קורונה

האם נשים בהריון צריכות להתחסן כנגד הקורונה?

בשבועות האחרונים שמענו לצערנו על מספר נשים בהריון שנדבקו בנגיף הקורונה וחלו באופן קשה, ביקשנו את אישורו של ד"ר רועי צזנה כדי להביא לכך סקירה שכתב אודות החיסון ובטיחותו עבור נשים בהריון, קראו את דבריו לפני שתקבלו החלטה


05/02/21 | כ"ג שבט התשפ"א

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

כולנו שמענו בשבועות האחרונים על נשים בהריון שנדבקו בקורונה ולא עלינו חלו בצורה קשה ומסכנת חיים. באישורו של ד"ר רועי צזנה, אנו מביאים לכם את דבריו המרגיעים העוסקים בבטיחות חיסוני הקורונה לנשים בהריון ומשאירים את ההחלטה בנושא לשיקול דעתכם:


נשים בהיריון רוצות לדעת האם כדאי להן לקחת את החיסון לקוביד-19. אני לא מתכוון לספק המלצות ברשומה זו, בין היתר מכיוון שכל אשה בהיריון היא מקרה מיוחד בפני עצמו. כן אנסה לספק את כל הידע המדעי שיש לנו כיום, בתקווה שהוא יעזור לנשים לקבל החלטה מושכלת יותר.האם הנגיף מסוכן לנשים בהיריון?

התשובה לשאלה מגיעה לאחר סקירה של 77 מחקרים שביחד בחנו 11,432 נשים. 

החדשות הטובות הן שבהשוואה לנשים שאינן-בהיריון, הריוניות נטו פחות לדווח על סימפטומים של חום גבוה או כאבים בשרירים. עדין לא ברור למה.

החדשות הרעות הן שההריוניות נטו יותר להגיע לבית החולים בשל המחלה, ואם הגיעו, סיכוייהן היו גבוהים יותר להישלח למחלקת הטיפול הנמרץ ולמצוא עצמן מחוברות למכונת הנשמה. בנוסף, שיעור הלידות בטרם-עת היה גבוה קצת יותר משל נשים שלא נדבקו בנגיף. רבע (25 אחוז) מהתינוקות שנולדו אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ בתינוקות – שיעור גבוה יותר מזה שאפשר למצוא בתינוקות שנולדו לנשים ללא קוביד-19.העומד על 6-9 אחוזים.

לסיכום: קוביד-19 מסוכנת במיוחד להריוניות שמגיעות לבית-החולים, מעלה את סיכוייהן להגיע למחלקת טיפול נמרץ ולהתחבר למכונות הנשמה, מגדילה את הסיכון לאשפוז התינוק במחלקת טיפול נמרץ לתינוקות וללידה בטרם-עת. הסיכונים גבוהים במיוחד עבור נשאיות עם מחלות רקע ועודף משקל ועולה עם גיל היולדת.


האם העובר יכול להידבק בנגיף?

קשה להבין האם תינוק שזה עתה נולד (ורק אז אפשר לבדוק אותו) נדבק בזמן הלידה מאמו החולה, או שהוא נדבק בעודו ברחם. כך או כך, המחקרים מראים שהסיכוי להדבקה נמוך מאד. במחקר מתחילת 2020, שנערך על תשע יולדות, לא נולד אפילו תינוק אחד שנדבק בווירוס. במחקר אחר מסין התגלו שלושה תינוקות שנולדו זה עתה ונדבקו בווירוס. ובמחקר מאוקטובר על 101 תינוקות, רק שניים (2%) נולדו עם המחלה או שנדבקו בה ממש בזמן הלידה, ואף אחד מהם לא הפגין סימני מצוקה. ראוי לציין גם שהתינוקות לא נדבקו גם במהלך ההנקה – מה שכנראה אומר שהנגיף אינו עובר בחלב האם.  תוצאות דומות מגיעות משני נגיפים דומים לנגיף הקורונה – SARS ו- MERS – בהם לא התגלו תינוקות שנדבקו בנגיפים בזמן ההיריון.

לסיכום: כנראה שעוברים אינם נדבקים בנגיף בזמן ההיריון, וגם אם כן – הסיכוי לכך נמוך מאד (ברמת האחוזים הבודדים).

 

האם הזנים החדשים מסוכנים יותר לנשים בהיריון?

קשה למצוא מחקרים בנושא, מכיוון שהזנים החדשים הם – ובכן, חדשים. עם זאת, בכירים במשרד הבריאות בישראל קבעו ששיעור ההריוניות שנדבקו בזן הבריטי של הנגיף היו בסיכון גבוה יותר מאלו שלקו בזן שהיה נפוץ יותר בשני הגלים האחרונים. כפי שאמרה שרון אלרעי-פרייס ממשרד הבריאות בראיון לרשת ב' –

"אנחנו רואים עלייה משמעותית של נשים בהיריון במצב קשה וקריטי. אפשר לומר שבכל הנשים בהיריון שריצפנו גנטית, יש חשד בפועל להופעת הווריאנט האנגלי. ... לא ראינו מספרים כאלה מקודם."

באופן כללי, נראה שהזן הבריטי מתפשט במהירות בישראל. שבעים אחוזים מההדבקות החדשות הן בזן הבריטי, מה שאומר שהוא מדבק בהרבה מהזן הקודם. אם זה לא מספיק, הרי שקיימות ראיות ראשוניות לפיהן הוא קטלני ב- 30 אחוזים יותר מהזנים 'הרגילים'. החדשות הטובות? גם החיסון של מודרנה וגם של פייזר יעילים כנגד הזן הבריטי.

ומה לגבי הזן הדרום-אפריקני, הברזילאי והקליפורני? לא נראה שיש מחקרים בנוגע לרמת הסיכון שלהם לנשים בהיריון. אם הם דומים לזן הבריטי ומשרד הבריאות צודק בהערכותיו אודות רמת הסיכון להריוניות, הרי שכנראה שגם הם יהיו מסוכנים יותר. אבל כאמור – אין מחקרים.

 

האם החיסון מגן על נשים בהיריון?

התשובה לכך חיובית כמעט בוודאות. נשים בהיריון הן עדיין בני-אדם עם מערכת חיסון מתפקדת, ואין סיבה שלא יגיבו היטב לחיסון ויפתחו עמידות כנגד הנגיף. לא רק זאת, אלא שבין הטרימסטר השני לשלישי, עוברים נוגדנים מזרם הדם של האם אל העובר. כאשר התינוק נולד, הנוגדנים אמורים להמשיך להגן עליו במשך 6-12 חודשים, עד שמערכת החיסון שלו מבשילה. נוגדנים יכולים גם לעבור לתינוק במהלך ההנקה.

אבל אנחנו עדיין לא יודעים האם הנוגדנים מהחיסון נגד נגיף הקורונה מגיעים לעובר במהלך ההיריון. אין סיבה לחשוב שלא, ואם זה אכן המצב – הרי שהחיסון מספק הגנה גם לנשים וגם לתינוקות רכים מפני נגיף הקורונה.

 

האם החיסון בטוח לשימוש בנשים בהיריון?

חיסונים, באופן כללי, בטוחים לנשים בהיריון. ומה לגבי החיסון כנגד נגיף הקורונה? כאן הראיות עמומות יותר. ועדה ממשלתית בבריטניה קבעה בסוף 2020 ש- "אין סיכון ידוע המקושר למתן חיסונים לא-חיים במהלך ההיריון. חיסונים אלו אינם יכולים להתרבות, ולכן אינם יכולים לגרום להדבקת האשה או העובר."

נהוג לטעון שהמחקר הקליני של פייזר לא כלל נשים בהיריון, אבל האמת מורכבת יותר. חלק קטן מהנשים במחקר – בערך עשר - שקיבלו את החיסון, נכנסו להיריון במהלך הניסוי. אף לא אחת מהן דיווחה על סיבוכים, אבל מדובר במדגם קטן כל-כך שלא נהוג להסתמך עליו. ועדיין אין שום סיבה לחשוב שהחיסון יגרום נזק לעובר או לאדם המקבל אותו. אין עדיין ראיות לכך שהחיסון בטוח לשימוש בנשים בהיריון... ממש כפי שאין ראיות לכך שהוא מסוכן עבור נשים בהיריון. אבל יש די והותר ראיות לכך שהחיסון אינו מסוכן לבני-אדם באופן כללי, ומכיוון שנשים בהיריון עדיין ברובן משתייכות למין האנושי, אין סיבה אמיתית לחשוב שנגיע למסקנות אחרות בנוגע למסוכנות החיסון עבורן. ועדיין, ביולוגיה היא מדע מוזר, ורב הנסתר על הגלוי.

 

האם החיסון מאושר לנשים בהיריון?

המלצות של ה- CDC בארצות הברית:

הארגון מתחיל בקביעה שנשים בהיריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לפיתוח מחלה קשה בעקבות ההידבקות בנגיף. מפרט אודות בטיחות החיסון, ומציין שלא התגלו סיבות לדאגה בחולדות שקיבלו את החיסונים של מודרנה לפני ההיריון ובמהלכו, אך המחקרים עם החיסון של פייזר עדיין מתמשכים בימים אלו. הוא מוסיף ש-"מומחים מאמינים שלא סביר [שחיסוני mRNA] מסוכנים ספציפית לנשים בהיריון. עם זאת, הסיכונים הממשיים של חיסוני mRNAלנשים הרות ולעובריהן אינם ידועים מכיוון שהחיסונים לא נבחנו בנשים הרות."

