המכנה המשותף לבני בני כל העדות ויוצאי כל הגלויות

תורת ישראל עברה מדור לדור בכל גלויות ישראל ושמרה על עם ישראל

02/06/19 | כ"ח אייר התשע"ט

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

כאשר ייסד הגאון רבי מאיר שפירא מלובלין את רעיון ה"דף היומי" הוא נשא דברים נלהבים אודות חשיבות לימוד התורה ובדבריו אמר: "בתורה נאמר: 'אִישׁ עַל דִּגְלוֹ בְאֹתֹת לְבֵית אֲבֹתָם יַחֲנוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל' (במדבר ב', ב') - בני ישראל באים מעדות שונות ומנהגים שונים, איש על מחנהו ואיש על דגלו, אולם מה מקשר כל יהודי ויהודי? מה המשותף ליהודי הבא מאמריקה וליהודי הבא ממרוקו?

המשותף הוא 'סביב לאוהל מועד יחנו!' - כשיהודי נוטל לידיו את הגמרא הוא לומד לדעת שהמשנה חוברה בירושלים, הגמרא חוברה בבבל, רש"י כתב את פירושו בצרפת, תוספות חוברו באשכנז, הרי"ף נכתב במרוקו והרמב"ם כתב את חיבורו בספרד. התורה היא המאחדת את כולם!" (הרב צבי נקר- 'אמונה שלמה')

עם ישראל מורכב משנים עשר שבטים שהתפזרו ברחבי העולם כתוצאה מהגלויות השונות שעברו, כל שבט פוזר ונמחק ייחודו, כיום אין אנו יודעים מי משתייך לכל שבט. הגלויות השונות יצרו עדות, עדות אלו רוקמו על ידי המדינות בהן שהו ישראל. כל אחד מנצח בעדתו שהיא העדה הטובה ביותר, המכובדת, בעלת המאכלים הטובים ביותר, המנהגים הנכונים ביותר. אם נסתכל מעט במבט נכון נבחין שמי שיצר את העדות הללו הן הגלויות, כל עדה היא בעצם גלות, העדות ניזונות ממדינות לא לנו, אז במה יש לנו להתגאות? בגלות בה היינו?

דבר אחד משותף לכולנו, דבר שלא השתנה, דבר שעבר מדור לדור עד ימים אלו - התורה ומצוותיה. בכל מדינה ומדינה, בכל כפר נידח ועדה שונה קוראים באותו ספר תורה שניתן מסיני, מקיימים את אותן מצוות, ולומדים באותם הספרים. הגלות יצרה בינינו תהום, השיבה לארץ צמצמה את הפער והתורה היא זו המחברת בין כולם. כשאתה פותח ספר, אתה לא רק מתחבר לכתוב, אתה מתחבר לכל העם. כשאתה יושב בסוכה בסוכות, אוכל מצה בפסח, מתענה ביום הכיפורים, שומר את השבת, אתה מחבר את עצמך אל העם שמחבר עצמו אל הארץ שמחברת את כולם אל בורא כל העולמות...

יש לנו בידיים אוצר גדול, תורת אלוקים, לא נניח אותה בקרן זווית, לא נתעלם מקיומה, לא נשאיר אותה רק לתלמידי החכמים ולומדי התורה, היא שייכת באותה המידה גם לנו, נשתמש בה, נלמד אותה, והיא זו שתפתח לנו את השערים הכי טובים בשבילנו.

(ספר החיזוק יומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (2 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


10 סגולות להריון קל ובריא

כאבי היריון ולידה הם צער בלתי יתואר לאישה. איך זוכים בכל זאת לכך שהכול יעבור בשלום ובקלות? לפניכם 10 סגולות בדוקות

סגולות הערבה מ"חבטת הערבה"

כדאי לשמור כמה עלי ערבה של "חבטת הערבה" בארנק או ברכב, ובכלל לקחת אותם לכל מקום שיוצאים לדרך, זו סגולה לשמירה

מזמור לתודה - סגולתו ונוסח מלא

פרק ק' בתהילים, המכונה גם 'מזמור לתודה' על שם הפתיח שלו, מיוחס למשה רבנו. בספרים הקדושים מצוין כי פרק זה מסוגל להשפיע על האדם שפע רוחני וגשמי גדול, אם יתמיד באמירתו מדי יום

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |