעם, פעלתנות מוגברת, חוסר שקט ועיסוק מוגבר בנושא הקורונה ואיומיה.
מה אני יכול לעשות כדי למנוע תחושת חרדה אצל הילד שלי?

אם אתה כהורה חושש מן הבאות, אל תכחיש זאת באוזני ילדיך. כאשר קיים פער בין מה שההורה אומר לבין מה שהוא מרגיש, הילדים יזהו את הפער הזה. דברו עם הילדים בגובה העיניים שלהם, כאשר אתם עצמכם רגועים כדי לטעת בהם תחושת ביטחון. חשוב שלא לגרום לילדים שלכם לפחדים מיותרים ולשדר להם ביטחון.

חשוב מאוד להשתדל שלא לחשוף את הילדים לסיקור התקשורתי בנושא, אשר עלול להלחיץ ולהדאיג אותם ללא צורך.

הקפידו על שגרת יום קבועה, ככל האפשר, ושלבו בה גם פעילות אשר מסיבה לילדים הנאה.
איך אדע אם הילדים שלי חווים חרדה?

ילדים חשים את מצב הרוח של המבוגרים סביבם ומפרשים אותם בדרך משלהם, העשויה לעורר בהם אי שקט ודאגות. כאשר אנו שרויים במתח אנו מגבירים את רמת הלחץ אצל ילדינו.

החרדה יכולה להתבטא במגוון דרכים היכולות לנוע בין חוסר שקט מתמשך, התפרצויות זעם, ובהלה מכל גירוי קטן. גם צורך רב לשהות לצד ההורים, קשיים להרדם והרטבה במיטה הם דוגמאות שכיחות.
איך אני יכול להימנע מחרדה והעברת החששות שלי לילדים?

כולנו חווים תחושות מתח ולחץ במהלך חיינו ולומדים להתמודד אתם. לחץ ומתח כתוצאה ממגיפת הקורונה הם תגובה טבעית אשר רבים חווים אותה. תחושות אלו עוברות, כדאי להיעזר בכלים השונים העוזרים לנו להירגע, ביניהם תפילה, שיחה טובה והאזנה למוסיקה מרגיעה.

 • שיחה על הדאגות המתעוררות בנו כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה מסייעת להתמודד עם החששות, חשוב למצוא אדם קרוב שידוע לנו כי יוכל להקשיב לנו ולעודד אותנו.

 • במידת האפשר ניתן לצאת להליכה או לטיול קצר, שנמצא כי מקלים מאוד על תחושת מתח וחרדה.

 • פנו זמן לעסוק בתחביבים שלכם, אשר מסייעים בהקניית תחושה טובה.

במידה וכלים אלו אינם מסייעים להפיג את החרדה, או שאתם סובלים מבעיות שינה ומפגיעה בתפקוד, פנו לייעוץ עם גורם מקצועי, כמו רופא המשפחה, אשר יוכל למצוא לכם פתרון מתאים.
 הילד שלי בחרדה - מה עושים?

 1. שוחחו עם הילדים. עודדו אותם לשתף אתכם בחששות ובדאגות. הרגיעו אותם ואמרו להם כי התגובות שלהם טבעיות ומאפיינות ילדים רבים.

 2. ספקו לילדים מידע על הקורונה באופן המתאים לגילם. טעו בהם ביטחון כי הם יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי אתם דואגים לשלומם.

 3. דאגו כי הילדים ימלאו את המטלות אשר קיבלו מבית הספר, ואת אלו אשר הם עושים דרך שגרה בבית. הקפדה על שגרה, ככל הניתן, מעניקה לילד תחושת ביטחון.

 4. הקפידו כי ילד חרד יבלה זמן רב ככל הניתן לצד אחד מן ההורים, ויחלוק איתו את חששותיו כך יוכל ההורה להרגיע אותו. נמצא כי שהות לצד אנשים בוגרים מעניקה לילדים תחושת ביטחון. פעילות משותפת עם הילד יכולה להסיח את דעתו מן הדאגות השונות.

 5. אם הילד מתעורר במהלך הלילה וחווה פחד, יש לדאוג לכך שאחד מההורים ייגש להרגיע אותו ויאפשר לו לחזור ולישון.

 6. אם הילד חוצה את הגבולות ומגיבה באלימות מסוג כלשהו, יש להקפיד על הצבת גבולות. ביטוי הכעס חיוני להתמודדות של הילד, אך לשם שמירה על תחושת הביטחון שלו, חיוני כי הגבולות יישמרו. ניתן למצוא דרכים נוספות בהן יוכל הילד לבטא את הכעס שלו: לשוחח על נושאים המטרידים אותו, ולאפשר לו לצייר או להביע אותם ביצירה.

 7. מגע פיזי נמצא מרגיע ומשרה תחושת ביטחון, הקפידו ללטף ולחבק את הילדים ולהביע את אהבתכם.

 8. אם הילד מסרב לאכול, רצוי שלא להכריח אותו, במקום זאת דאגו שישתה מספיק. ייתכן כי הילדים יוכלו פחות מבדרך כלל, אך ילדים בריאים יודעים לאזן את התזונה שלהם.

 

הרב יגאל כהן:  קורונה - מה נספר לילדים?

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (12 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


"הפתק הזה מחזיר אותי בתשובה"

מגיפת הקורונה גרמה לכולנו לבחון מחדש את חיינו, גם רגעים שלכאורה לא עצרנו לתת עליהם דעתנו. הרב ישראל קליין שליט"א במכתב קצר אודות רגעי ההודיה היומיים שזימנה לחייו מגיפת הקורונה

מרן קנייבסקי שליט"א : "איסור חמור להכנס לביהכנ"ס להתפלל עם פלאפון שאינו כבוי"

בשעה טובה נפתחים היום בתי הכנסת, עם ישראל ייחל לחזרה לבית הכנסת, לתפילות ולשיעורי התורה. מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א פרסם השבוע מכתב מיוחד לעת זו ובו הוא קורא להקפיד על קדושת בית הכנסת, קראו את לשון המכתב

נגיף הקורונה עדין כאן

עטיית מסיכת פה ואף היא ההגנה החשובה ביותר, המאפשרת את ההקלות. חובה לעטות מסיכה בכל יציאה מהבית למרחב הציבורי ובעבודה! קראו וצפו בהנחיות. ונשמרתם לנפשותיכם

סגולות נבחרות


עצה גדולה ונפלאה להחדרת האמונה

הַדִּבּוּרִים מַשְׁפִּיעִים מְאֹד עַל הַלֵּב, וְגַם כַּאֲשֶׁר הַלֵּב עֲדַיִן אֵינוֹ חָזָק בֶּאֱמוּנָה, חֲזָקָה וְהַבְטָחָה עַל דִּבּוּרֵי הָאֱמוּנָה שֶׁיִּכָּנְסוּ בְּלִבּוֹ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |