השמיים הם הגבול: דברים חשובים שניתן ללמוד מהגשמים

הגשם בטובו מעורר בלב האדם תזכורת שיש מנהיג לעולם. הגשם מגיע לארץ לא ע"י שליחו ולא ע"י מלאך, אלא הקדוש ברוך הוא בכבוד ובעצמו, המאיר לעולם כולו בטובו, פותח את מפתח הגשמים ומורידו לארץ

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

שליחת שמות לתפילה וברכה בברכת הכהנים בכותל, חוה"מ סוכות 2021 - בחינם! לחצו כאן

1. הפסוק בתהילים אומר "המכסה שמים בעבים המכין לארץ מטר". פירשו צדיקים: לפעמים נראה לאדם שמזלו אפור וחשוך, לא הולך לו בכלום, והקשיים הם מנת חלקו. זכור תזכור שהכל במטרה לעורר את האדם שיפנה אל השם בכל לבבו, ואז הכל ישתנה לטובה ויראה אור חדש שפע של ברכה ושמחה.
ועל כן אומר דוד המלך "המכסה שמים בעבים" - לפעמים השמים נראים אפורים וחשוכים, אך תדע שהכל במטרה "המכין לארץ מטר", מכינים לך שפע של ברכה מלמעלה.
 
2. "אומר ר' יוחנן, ג' מפתחות בידו של הקב"ה שלא נמסרו ביד שליח, ואלו הן מפתח של גשמים וכו'".
הגשם בטובו מעורר בלב האדם תזכורת שיש מנהיג לעולם. הגשם מגיע לארץ לא ע"י שליחו ולא ע"י מלאך, אלא הקדוש ברוך הוא בכבוד ובעצמו, המאיר לעולם כולו בטובו, פותח את מפתח הגשמים ומורידו לארץ.
החיים הזורמים במהירות משכיחים מהאדם שיש מנהיג לעולם, אך צריך לזכור ולהתבונן להחזיר בלבנו את האמונה האמיתית שרק הוא יתברך מנהיג את העולם. אליו נפנה לכל הנצרך, והוא הנותן לנו את השפע.
 
3. בגמרא מובאת תפילתו של רבי יהודה על הגשמים: "מודים אנחנו לך על כל טיפה וטיפה שהורדת לנו". ורבי יוחנן מסיים: "אילו פינו מלא שירה כים וכו' אין אנו מספיקין להודות לך ה'... ברוך אתה ה' רוב ההודאות".
המילה הראושנה אותו אנו אומרים כשפוקחים עינים בבוקר הוא "מודה אני". למה לא אומרים "אני מודה"? כדי שהמילה הראושנה שאומר כל יהודי בבוקר תהיה תודה להשם. כשאדם מודה - הוא מרגיש חיבור וקרבה לבין האומר למקבל, ואמירת תודה להשם על כל דבר גורמת להתקרב אל הקדוש ברוך הוא ולהכירו כל יום מחדש. בזמן ירידת הגשם והשפע לארץ מתעורר היהודי, שכל מהותו הוא הודיה להשם על כל חסדיו, ומשבח את השם. כך הוא מתקרב אליו יותר.
 
4. הפסוק אומר על הגשמים: "יפתח ה' לך את אוצרו הטוב את השמים, לתת מטר ארצך בעתו" (תענית ב'). יש כאן מלבד "אוצרו הטוב" גם את "השמים"  ביום ירידת הגשמים הקדוש ברוך הוא לא רק מביא גשם אלא פותח לנו את השמיים.
עת רצון היא זו לבקש כל מה שנפשו של אדם רוצה. זה יום שמסוגל  שיימחלו להם על עוונותיהם, שתתברך הפרוטה שבכיסם, שיקבץ גלויותיהם מארבע כנפות הארץ ושייפסקו גייסות המלחמה. עת רצון היא עתה לכל החסדים הטובים, כמו שאומר העולם - "השמים הם הגבול".
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (114 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

גשם

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מאיפה מגיעות המצוות שלך?

הרב יאישהו פינטו שליט"א מבקש שתבדוק עם עצמך מהיכן מגיעות המצוות שלך, מבאר מהי קליפת נוגה ומדגיש כי על כל אדם להישאר מי שהוא ולא לנסות להיות מישהו אחר

מה התיקון שלי?

הרב יאשיהו פינטו שליט"א על התיקון בימינו ועל כוחה של מילה קטנה אחת

"למה זה קרה לי?"

כולנו עושים טעויות, אומר הרב פנגר, אנחנו רק בני אדם. עלינו לזכור כי בכל פעם שקורה לנו משהו טוב אנחנו עתידים לצמוח ממנו.

סגולות נבחרות


תפילה קצרה המסוגלת להחלמה

מי שברך אבותינו ואמותינו אברהם יצחק ויעקב, משה ואהרן, דוד ושלמה, שרה רבקה רחל ולאה, הוא יברך וירפא את כל חולינו

סגולה לגאולה פרטית

הרב רפאל אביטן מבאר את הסגולה שהביא רבי נחמן מברסלב ליציאה מהגלות הפרטית של כל אדם ואדם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |