הרב יגאל כהן: פסח בצל הקורונה

קראו וצפו במסר קצר של הרב יגאל כהן על פסח תש"פ, פסח בצל מגיפת הקורונה

07/04/20 | י"ג ניסן התש"פ

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

אחים יקרים, אנחנו נמצאים בשנה מאוד מיוחדת. היא לא שנה עצובה, אסור לקרוא לה שנה עצובה. שנה מיוחדת, שנה שבה אנחנו לא יכולים להתארח ולארח בני משפחה. אנחנו רגילים ל 20-30 איש, כל המשפחה יושבת סביב שולחן ערוך בליל הסדר. ישנם כאלה שלא יודעים את ההלכות ולא יודעים מה לעשות. לא אסביר את כל ההלכות עכשיו, כי יש הסברים ברשת, שלי ושל רבנים אחרים, המסבירים איך לעשות את ליל הסדר.

אני אומר לכם מה אתם צריכים להכין לליל הסדר:

 

אתם צריכים 3 מצות עגולות עבודת יד - בליל הסדר יש מצוות עשה מהתורה לאכות כזית (27 גרם), כמה כ"זיתות" של מצה. ולכן, המצות הללו חייבות להיות עבודת יד. בשאר ימות הפסח מותר לנו לאכול מצות עבודת מכונה. המרובעות, הרגילת שאנחנו רגילים. אבל בליל הסדר חייבות להיות מצות עגולות של עבודת יד.

כל אחד שיעשה לו ליל הסדר. מי שנמצא בבידוד, מי שנמצא רק עם אשתו והילדים שלו ואין לו מי שילמד אותו בליל הסדר לפחות כמה דברים שצריך להכין לקראת ליל הסדר. שלוש מצות עגולות יספיקו, אם אתם שלושה אנשים 3 מצות כאלו יספיקו, אם יותר אולי צריך 5-6, כל אחד לפי גודל המשפחה שלו. 

 

4 כוסות - צריך שלכל סועד יהיו 4 כוסות, כל כוס צריכה להכיל 100 מ"ל פחות או יותר, זה מספיק. לכן, להכין כוסות של 100 מ"ל בבית לכל אחד מבני המשפחה, כוס אחת לכל אחד מבני המשפחה שתמולא ארבע פעמים. שיהיה מספיק יין או מיץ ענבים, שכל אחד מהם יוכל לעשות את ליל הסדר כהלכתו. 

 

חסה - חסה היא המרור.צריך להכין לכל אחד מבני הבית 28 גרם חסה, פעמיים. לכל אחד מבני הבית צריך שיהיו בערך 55-60 גרם חסה. שזה שני כ"זיתות", כזית זה 27 גרם. 2 כזיתות לכל אדם.  אז זה יוצא לכל אחד מבני המשפחה שלושה-ארבעה קלחים של חסה.  שטופים היטב, להזהר מחרקים. לא לקנות חסה מהשוק, חסה מהשוק מאוד נגועה. קונים חסה דווקא ממקומות שיש בהם פיקוח, "גוש קטיף", גידול מיוחד - "חסלט".

 

כל אחד יכין לעצמו הגדות של פסח, כדי שבליל הסדר יוכל לקרוא את הסדר כהלכתו. יש מצוות עשה בלילה הזה: "והגדת לבנך ביום ההוא... בעבור זה עשה ה' לי בצאתי ממצרים". אנחנו אמורים לספר לילדים שלנו את סיפור יציאת מצריים. "וכל המרבה לספר בסיפור יציאת מצריים - הרי זה משובח". אז כל אחד ואחד יכין לעצמו את ההגדה של פסח, לכל אחד מבני הבית. יכין הפתעות לילדים, למי שימצא את האפיקומן, כמו שנוהגים, כדי שהילדים לא ירדמו. 

 

להכין את ליל הסדר, שולחן יפה. כריות, כדי לשבת בהסבה. אוכלים - בהסבה, שותים - בהסבה. הסבה זה נוח.

 

לא להתרגש מזה שאנחנו לבד. היום, יש אפשרות ללמוד מה צריך לעשות בליל הסדר דרך האינטרנט. יש היום את כל הסרטונים שתרצו. אתם מוזמנים לצפות כדי שתדעו איך להתכונן. צריך  לבוא עם מצבר רוח טוב לקראת החג, לא לתת ליצר הרע להשתלט עלינו. נכון שהחג הזה שונה משאר החגים. אבל זה חג, "ושמחת בחגיך - והיית אך שמח". לא לשכוח לקנות מתנה לאישה, חשוב מאוד לשמח את האישה. גם בתקופה כזו, האישה צריכה את זה. היא צריכה את תשומת הלב, היא צריכה את העזרה בבית.

האישה תשמור על קור רוח, לא לצעוק, לקחת הכל בקלות. להעביר מסר בצורה יפה, בצורה נעימה, בשפה ברורה, כדי שיקבלו מאיתנו. כשאני צועק - שומעים אותי, כשאני מדבר - מקשיבים לי. אנחנו נדבר בנחת ונסביר את זה. ניכנס לחג בשמחה רבה.

 

לא לשכוח לעשות מכירת חמץ (דרך מוקד תהילים ארצי לחצו על הקישור). אסור להשאיר את החמץ שלנו בפסח, אנחנו חייבים למכור אותו לגוי. אנחנו שמים את זה בבית, במקום סגור, עם סלוטייפ. כתוב שם "נמכר לגוי", ועושים את המכירה באתר.ובזה אנחנו מוכנים לפסח, ישתבח שמו לעד. חשוב מאוד להזכיר גם לחברים, למכרים, לדודים, לקרובים, לעשות מכירת חמץ כדת וכדין. וכך נוכל להיכנס לפסח רעננים ושמחים.

 

פסח כשר ושמח, בשורות טובות, ישועות ונחמות, אמן ואמן.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4 (8 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


"הפתק הזה מחזיר אותי בתשובה"

מגיפת הקורונה גרמה לכולנו לבחון מחדש את חיינו, גם רגעים שלכאורה לא עצרנו לתת עליהם דעתנו. הרב ישראל קליין שליט"א במכתב קצר אודות רגעי ההודיה היומיים שזימנה לחייו מגיפת הקורונה

מרן קנייבסקי שליט"א : "איסור חמור להכנס לביהכנ"ס להתפלל עם פלאפון שאינו כבוי"

בשעה טובה נפתחים היום בתי הכנסת, עם ישראל ייחל לחזרה לבית הכנסת, לתפילות ולשיעורי התורה. מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א פרסם השבוע מכתב מיוחד לעת זו ובו הוא קורא להקפיד על קדושת בית הכנסת, קראו את לשון המכתב

נגיף הקורונה עדין כאן

עטיית מסיכת פה ואף היא ההגנה החשובה ביותר, המאפשרת את ההקלות. חובה לעטות מסיכה בכל יציאה מהבית למרחב הציבורי ובעבודה! קראו וצפו בהנחיות. ונשמרתם לנפשותיכם

סגולות נבחרות


סגולה לשמחה אמיתית

מה הקשר בין שמחה לבין אכילת מאכל אדום? 4 סגולות שאולי לא הכרתם, להשגת שמחה אמיתית

תפילה סגולית לחיילים

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֲבוֹתֵינוּ וְאִמּוֹתֵינוּ הוּא יבָרֵךְ אֶת חַיָּלֵי צְבָא הֲגַנָּה לְיִשְׂרָאֵל, מְגִנֵּי אֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ

סגולה לעין הרע משם רבי יהודאי גאון

ובעוד שהוא מטיף יאמר בְּשֵׁם גַּבְרִיאֵל בְּשֵׁם מִיכָאֵל בְּשֵׁם רְפָאֵל אֲנִי עוֹשֶֹה זֶה. וּכְשֵׁם שֶׁאֵלּוּ הַטִּפּוֹת נֶאֱבָדִים וּמִתְבַּטְּלִים בַּמַּיִם. כַּךְ יִתְבַּטְּלוּ וְיֹאבְדוּ כָּל מַכְאוֹב וְכָל חוֹלִי וְכָל עַיִן הָרָע מפלוני/ת בן/ת פלוני/ת 

סגולה לזכרון

"וְלֹא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם... לְמַעַן תִּזְכְּרוּ..." 

סגולה נגד עין הרע

הרב יגאל כהן מסביר מה הסגולה הטובה ביותר כנגד עין הרע: "טוב עין הוא יבורך"
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |