האם נשים בהריון צריכות להתחסן כנגד הקורונה?

בשבועות האחרונים שמענו לצערנו על מספר נשים בהריון שנדבקו בנגיף הקורונה וחלו באופן קשה, ביקשנו את אישורו של ד"ר רועי צזנה כדי להביא לכך סקירה שכתב אודות החיסון ובטיחותו עבור נשים בהריון, קראו את דבריו לפני שתקבלו החלטה

05/02/21 | כ"ג שבט התשפ"א

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

כולנו שמענו בשבועות האחרונים על נשים בהריון שנדבקו בקורונה ולא עלינו חלו בצורה קשה ומסכנת חיים. באישורו של ד"ר רועי צזנה, אנו מביאים לכם את דבריו המרגיעים העוסקים בבטיחות חיסוני הקורונה לנשים בהריון ומשאירים את ההחלטה בנושא לשיקול דעתכם:


נשים בהיריון רוצות לדעת האם כדאי להן לקחת את החיסון לקוביד-19. אני לא מתכוון לספק המלצות ברשומה זו, בין היתר מכיוון שכל אשה בהיריון היא מקרה מיוחד בפני עצמו. כן אנסה לספק את כל הידע המדעי שיש לנו כיום, בתקווה שהוא יעזור לנשים לקבל החלטה מושכלת יותר.האם הנגיף מסוכן לנשים בהיריון?

התשובה לשאלה מגיעה לאחר סקירה של 77 מחקרים שביחד בחנו 11,432 נשים. 

החדשות הטובות הן שבהשוואה לנשים שאינן-בהיריון, הריוניות נטו פחות לדווח על סימפטומים של חום גבוה או כאבים בשרירים. עדין לא ברור למה.

החדשות הרעות הן שההריוניות נטו יותר להגיע לבית החולים בשל המחלה, ואם הגיעו, סיכוייהן היו גבוהים יותר להישלח למחלקת הטיפול הנמרץ ולמצוא עצמן מחוברות למכונת הנשמה. בנוסף, שיעור הלידות בטרם-עת היה גבוה קצת יותר משל נשים שלא נדבקו בנגיף. רבע (25 אחוז) מהתינוקות שנולדו אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ בתינוקות – שיעור גבוה יותר מזה שאפשר למצוא בתינוקות שנולדו לנשים ללא קוביד-19.העומד על 6-9 אחוזים.

לסיכום: קוביד-19 מסוכנת במיוחד להריוניות שמגיעות לבית-החולים, מעלה את סיכוייהן להגיע למחלקת טיפול נמרץ ולהתחבר למכונות הנשמה, מגדילה את הסיכון לאשפוז התינוק במחלקת טיפול נמרץ לתינוקות וללידה בטרם-עת. הסיכונים גבוהים במיוחד עבור נשאיות עם מחלות רקע ועודף משקל ועולה עם גיל היולדת.


האם העובר יכול להידבק בנגיף?

קשה להבין האם תינוק שזה עתה נולד (ורק אז אפשר לבדוק אותו) נדבק בזמן הלידה מאמו החולה, או שהוא נדבק בעודו ברחם. כך או כך, המחקרים מראים שהסיכוי להדבקה נמוך מאד. במחקר מתחילת 2020, שנערך על תשע יולדות, לא נולד אפילו תינוק אחד שנדבק בווירוס. במחקר אחר מסין התגלו שלושה תינוקות שנולדו זה עתה ונדבקו בווירוס. ובמחקר מאוקטובר על 101 תינוקות, רק שניים (2%) נולדו עם המחלה או שנדבקו בה ממש בזמן הלידה, ואף אחד מהם לא הפגין סימני מצוקה. ראוי לציין גם שהתינוקות לא נדבקו גם במהלך ההנקה – מה שכנראה אומר שהנגיף אינו עובר בחלב האם.  תוצאות דומות מגיעות משני נגיפים דומים לנגיף הקורונה – SARS ו- MERS – בהם לא התגלו תינוקות שנדבקו בנגיפים בזמן ההיריון.

לסיכום: כנראה שעוברים אינם נדבקים בנגיף בזמן ההיריון, וגם אם כן – הסיכוי לכך נמוך מאד (ברמת האחוזים הבודדים).

 

האם הזנים החדשים מסוכנים יותר לנשים בהיריון?

קשה למצוא מחקרים בנושא, מכיוון שהזנים החדשים הם – ובכן, חדשים. עם זאת, בכירים במשרד הבריאות בישראל קבעו ששיעור ההריוניות שנדבקו בזן הבריטי של הנגיף היו בסיכון גבוה יותר מאלו שלקו בזן שהיה נפוץ יותר בשני הגלים האחרונים. כפי שאמרה שרון אלרעי-פרייס ממשרד הבריאות בראיון לרשת ב' –

"אנחנו רואים עלייה משמעותית של נשים בהיריון במצב קשה וקריטי. אפשר לומר שבכל הנשים בהיריון שריצפנו גנטית, יש חשד בפועל להופעת הווריאנט האנגלי. ... לא ראינו מספרים כאלה מקודם."

באופן כללי, נראה שהזן הבריטי מתפשט במהירות בישראל. שבעים אחוזים מההדבקות החדשות הן בזן הבריטי, מה שאומר שהוא מדבק בהרבה מהזן הקודם. אם זה לא מספיק, הרי שקיימות ראיות ראשוניות לפיהן הוא קטלני ב- 30 אחוזים יותר מהזנים 'הרגילים'. החדשות הטובות? גם החיסון של מודרנה וגם של פייזר יעילים כנגד הזן הבריטי.

ומה לגבי הזן הדרום-אפריקני, הברזילאי והקליפורני? לא נראה שיש מחקרים בנוגע לרמת הסיכון שלהם לנשים בהיריון. אם הם דומים לזן הבריטי ומשרד הבריאות צודק בהערכותיו אודות רמת הסיכון להריוניות, הרי שכנראה שגם הם יהיו מסוכנים יותר. אבל כאמור – אין מחקרים.

 

האם החיסון מגן על נשים בהיריון?

התשובה לכך חיובית כמעט בוודאות. נשים בהיריון הן עדיין בני-אדם עם מערכת חיסון מתפקדת, ואין סיבה שלא יגיבו היטב לחיסון ויפתחו עמידות כנגד הנגיף. לא רק זאת, אלא שבין הטרימסטר השני לשלישי, עוברים נוגדנים מזרם הדם של האם אל העובר. כאשר התינוק נולד, הנוגדנים אמורים להמשיך להגן עליו במשך 6-12 חודשים, עד שמערכת החיסון שלו מבשילה. נוגדנים יכולים גם לעבור לתינוק במהלך ההנקה.

אבל אנחנו עדיין לא יודעים האם הנוגדנים מהחיסון נגד נגיף הקורונה מגיעים לעובר במהלך ההיריון. אין סיבה לחשוב שלא, ואם זה אכן המצב – הרי שהחיסון מספק הגנה גם לנשים וגם לתינוקות רכים מפני נגיף הקורונה.

 

האם החיסון בטוח לשימוש בנשים בהיריון?

חיסונים, באופן כללי, בטוחים לנשים בהיריון. ומה לגבי החיסון כנגד נגיף הקורונה? כאן הראיות עמומות יותר. ועדה ממשלתית בבריטניה קבעה בסוף 2020 ש- "אין סיכון ידוע המקושר למתן חיסונים לא-חיים במהלך ההיריון. חיסונים אלו אינם יכולים להתרבות, ולכן אינם יכולים לגרום להדבקת האשה או העובר."

