איכה?! דבר תורה קצר לפרשת בראשית מהרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

האדם נשלח לעולם הזה לזמן קצוב, והשם פונה אל האדם תמיד ואומר לו, הנה אתה כבר כך וכך שנים. מה עשית בשנים אלו?! האם היטבת למישהו?

07/10/18 | כ"ח תשרי התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

כשהיה הרה"ק בעל התניא זי"ע אסור בבית האסורים מחמת עלילות שוא שטפלו עליו זדים, נכנס אליו שר אחד וראהו שקוע במחשבותיו וצורתו נורא הוד. הבין השר כי איש מורם מעם הוא. השר היה בקי בחכמות רבות וגם היו לו ידיעות בתנ"ך.
 
פנה אל הבעל התניא ואמר לו: שאלה בתורה יש לי לשאול. כתוב בפרשת בראשית 'ויקרא אלוקים אל האדם ויאמר לו איכה'. הלא הקדוש ברוך הוא יודע הכל, ולמה היה צריך לשאול את האדם 'איכה'"?
 
אמר לו בעל התניא: "הלא התורה אינה ספר ספורי מעשיות, כל מה שכתוב בתורה היא נצחי ושייכת לכל אדם בכל זמן. והנה האדם נשלח לעולם הזה לזמן קצוב, והשם פונה אל האדם תמיד ואומר לו, הנה אתה כבר כך וכך שנים (כאן נקב בעל התניא ברוח קדשו את מספר שנותיו של אותו שר), מה עשית בשנים אלו?! האם היטבת למישהו?".
 
השר נתפעל מאד מהתשובה ואמר לו "תודה", ולאחר מכן הלך להמליץ טוב על בעל התניא בפני הקיסר, כי אדם גדול הוא ושווא טפלו עליו המלשינים.
 
אדם לעמל יולד מטרת בואו לעולם הוא לעמול ולהתייגע לזרוע ואחר כך לצור את הפירות בעולם הבא. ומדי פעם מתעוררת בוא השאלה "איכה" מה כבר הספקת לעשות בעולמך .
 
כבר אמר החפץ חיים שרע בעיניו אותם המדברים בגדלותם של הצדיקם שהצילחו להגיע לדרגות גבוהות בעבודת השם, ואינם מדברים מהקשיים שעברו אותם הצדיקים והתגברו על יצרם עד שנתעלו לדרגות גבהות אלו.
 
שבת שלום,
הרב מנדל
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 

תהילים לרפואה ניתוח - פרק סגולתי לפניך

נמצאים לפני ניתוח? לפניכם פרק ק"ב בתהילים, הידוע כפרק המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |