חוט דק עובר בין טיפוח יכולות לבין התגאות במעשיך

מה ביקש רבי שמעון בר יוחאי מהרב הגאון רבי אברהם עדס זצוק"ל כשנגלה לו בחלום?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

 כשהיה הרב יהודה פתיה זצ"ל  בן עשרים וחמש שנה התחיל לכתוב את חיבורו על ה"אדרא רבה".
 
כתב ידו היה ספון בידו, ומתוך ענווה יתירה שהייתה בו הוא לא רצה להדפיסו, אף על פי שאביו דחק בו לעשות כן.
 
בשנת תרס"ה עלה הרב יהודה פתיה לארץ והחליט לבקר מספר רבנים, כדרכם בקודש של רבני בבל. בירושלים התגורר גאון גדול מקובל אדיר, בעל רוח הקודש - הגאון רבי אברהם עדס זצוק"ל.
 
בין הרבנים חשב לבקר גם את הגאון אברהם עדס. אולם הרב אברהם עדס הקדים אותו ובא לבקרו בביתו. שאל הרב פתיה את רבי אברהם עדס: "למה הטרחת את עצמך לבוא אליי, הלא אני חשבתי לבוא לבקר אותך?"
 
השיב לו הרב עדס: "דבר סתר לי אליך - יש לך פירוש על 'אדרא רבה' והוא בכתב יד, וכן יש בדעתך לחבר פירוש על 'אדרא זוטא', למה לא הדפסת אותו עד היום?"
 
השיב לו הרב פתיה: "מנין כבודו יודע את הסוד הכמוס עמדי? שהרי פירוש זה כתוב בכתב יד מלפני כעשרים שנה, ושום אדם לא יודע עליו ולא גליתיו לשום אדם. רק מור אבי יודע עליו".
 
הרב עדס התחמק מלתת לו תשובה והרב פתיה דחק בו: "אחזתיו ולא ארפנו, תגיד לי מנין לך? מי גילה לך רז זה?"
 
רק לאחר שלחץ עליו אמר לו הרב עדס: "התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי נגלה אליי בחלום, ואמר לי: 'עתיד לעלות לארץ ישראל רב גדול מבבל, מקובל עצום אשר חיבר פירוש על ה'אדרא רבה' והוא בכתב יד, ומהענווה הגדולה שלו לא הדפיסו. תגיד לו, שאני רוצה שידפיס אותו, ותשפיע עליו שידפיס אותו. אם חסר לו כסף תן לו כסף לזה'"
 
למשמע דבריו אמר הרב פתיה: "חשבתי שהפירוש הזה יישאר בכתב יד רק לי, אבל אם התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי רוצה שאדפיס אותו, סימן שמשמיים קבעו זאת ואין לי ברירה. אדפיס אותו ואין לי שום צורך בעזרה כספית..." ('יין הרקח')
 
כל אחד מאיתנו יוצר ופועל, עושה דברים שרק הוא יכול. כל אחד רוצה להבליט את המעלות והכשרונות שלו, את היצירות שלו והייחודיות שלו, ובצדק, כשאתה מבליט את עצמך אתה קיים, מעריכים ומוקירים אותך.
 
אולם חוט דק עובר בין להבליט את עצמך ובין להתגאות על מעשיך.
 
גאווה על מי שאתה מורידה מהערך שלך, היא מביאה לבוז בעיניי סובבך, במקום להעריך אותך הם יבוזו לך בחדרי חדרים.
 
יש בך כוחות רבים לפעול ולעשות, תנצל את הכוחות הללו לקידומך, אך אל תתגאה על הצלחותיך, אל תפאר את מעשיך מבלי שתתן נקודות זכות למי שנתן לך את הכוחות להצליח.
 
אם הנך חושב שהצניעות תביא אותך להיות חשוך ומוסתר מעיניי העולם טעות בידך, זרקור קטן שיאיר עליך יכול להבליט אותך לעיניי כל - בורא עולם רואה את מעשיך, ברגע אחד הוא יכול להאיר לך חיים שלמים...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.7 (153 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולה נגד פחד

יאמר תפילת 'עלינו לשבח' ואחריה יקרא פסוק כ"ה בפרק ג' בספר משלי

תפילה סגולית למזל טוב

מרגישים שהמזל תקוע? קראו את פרשת העקידה 7 פעמים. זוהי תפילה סגולית למזל, שעל פי הזוהר הקדוש יש ביכולתה להגן מפגעים רעים על כל מי שקורא אותה

כיצד יצליח בבניית בית בהצלחה?

יַעֲמֹד וְיֹאמַר שֶׁבּוֹנֶה הוּא בַּיִת זֶה לְשֵׁם ה', דְּהַיְנוּ שֶׁבְּבַיִת זֶה יִשְׁמֹר מִצְווֹת ה' כָּרָאוּי לְבַיִת יְהוּדִי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |