מתחת לכנסייה התגלה מקווה טהרה שנבנה לפני גירוש ספרד

מתחת לכנסייה מקומית בסיציליה, התגלה לאחרונה מקווה טהרה עם כיתוב בעברית

11/07/19 | ח' תמוז התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

במהלך המאה-18 לספירתם, תיעד היסטוריון בשם ג'וזפה מריה קפודייצ'י, את קיומו של מקווה טהרה אשר בנו יהודים שחיו בסיצליה לפני גירוש ספרד בשנת 1492, במרתף כנסיית "סן פיליפו אפוסטולו". 

במרתף הכנסיה הנמצאת בעיר סירקוזה בסיציליה נמצאה גם כתובת עברית בסמוך למקווה: "אשר חפץ".  את הכתובת גילה נציג בכיר של הכנסייה הקתולית, מונסיניור סבסטיאנו אמנטה, והיא נבדקה על ידי הארכיאולוג הישראלי, ד"ר יונתן אדלר, אשר אמר: "התגלית הזאת מספקת לנו ראיה משכנעת כי המתקן אשר נמצא מתחת לכנסייה - שימש את הקהילה היהודית המקומית כמקווה טהרה בתקופה שקדמה לגירושה בשנת 1492."

כמו מקוואות טהרה אחרים שנבנו בימי הביניים באירופה, גם מקווה טהרה זה נבנה מתחת לפני הקרקע והכניסה אליו נעשתה דרך גרם מדרגות שהוביל אל בריכת הטבילה. המקווה שהתגלה ממוקם 14 מטר מתחת לפני האדמה, ומי התהום ממשיכים לזרום לתוכו עד היום.

ד"ר אדלר ציין כי קרוב לוודאי ש"אשר חפץ" הינו שמו של חבר בקהילה היהודית, וד"ר זלדס, המתמחה בהיסטוריה של יהודי סיציליה, הוסיפה כי שם המשפחה העברי "חפץ" הוא גרסה של השם "בונאווגליה" שהיה שמה של משפחה יהודית-סיציליאנית ידועה.

קפוצייצ'י תיעד בכתביו שני מקווי טהרה נוספים בעיר, אשר אחד מהם נמצא לפני מספר שנים מתחת למבנה הסמוך לכנסיית סן פיליפו אפוסטולו.

 

צפו בדבריו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל על מעלת הטבילה במקווה טהרה:

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 3.6 (22 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

טהרה מקווה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לחכמה - מצוות סוכה

מצוות סוכה היא סגולה לחכמה, ככתוב: "למען ידעו דורתיכם" – דעת משמעותה חיבור עם הבורא יתברך, המצווה היא לדורות למען "ידעו"

סגולות הערבה מ"חבטת הערבה"

כדאי לשמור כמה עלי ערבה של "חבטת הערבה" בארנק או ברכב, ובכלל לקחת אותם לכל מקום שיוצאים לדרך, זו סגולה לשמירה

סגולה נגד פחד

יאמר תפילת 'עלינו לשבח' ואחריה יקרא פסוק כ"ה בפרק ג' בספר משלי

תהילים לרפואה ניתוח - פרק סגולתי לפניך

נמצאים לפני ניתוח? לפניכם פרק ק"ב בתהילים, הידוע כפרק המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |