אמונה וביטחון

הסיבה בגללה גם הצדיקים בוכים וגם הרשעים בוכים

הרב שניר גואטה בהסבר מאיר עיניים על הסיבה שיצר הרע חיוני כל כך בעולם, גם לרשעים וגם לצדיקים, אל תפסידו את ההסבר המרתק


17/08/21 | ט' אלול התשפ"א

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

מדברי הרב בסרטון:

 

איפה הניסיונות?

עכשיו תצא, פה הניסיונות. בטלפון, לאן שלא תלך, בכל פינה. לכן הגמרא אומרת, גמרא מפחידה: מחר בבוקר בעז"ה בורא עולם מביא את היצר הרע, שוחט אותו ומביא את המשיח. אז חז"ל אומרים שכשבורא עולם שוחט אותו, הוא עושה לו הספד. מספידים אותו, את יצר הרע, והרשעים בוכים והצדיקים בוכים.


למה רשעים בוכים?

שואלת הגמרא: הרשעים, למה בוכים? ומשיבה, הם רואים את מלאך המוות כחוט השערה. דרדס קטן, 1.20, זקן קטן, משקפיים, אף ארוך ובסופו פלולה, הוא פונה אליך:
"אחי, מה נשמע?". 
מי אתה? אני לא מכיר אותך.
"מה זה לא מכיר? אני ואתה חברים טובים 70 שנה".
אף פעם לא ראיתי אותך
"אני זה שהבאתי לך את הבילויים, אני זה ששלחתי את החברים. אני זה ששלחתי אותך לכל המקומות. אני".

והרשע מתחיל לבכות כשיצר הרע פונה אליו ואומר לו "בוא אית עכשיו, אקח אותך".

 

למה צדיקים בוכים?

גם הצדיקים בוכים. למה הם בוכים? רבותינו אומרים שהם רואים את יצר הרע כמו הר גבוה. אומר המהרש"א הקדוש, למה ה' עושה לו הספד? מה זה הספד? מספידים מישהו שנפטר, שכואב לנו עליו. מלאך המוות נפטר, מת, שחט אותו ה'. אז צריך לבכות? הספד? אומר המהרש"א: בבריאת העולם, כשה' ברא את העולם, כתוב אחרי שהוא סיים: "וְהִנֵּה טוֹב מְאֹד" (בראשית, א, ל"א). וחז"ל דורשים במדרש רבה, טוב - זה יצר הטוב, טוב מאוד - זה יצר הרע. 

איך יכול להיות? יצר הרע יותר טוב מיצר הטוב? כן. למה? כי יצר הרע הוא זה שמכניס אותך בסוף לגן עדן. הוא מזכה אותך לגן עדן. המלחמת שלך עם יצר הרע, הכעסים עם האישה/הבעל, יום שישי לחוץ, הלחץ בכבישם שאין חניה ומישהו לקח לך את החניה, ניסיונות עם נשים, שמירת הברית, ניסיונות עם הטלפון, הצניעות במדרשיה, כל הבלגן שיש לנו פה... זה יצר הרע שבזכותו אנחנו נזכה לגן עדן.


Game Over

כשה' שוחט את יצר הרע, הצדיקים בוכים. למה? המשחק נגמר. הוא הלך. "לא. תשאר. אנחנו רוצים לקיים עוד מצוות". נגמר, שריקת הסיום. אם עכשיו שופט שרק לסיום ויבוא איזה שחקן ויבקיע גולים, אחד אחרי השני, מישהו יספור לו את זה? מי יספור לו את זה? נגמר המשחק. כששוחטים את יצר הרע, כשבורא עולם שוחט אותו, הצדיקים מתחילים לבכות כי נגמר הסיפור.

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו?  לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא אמונה וביטחון
X
  • © כל הזכויות שמורות