ה- CDC ממליץ שנשים בהיריון הנמצאות בקבוצת סיכון גבוה – בעיקר אנשי צוות רפואי שסיכוייהם להידבק בנגיף גבוהים יותר מהאדם הממוצע ברחוב – יקבלו את החיסון. הקבוצה הרלוונטית השנייה בתור שאמורה לקבל את החיסון כוללת אנשים עם מחלות רקע ועובדים חיוניים.

מדובר בראיה חשובה בנוגע לאמון המומחים בבטיחות החיסון, מכיוון שהלכה למעשה הם ממליצים לנשים בהיריון להתחסן אם יש סיכוי גבוה שיידבקו בנגיף. בכל מקרה הם אינם מחייבים זאת – אף גוף אינו מחייב נשים בהיריון להתחסן.

בישראל

בדיוק כמו בארצות הברית. משרד הבריאות ממליץ לנשים בהיריון להתייעץ עם הרופא המטפל, שיסביר להן מה אנחנו יודעים אודות החיסון ומה לא. לאחר מכן, האישה תחליט מה לעשות. ההמלצה היחידה של משרד הבריאות בנוגע למתן החיסון מקבילה גם היא לארצות הברית. המשרד ממליץ לנשים בהיריון שיש להן סיכוי גבוה להידבק בנגיף (כמו בצוות הרפואי) או עם מחלות רקע, להתחסן בהקדם כדי למנוע תחלואה עם סבירות גבוהה יותר לסיבוכי הקורונה. המשרד מוסיף כי –" לדעת מומחים, אין כל מנגנון ביולוגי המסביר אפשרות של פגיעה באם או בעובר. צל נשים שחוסנו מבלי שהיו ערות לכך שהן בהיריון, לא נצפו במהלך ההיריון תופעות חריגות יותר מאשר אצל אוכלוסייה מקבילה שלא חוסנה."

 

 

סיכום

השתדלתי לכסות את כל הידע שברשותנו כיום – וגם להבהיר מה איננו יודעים עדיין. אני לא מספק המלצות. כל היריון הוא שונה, וכל אישה צריכה להחליט בפני עצמה מה לעשות – אבל רק אחרי שתיחשף למידע מצד הרופא המטפל שלה

תחליטו אתן מה לעשות, ורק בריאות.

 

תיעוד וידיאו נדיר: מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א שו"ת חיסוני קורונה 

סגולה אדירה לרפואה שלמה.
מחר נפיץ את שם החולה היקר/ה ללבכם לאלפי אומרי תהילים, ובע"ה נתפלל לישועות ביחד אתכם! 

לפרטים לחצו כאן


מחפשים סגולה מיוחדת לרפואה? הנה מה שאתם צריכים! כל הפרטים בלחיצה כאן >>>

קורונה

חוששים מהאומיקרון? לרב יגאל כהן יש מה לומר על הזן החדש

קורונה

אחת ולתמיד: מה דעתו של הרב פנגר בנוגע לחיסונים?

קורונה

הרב יאשיהו פינטו שליט"א: בעניין החיסונים

קורונה

הבסיס של עם ישראל נסדק ונגמר

קורונה

חכם שלום כהן: "כל אדם אשר נקבע כי יטול את החיסון השלישי עליו לעשות כן"

קורונה

גדולי הדור במכתב מיוחד על מיגור המגיפה: "זכינו לראות נפלאות. חסד ה’ גבר עלינו"

קורונה

הרב הראשי לישראל: ’’להודות על דעיכת המגפה, להתפלל לישועת אחינו בעולם’’

קורונה

הרב אליהו רבי: ההזדמנויות העסקיות של סוף הקורונה

קורונה

יוזמה חדשה ומיוחדת מבית מרן שר התורה הרב קנייבסקי שליט’’א: התחסנת? התברכת!

קורונה

לאחר ששימח חתן יתום: הזמר הוכנס לבידוד וגם חלה. מה שקרה בסוף יפתיע גם אתכם

קורונה

פורים בצל הקורונה: הנחיות הלכתיות לקראת פורים מהרב יצחק יוסף שליט’’א

קורונה

למה הקב’’ה הביא את הקורונה?

קורונה

בזכות התפילות: הפעוטה שהייתה במצב קריטי עקב נגיף הקורונה יצאה מכלל סכנה

קורונה

מכתב לאנשים שלא מאמינים בקורונה

קורונה

איך נתמודד עם הקורונה בעתיד?

עוד מאמרי תוכן בנושא קורונה

X
  • © כל הזכויות שמורות