אמונה וביטחון

על עבירות אלו מיתה לא מכפרת

הרב יאשיהו פינטו שליט"א מבאר על אילו עבירות מיתה לא מכפרת ואדם חייב ייסורין כדי להתנקות מהן


23/08/21 | ט"ו אלול התשפ"א

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

זוכים פעמיים: שלחו שמות לתפילה בציון הרבי מלובביץ' בארה"ב (התפילה תיערך בג' בתמוז). לחצו כאן לשליחת השמות בחינם >>

מדברי הרב בסרטון:

 

תשובה על עבירה

רבי חיים ויטאל אומר ב'עץ הדעת טוב', פירוש על משלי: "יוצא כי הנה השוגג בעשות האדם תשובה עליו" אם אדם עשה שוגג, עבירה בשוגג, ועשה על זה תשובה ולא זז משם עד שמוחלים לו. עשית עבירה בטעות, שוגג, במקום, אל תחכה עוד שבוע לעשות תשובה. במקום שחטאת - תעשה תשובה, ואל תזוז מהמקום עד שיסלחו לך. לכן עוונות, שהם עבירות שהן חמורות, עבירות שיש בהן כרת (לא עובר את גיל 60),חייבי מיתות בית דין (אם בית המקדש היה קיים, אדם שחילל שבת היה מת בידי בית דין) וייסורים גדולים, מיתה ממרקת ומכפרת לגמרי. אבל זה שלא היו לו ייסורים, כאשר תבוא עליו המיתה גם היא לא תמרק ותכפר לגמרי.

 

עבירות שמצריכות ייסורים

ומבאר הרב פינטו שליט"א כי רבים חיים ויטאל אומר כי יש עבירות שצריך גם ייסורים, ואם אדם לא עובר ייסורים גם אם ימות המיתה לא תכפר. יש עבירות שאדם חייב לעבור את המסלול של ייסורים. הרמב"ם אומר כי על עבירות של חילול השם חייב ייסורים. כל עבירה שיש בה חילול השם, צריך ייסורים. רבי חיים ויטאל והאר"י הקדוש והמפרשים האלה אומרים, כל עבירה שחייבת מתיה בידי שמיים, לאווים, כרת, צריכים להיות גם תשובה, גם יום הכיפורים, גם ייסורים וגם מיתה. אדם צריך לעבור את כל המסלול הזה. אדם לא יכול להגיד עשיתי תשובה, זהו, נגמר, הכל בסדר. אדם צריך לעבור גם ייסורים.


אי אפשר לברוח מן הייסורים

אדם שיודע איך לקבל את הייסורים, יכול להתייסר במקום שיהיו לו מחלות או בעיות או צרות, אז הוא מתייסר בכאב של חברו. כשהוא רואה לאדם אחר כואב, הוא כואב אתו. אלו גם ייסורים. אך יש דברים שאדם חייב לעבור בהם ייסורים. חייב לעבור ייסורים ולא יכול לברוח מזה. ואם אדם יברח מזה, הוא ימות, יחזור בגלגול ויחזור לייסורים.

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא אמונה וביטחון

X
  • © כל הזכויות שמורות