חינוך ילדים

חינוך - מתי לדבר ומתי לשתוק

הרב אליהו רבי במסר קצר ומחזק על רגעי השיחה ורגעי השתיקה בחינוך ילדים אפקטיבי


18/08/20 | כ"ח אב התש"פ
חינוך

עוד לא מחוברים לכל מה שיש לנו להציע? הצטרפו לכל הטוב שהכנו לכם ותישארו תמיד מחוברים! הקליקו כאן עכשיו >>>

מדברי הרב בסרטון:

 

הערות

אנחנו כהורים מעירים לילדינו הרבה מאוד, ללמד אותם מה הם החיים, לנתב אותם, לכוון אותם.  כעת ננסה ללמוד איך לחנך את ההורים כך שתוכלו להשיג פי מאה יותר ממה שהשגתם עד כה.

 

מאה פעמים

מלמדים אותנו חכמינו הקדושים: "טובה מרדות אחת בלבו של אדם יותר מכמה מלקיות" (ברכות, ז, א). כלומר, אתה יכול לשבת מאה פעמים עם בנך ולהסביר לו כי מעשה מסוים איננו נכון, אבל מספיקה פעם אחת בה הבן שלך יאמר לעצמו "ככה לא מתנהגים". תרנגולת המלאה בעפר ואפר לא יצליחו לנקות גם מאה בני אדם, אבל אם היא מחליטה לבד לנער מעליה את הכל, הרי שהיא תהיה צחה ונקייה באותו רגע.

הילדים שלנו לפעמים עושים שטויות, מאה אחוז שטויות, מעשים אשר לא יעשו. אם נשאיר אותם בצורה הזו, בעוד כמה ימים הם יגיעו לקיר ויבינו שזו הייתה טעות. בעוד כמה חודשים הם יבינו שהמעשה הלא כל כך מוצלח שהם עושים או שהם עשו בעבר, מוביל אותם לכדי מפלה. כאשר הם יגיעו לבד למסקנה הנכונה, זה יהיה טוב פי מאה ויותר, מאשר כשאנחנו ההורים מובילים אותם לשם.

 

סכנת נפשות

יש מקרים בהם לא ניתן להשאיר את הילד להגיע למסקנה לבד, כשמדובר בסכנת נפשות רוחנית או גשמית. ברור שבמקרים הללו צריכים לעצור אותם מיד ולא לעשות חשבונות עתידיים, כי לא יהיה עתיד אם חלילה וחס הילד יפגע בשלב הזה. אבל אם לא מדובר על "יהרג ובל יעבור", אם לא מדובר על סכנת חיים, בואו ונשתוק.

 

שתיקה 

השקט שלנו שווה הרבה יותר. זה יגרום לילד שלנו להבין לבד בעוד מספר שעות, ימים, שבועות או חודשים, עד כמה הוא טעה, וזה שווה הרבה יותר מכל הערה שלנו. לפני שאנחנו מעירים להם, אנחנו צריכים לחשוב לפחות מאה פעמים, האם הילד יכול להגיע לאותה מסקנה או להתקרב אליה לבד או שאין ברירה ואנחנו חייבים להאיר את עיניו. אם ניצחנו ושתקנו, זכינו לילד המושלם ביותר. זכינו לילד שיקויים בו "חנוך לנער על פי דרכו", ורק אז "גַּם כִּי יַזְקִין לֹא יָסוּר מִמֶּנָּה" (משלי, כב, ו).

 

מי לא רוצה נחת מהילדים? ומי לא ירצה תפילה מיוחדת על כך?
לחצו כאן להשתדלות >>

אם אתם משתוקקים לנחת מהילדים ורוצים בהצלחתם - זה בדיוק מה שאתם צריכים לעשות. כל הפרטים בלחיצה כאן >>>

עוד מאמרי תוכן בנושא חינוך ילדים
X
  • © כל הזכויות שמורות