צדיקים

מי ייסד את הרעיון שכבש בסערה את העולם היהודי?

מי היה רבי מאיר שפירא מלובלין ואיך הוא קשור לרעיון הדף היומי שנלמד מידי יום כבר עשרות שנים על ידי אלפי יהודים מכל העולם? כמה עובדות לזכרו לרגל ז' בחשוון, יום פטירתו


21/10/20 | ג' חשון התשפ"א

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

הרב יהודה מאיר שפירא, הידוע בכינוי המהר''ם שפירא, נולד בעיר שאץ בשנת תרמ''ז. הוא היה רב העיר לובלין, בה הקים את ישיבת חכמי לובלין הידועה. הוא גם שימש כנשיא אגודת ישראל בפולין וחבר מועצת גדולי התורה. הוא היה הוגה הרעיון של הדף היומי, בו לומדים אלפי יהודים מכל העולם את אותו דף גמרא בכל יום. לאחר הקמת המדינה הועלה ארונו של הרב והוא נטמן בהר המנוחות בירושלים.

המהר''ם שפירא היה ידוע כבעל חוש מוזיקלי מפותח מאד והוא הלחין מנגינות רבות שנשארו איתנו עד היום, כמו למשל: השירים ''אשרי אדם עוז לו בך'' ו''אם אמרתי מטה רגלי''. הרב ורעייתו לא זכו לילדים והרב נפטר בפתאומיות בגיל 46 בז' בחשוון תרצ''ד. 

למרות שלא זכה לצאצאים, מורשתו של הרב, רעיון הדף היומי וישיבת חכמי לובלין - הפכו לשם דבר ולזכרו לעד.

תלמידו, הרב וואזנר זצ''ל הקים בארץ מחדש את ישיבת חכמי לובלין ועמד בראשה בעיר בני ברק. שכונת ''זכרון מאיר'' בעיר קרויה על שמו של המהר''ם שפירא וכן גם כיכר מהר''ם שפירא בירושלים.

מפעל הדף היומי

מפעל הדף היומי הוא רעיון שייסד המהר''ם שפירא והוא כולל סדר לימוד שיטתי של התלמוד, בהספק של דף גמרא אחד ליום. ללימוד הזה שותפים מאות אלפי יהודים מרחבי העולם היהודי. בצורת הלימוד הזאת מסיימים את הש''ס כולו במשך שבע וחצי שנים.

רעיון הדף היומי כבש בסערה את העולם היהודי ובזכותו רבתה התורה ולימודה בהיקף שלא נראה כמותו.

בעצרת הגדולה של אגודת ישראל קרא הרב מאיר שפירא בהתרגשות רבה: "אם כל בית ישראל בכל אתר ואתר ילמדו באותו יום את אותו דף גמרא, היש לך ביטוי מוחשי יותר לאיחוד העליון בין קודשא בריך הוא, אורייתא וישראל?! נוסע לו יהודי ותחת בית שחיו מסכת ברכות, נוסע הוא שבועיים מישראל לארצות הברית. לבסוף, כשהוא עומד על אדמת ארצות הברית נכנס הוא לבית המדרש ומוצא יהודים עוסקים באותו דף שבו עמד היום ומצטרף ללומדים בחדווה, ומתפלפל עם הלומדים והם משיבים לו ונמצא שמו הגדול מתאדר מתגדל ומתקדש".

המחזור הראשון של לימוד הדף היומי התחיל בליל ראש השנה בשנת תרפ''ד ומאז ועד היום, לומדים אותו בכל העולם ואף בלוחות השנה מצויים שם הדף בו אוחזים בכל יום.

רעיון הדף היומי התקבל גם אצל גדולי עולם דאז, כגון החפץ חיים, האמרי אמת מגור ועוד, שהביעו את תמיכתם ברעיון ואף כינו את רבי מאיר: ''רב הדף היומי''. 

המטרה בלימוד הדף היומי היא יצירת מסגרת מחייבת ללימוד, כך שאם אדם הפסיד את השיעור היומי שלו בגמרא, הוא יודע שהוא נמצא בפיגור מכל הלומדים בעולם. ממילא, המסגרת הזאת יוצרת חיוב מסויים ללימוד וכך לא נפסקת קביעת עיתים לתורה בכל יום ויום. אדם המקפיד ללמוד מידי יום את הדף היומי, זוכה בזכות נדירה, שלא רבים זוכים לה והיא סיום התלמוד הבבלי כולו שהוא יסוד התורה שבעל פה. 

 

צפו בשיעור לדוגמה של לימוד הדף היומי:

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו?  לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

צדיקים

הסגולה של הרב אלישיב לאריכות ימים נחשפת

צדיקים

הסרטון שישאיר אתכם בהלם: כך חי הרב אלישיב זצ''ל

צדיקים

סיפור מצמרר על הבבא אלעזר שישאיר אתכם עם פה פעור

צדיקים

מה קרה לפקידה בשדה התעופה שהתעקשה לראות את פניו של הבבא אלעזר?

צדיקים

הסגולה שפותחת שערים מהבבא אלעזר זצ''ל: 12 דק' בשבוע בלבד!

צדיקים

אמרו את תפילת רבי חיים בן עטר שהיום יום פטירתו

צדיקים

היום (ראשון) יום ההילולה של הרב הקדוש - הרב אלחנן וסרמן

צדיקים

יום פטירת הקדוש בשבת הקרובה: רבי יונתן בן עוזיאל, גדול תלמידיו של הלל הזקן

צדיקים

מרתק: המלאכים שבאו לעזור לו לסחוב את האבן לירושלים

צדיקים

לא בטוח שידעתם: כיצד קיבל השל"ה הקדוש את כינויו?

צדיקים

מטלטל: ויתר לאחיו וחייו ניצלו

צדיקים

מהתותח הישן בקעו לפתע קולות מבעיתים...

צדיקים

מרגש: "הרב כהנמן זצ"ל ישב על הכיסא ומירר בבכי כילד"

צדיקים

לכבוד יום ההילולא של הרש"ש הקדוש: 9 דברים שאולי לא ידעתם

צדיקים

הרגליים של הנפטר היו שחורות! לא תאמינו למה

עוד מאמרי תוכן בנושא צדיקים
X
  • © כל הזכויות שמורות