נהוג לטעון שהמחקר הקליני של פייזר לא כלל נשים בהיריון, אבל האמת מורכבת יותר. חלק קטן מהנשים במחקר – בערך עשר - שקיבלו את החיסון, נכנסו להיריון במהלך הניסוי. אף לא אחת מהן דיווחה על סיבוכים, אבל מדובר במדגם קטן כל-כך שלא נהוג להסתמך עליו. ועדיין אין שום סיבה לחשוב שהחיסון יגרום נזק לעובר או לאדם המקבל אותו. אין עדיין ראיות לכך שהחיסון בטוח לשימוש בנשים בהיריון... ממש כפי שאין ראיות לכך שהוא מסוכן עבור נשים בהיריון. אבל יש די והותר ראיות לכך שהחיסון אינו מסוכן לבני-אדם באופן כללי, ומכיוון שנשים בהיריון עדיין ברובן משתייכות למין האנושי, אין סיבה אמיתית לחשוב שנגיע למסקנות אחרות בנוגע למסוכנות החיסון עבורן. ועדיין, ביולוגיה היא מדע מוזר, ורב הנסתר על הגלוי.

 

האם החיסון מאושר לנשים בהיריון?

המלצות של ה- CDC בארצות הברית:

הארגון מתחיל בקביעה שנשים בהיריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לפיתוח מחלה קשה בעקבות ההידבקות בנגיף. מפרט אודות בטיחות החיסון, ומציין שלא התגלו סיבות לדאגה בחולדות שקיבלו את החיסונים של מודרנה לפני ההיריון ובמהלכו, אך המחקרים עם החיסון של פייזר עדיין מתמשכים בימים אלו. הוא מוסיף ש-"מומחים מאמינים שלא סביר [שחיסוני mRNA] מסוכנים ספציפית לנשים בהיריון. עם זאת, הסיכונים הממשיים של חיסוני mRNAלנשים הרות ולעובריהן אינם ידועים מכיוון שהחיסונים לא נבחנו בנשים הרות."

ה- CDC ממליץ שנשים בהיריון הנמצאות בקבוצת סיכון גבוה – בעיקר אנשי צוות רפואי שסיכוייהם להידבק בנגיף גבוהים יותר מהאדם הממוצע ברחוב – יקבלו את החיסון. הקבוצה הרלוונטית השנייה בתור שאמורה לקבל את החיסון כוללת אנשים עם מחלות רקע ועובדים חיוניים.

מדובר בראיה חשובה בנוגע לאמון המומחים בבטיחות החיסון, מכיוון שהלכה למעשה הם ממליצים לנשים בהיריון להתחסן אם יש סיכוי גבוה שיידבקו בנגיף. בכל מקרה הם אינם מחייבים זאת – אף גוף אינו מחייב נשים בהיריון להתחסן.

בישראל

בדיוק כמו בארצות הברית. משרד הבריאות ממליץ לנשים בהיריון להתייעץ עם הרופא המטפל, שיסביר להן מה אנחנו יודעים אודות החיסון ומה לא. לאחר מכן, האישה תחליט מה לעשות. ההמלצה היחידה של משרד הבריאות בנוגע למתן החיסון מקבילה גם היא לארצות הברית. המשרד ממליץ לנשים בהיריון שיש להן סיכוי גבוה להידבק בנגיף (כמו בצוות הרפואי) או עם מחלות רקע, להתחסן בהקדם כדי למנוע תחלואה עם סבירות גבוהה יותר לסיבוכי הקורונה. המשרד מוסיף כי –" לדעת מומחים, אין כל מנגנון ביולוגי המסביר אפשרות של פגיעה באם או בעובר. צל נשים שחוסנו מבלי שהיו ערות לכך שהן בהיריון, לא נצפו במהלך ההיריון תופעות חריגות יותר מאשר אצל אוכלוסייה מקבילה שלא חוסנה."

 

 

סיכום

השתדלתי לכסות את כל הידע שברשותנו כיום – וגם להבהיר מה איננו יודעים עדיין. אני לא מספק המלצות. כל היריון הוא שונה, וכל אישה צריכה להחליט בפני עצמה מה לעשות – אבל רק אחרי שתיחשף למידע מצד הרופא המטפל שלה

תחליטו אתן מה לעשות, ורק בריאות.

 

תיעוד וידיאו נדיר: מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א שו"ת חיסוני קורונה 

סגולה אדירה לרפואה שלמה.
מחר נפיץ את שם החולה היקר/ה ללבכם לאלפי אומרי תהילים, ובע"ה נתפלל לישועות ביחד אתכם! 

לפרטים לחצו כאן


דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


הבסיס של עם ישראל נסדק ונגמר

הרב יאשיהו פינטו שליט"א: יצר הרע מרדים את כולם. הבסיס של עם ישראל נסדק לגמרי, הסטירה הראשונה של המגיפה לא עוררה אותנו, אם זה לא עורר אותנו הסטירה הבאה יכול להיות יותר מסוכנת.

לא להאמין: סיימו את הש’’ס בתוך יומיים על פי הוראת הרב קנייבסקי והיולדת התעוררה

"תחיית המתים של ממש", אמר אחד הפרופסורים במחלקה, לאחר ש-2 יולדות שהיו במצב קשה מאוד, מורדמות ומונשמות, מחוברות למכשיר האקמו – נותקו מהמכשיר, התעוררו ותקשרו עם הסובבים. וזאת לאחר שאנשים רבים למדו את כל הש''ס ע''פ הוראת הרב קנייבסקי שליט''א

בזכות התפילות: הפעוטה שהייתה במצב קריטי עקב נגיף הקורונה יצאה מכלל סכנה

לפני כשבוע וחצי התפרסם כי פעוטה בת שנה וחודשיים שנולדה להוריה לאחר 17 שנות צפייה, אושפזה במצב קשה עם קשיי נשימה לאחר שחלתה בקורונה, הורדמה והונשמה. היום מודיע בית החולים כי היא יצאה מכלל סכנה והיא צפויה להשתחרר בימים הקרובים לביתה

מכתב לאנשים שלא מאמינים בקורונה

ביקשנו את רשותו של ד"ר רועי צזנה להביא את פנייתו לאותם אנשים שלאורך השנה האחרונה התעקשו, למרות המציאות, וטענו שהקורנה אינה קייימת

איך נתמודד עם הקורונה בעתיד?

כולנו קיווינו שמגפת הקורונה תעלם תוך פחות משנה, ייתכן והיא פה לתקופה מעט יותר ארוכה. מה הן הדרכים הנבחנות כעת בקרב השלטונות להתמודדות עם הקורונה בתקופה הקרובה?

ואתה, התחסנת?

הבאנו בשבועות האחרונים את דבריו של ד"ר רועי צזנה אודות מגיפת הקורונה ובטיחות החיסונים, אך רבים שואלים האם הד"ר התחסן, ומדוע. עבורם, אנו מביאים את מה שכתב הד"ר אודות החלטתו האישית והסיבות לכך

האם נשים בהריון צריכות להתחסן כנגד הקורונה?

בשבועות האחרונים שמענו לצערנו על מספר נשים בהריון שנדבקו בנגיף הקורונה וחלו באופן קשה, ביקשנו את אישורו של ד"ר רועי צזנה כדי להביא לכך סקירה שכתב אודות החיסון ובטיחותו עבור נשים בהריון, קראו את דבריו לפני שתקבלו החלטה

הסגולה הנדירה בשבת הקרובה - פרשת יתרו

עכשיו יותר מבכל שנה, כשהעולם כולו נמצא תחת מלחמה עם נגיף הקורונה שהולך ומתגבר ואף אחד לא יודע מתי ואיך זה יגמר - אל תחמיצו את קריאת התורה בשבת הקרובה ואת קריאת עשרת הדיברות, בו מושפע על העולם שפע של רפואה

סגולות נבחרות


סגולה למי שרגליו כואבות

וַיֶּחֱלֶא אָסָא... בְּרַגְלָיו עַד-לְמַעְלָה חָלְיוֹ וְגַם-בְּחָלְיוֹ לֹא-דָרַשׁ אֶת-ה' כִּי בָּרֹפְאִים... 

סגולה לרפואה - מזמור דוד המלך

אמירת תהילים פרק קג': ' מזמור זה היה אומר דוד המלך כשהיה חולה. טוב להתפלל על החולה, ויותר מכך שהחולה יתפלל בעד עצמו, כי אז יוכל לברך לה' בגופו ובנפשו

סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |