חדשות יהדות

הרב הראשי של רוסיה: "מוכן לעשות הכל בכדי שהרובים ישתקו והפצצות יפסיקו"

במכתב חיזוק מרגש שנשלח לרבני הקהילות השונות ברוסיה, הביע רבה הראשי את כאבו ודאגתו מהמצב


03/03/22 | ל' אדר א' התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

 

מכתב מיוחד נשלח היום הישר מרוסיה ע"י רבה הראשי- הרב בערל לאזאר. במכתב הוא הביע כאב על הסבל שעוברים אזרחי מדינת אוקראינה ובפרט ליהודים שבה.


המכתב נשלח למנהיגים היהודיים ברחבי רוסיה, וזאת במטרה לנסות ולהשפיע על תהליך שלום בין שתי המדינות.


"בלב כל דת עומדת הידיעה, כי כולנו בנים לק-ל אחד, ואם כן כולנו אחים", כתב הרב בערל במכתבו המרגש, "אכן, אנו אנשים שונים, יכולות להיות לנו השקפות שונות לחלוטין בנושאים רבים, אך בדבר אחד עלינו להיות מאוחדים: חובתנו לבוראנו ולשאיפה בכל כוחנו להבנה ולכבוד הדדי, ובשום מקרה לא להניף חרב על צוואר אחינו. אחד היסודות העיקריים של אמונה בק-ל אחד הוא האמונה שכל סכסוך יכול וצריך להיפתר רק באמצעים שלווים ומקובלים".


עוד כתב הרב לאזאר, כי דבר ידוע ביהדות שאחד משמותיו של הקדוש ברוך הוא נקרא: "שלום", וזוהי מטרתו של בורא עולם- להשכין תמיד שלום בעולמו.


"אבל היום המצב שונה ונורא", הביע הרב את כאבו, "כל יום מגיע מידע משותפינו הרבנים באוקראינה, על מה שקורה אצלם, ואנחנו מרגישים את הכאב של אחינו - כל אזרחי אוקראינה, לא משנה לאיזו אמונה הם שייכים. אני מעודד את כולם להתפלל על השלום, אך זה לא מספיק. כעת ה' מצפה מאיתנו שכל מאמין יעשה כל שביכולתו להציל חיי אדם".


"אני עצמי מוכן לכל תיווך", הציע הרב את עזרתו, "מוכן לעשות כל שביכולתי, ואפילו יותר, רק כדי שהרובים ישתקו והפצצות יפסיקו להתפוצץ. אבל עכשיו זה הזמן לפעולה משותפת. לכן, אני פונה לכל המנהיגים הדתיים - באוקראינה, ברוסיה, באירופה וביבשות אחרות - בקריאה להתאחד לשלום. אנו נאמנים לבורא העולם בלבד, ומחויבים להשתמש בהשפעה שלנו, בכל האפשרויות שלנו, כדי לעצור את הטירוף, כדי שלא ימותו יותר אנשים. זוהי חובתנו הקדושה למי שברא את כולנו ונתן לנו חיים בעולם הזה. בואו נעשה את זה - והקב"ה יעזור לנו".


כזכור, רבה של אוקראינה הרב ראובן אסמן פנה ליהודי רוסיה בבקשה לנסות לפעול במטרה לעצור כמה שיותר מוקדם את המלחמה. "אני אב ל-11 ילדים ויש לי 24 נכדים. הדודים והדודות שלי הכו בנאצים כפרטיזנים ביערות. אני פונה לרבנים ברוסיה, ליהודים ברוסיה, לאנשים ברוסיה, במסר אחד: תעצרו את המלחמה! אל תאמינו למה שאומרים לכם בטלוויזיה, משקרים לכם. כאן מתרחש פשע מלחמה. הצבא הרוסי, שהכה בנאצים במלחמת העולם השנייה, היום מפציץ אוכלוסייה אזרחית – בקייב, בחרקוב ובאודסה".

"אני רב באוקראינה, ואני גאה שנפל בחלקי הכבוד להציל אנשים ולהיות בצד של האור, ולא בצד שהורג", המשיך ואמר הרב אסמן. "אני לא יכול לשתוק יותר. אני פונה אליכם – רוסים יקרים, יהודים יקרים, כל מי שאינו אדיש. תזכרו שכל מי שאדיש וכל מי שמסכים בשתיקה או שלא בשתיקה הוא שותף לפשע, פשע מלחמה".


"אני לא מפחד למות", הצהיר הרב באומץ, "אני לא מפחד לאבד את חיי. אבל בחלומותיי השחורים ביותר לא חשבתי שאיאלץ למות תחת הפגזים של רוסיה, שבה נולדתי, בה למדתי ובה יש לי חברים רבים, ששותקים. כמעט אף אחד מהם לא התקשר ולא שאל. ומכל העולם מתקשרים, יהודים ושאינם יהודים. גם ערבים מישראל מתקשרים ושואלים לשלומי".

 

צפו בדבריו הכואבים של הרב ראובן אסמן:

רוצים לשמוע בשורות טובות יותר? אולי זה מה שאתם צריכים לעשות >>>

חדשות יהדות

חדשני: אפליקציה שתרכז אירועים יהודיים ברחבי העולם

חדשות יהדות

מרגש עד דמעות: מבצע הנחת תפילין ל-14,000 איש לעילוי נשמתו של שלום דוב בער ליפש ז"ל

חדשות יהדות

ברוך דיין אמת: הלך לעולמו הרב יצחק טוביה וייס זצ"ל והוא בן 95

חדשות יהדות

החוקרים חושפים: כרכי גמרא בגטו ורשה

חדשות יהדות

שנים אחרי: הוכרה משפחה באיטליה כחסידת אומות העולם לאחר שהצילה 3 נפשות במלחמת העולם השנייה

חדשות יהדות

סיפור מלחמה: הוא מרוסיה, היא מאוקראינה, איך הם יתחתנו?

חדשות יהדות

מיוחד ומרגש: בית כנסת מותאם ומונגש לילדים ולבעלי צרכים מיוחדים

חדשות יהדות

שיא גינס חדש: 400 ספרי תורה בני למעלה מ - 700 שנה במקום אחד

חדשות יהדות

מזל טוב: סיפור לידה מרגש בצל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה

חדשות יהדות

מרגש: בנו של לוחם ימ"מ שנהרג חוגג בר מצווה וישי ריבו מפתיע ומגיע לאירוע

חדשות יהדות

פעמיים נס: החליקה ליד מפלי הניאגרה מגובה 50 מטרים והיא והעובר שרדו

חדשות יהדות

בחר להיכנס לתוך פח טמון מלא זבל כדי למצוא...

חדשות יהדות

הנייד נמצא זרוק והרכב במקום שכוח אל: בברזיל נחטף יהודי והצליח להימלט

חדשות יהדות

התפללו: הגר"ג אדלשטיין אושפז בבית החולים

חדשות יהדות

מרגש עד דמעות: נמצאו זוג תפילין בבונקר בורשה ממלחמת העולם השנייה

עוד מאמרי תוכן בנושא חדשות יהדות
X
  • © כל הזכויות שמורות