חינוך ילדים

מתי מעלימים עין בחינוך הילדים?

הרב אליהו רבי שם דגש על המקרים בהם חינוך הילדים דורש שתעלימו עין על מנת שהילדים ילמדו בצורה הטובה ביותר את הדרך הנכונה


02/12/20 | ט"ז כסלו התשפ"א
הרב אליהו רבי

עוד לא מחוברים לכל מה שיש לנו להציע? הצטרפו לכל הטוב שהכנו לכם ותישארו תמיד מחוברים! הקליקו כאן עכשיו >>>

מדברי הרב בסרטון:

 

שאלה שהופנתה אל הרב:

"הבן שלי יודע שאני לא מרשה לו לנסוע עם אופניים ברחוב. המקרים המיוחדים בהם אני מוכן לשכור אופניים, הם רק כאשר אני צמוד אליו והולך איתו ביחד לגן ציבורי או למסלול אופניים יעודי. והנה, יום אחד הילד מצא אופניים והגיע איתם הביתה, הוא קיבל ממני מספר שליחויות כשאני לא יודע שיש לו אופניים, ויצא נגד רצוני ונגד החלטה משותפת של שנינו, לרכב על אותם אופניים. כעת הוא שב הביתה, עליתי על זה, גיליתי אותו, מה עלי לעשות?

 

תשובת הרב:

שימו לב טוב, מורי ורבותי, ישנם מקרים שמצווה גדולה, לכל אחד מאיתנו, להעלים עין. ישנם מקרים שהחינוך הוא, אל תתיחס. שלוש סיבות:

קודם כל, אתה בתור אבא, אם הייתה מתגנבת לרשותך כזו אפשרות, האם היית יכול באמת לעמוד בזה? ברור שלא. כאשר אתה מנסה לחנך את הבן שלך, על דברים שאתה בעצמך לא יכול לעמוד, אתה בעצם מחנך אותו לשקר, לא לשום דבר טוב.

דבר נוסף, אם ישנה אפשרות להעלים אין, לנסות להבין שיש כאן משהו שמדי פעם מועדים בו. ניתן לעשות זאת למרות שזה לא כדין, להבליג. תחנך את הבן שלך להתייחס אליך טוב יותר ולשמוע לך בפעמים הבאות כאשר באמת הוא ימעד, ויבין שיש צורך להתישר ולעלות על הדרך הנכונה.

והדבר האחרון, והחשוב ביותר, ההזדמנות שלך לתפוס את הבן שלך על חם ולהתייחס אליו כאל שקרן, היא אותה הזדמנות שגורמת לו להאמין שאתה ממש צודק והוא הנוכל והרמאי של הדור הבא. אל תנסה למצוא את ההזדמנויות הללו, להיפך, תשתדל ככל יכולתך להעלים עין מהמקרים הללו, ולחנך רק כאשר הנושא טוב על ידי שפע ופרגונים. רק בשולחן שבת על יד ספר מוסר, כאשר אתה אומר את זה בצורה כללית, על הנזקים העצומים של הדברים הלא נכונים שהוא רוצה לעשות. בשעת מעשה, בדרך כלל, עדיף להעלים עין. עדיף להמשיך ולהתייחס אליו כאל צדיק חסיד ותמים. יום יבוא, וגם הוא ישתכנע בכך וילך בדרך הנכונה.

 

בהצלחה רבה לכולנו באחד מיעדי החיים המורכבים והמדהימים ביותר וברוכים תהיו.

 

מי לא רוצה נחת מהילדים?
ומי לא ירצה תפילה מיוחדת על כך?
 
לחצו כאן להשתדלות >>

אם אתם משתוקקים לנחת מהילדים ורוצים בהצלחתם - זה בדיוק מה שאתם צריכים לעשות. כל הפרטים בלחיצה כאן >>>

עוד מאמרי תוכן בנושא חינוך ילדים
X
  • © כל הזכויות שמורות