מעלת השמחה האמיתית: דבר תורה קצר לקראת סוכות, מאת הרב מנדל

מדוע לא תיקנו חכמים לברך את ברכת הגומל בתום הימים הנוראים?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

בישיבה של "הסבא מקלם", בסיומם של הימים הנוראים, אחרי ראש השנה ויום הכיפורים, ולפני כניסת חג הסוכות - נתלתה מודעה בכתב ידו של ראש הישיבה. וכך נכתב: כל מי שזכה לעבור את הימים הנוראים ראש השנה ויום הכיפורים - ראוי שיברך ברכת הגומל, שהרי הוא לא פחות מאדם שחצה את הים בספינה או במדבר הגדול והנורא, שצריך לברך ברכת הגומל כיוון שניצלו חייו.
אם כן, מדוע לא תיקנו חכמים לברך את ברכת הגומל בתום הימים הנוראים? התשובה: מפני שאף אחד אינו יודע באמת באם עבר הוא אותם בשלום. רק במשך השנה נדע מה פעלו התפילות והתשובה שלנו, והאם באמת זכינו לעבור אותם בשלום.
סגולה שנזכה לעבור  את השנה הבאה עלינו לטובה ולברכה, מביא  ה"פלא יועץ" בשם האר"י הקדוש: "כי מי שישמח ויהיה טוב לב בחג זה, ולא יצטער כלל - מובטח לו שתעלה לו שנה טובה, ויהיה שמח בו תמיד".
על הפסוק בשיר השירים - "שמאלו תחת לראשי וימיני תחבקני", כתוב בספרים הקדושים: "שמאלו תחת לראשי" - אלו עשרת ימי תשובה, אשר בהם נגזרו בשמיים על האדם כל המקרים הפחות טובים לשנה הקרובה: הפסדים, נזקים, קנסות וכדומה. אך "וימינו תחבקני" - המשמעות היא שבעת ימי הסוכות גוזרים על האדם את כל הרווחים ורגעי השמחה שיהיו לו במשך השנה הקרובה. והכל תלוי במידת השמחה בה יהיה האדם בימי החג הסוכות.
בימים אלו משתדל האדם להתמיד במידת השמחה, למרות שיש רגעים לא פשוטים - לא תמיד נוח בסוכה, השכנים עושים רעש, הילדים לא יושבים בנוח וכו'. מול כל אלה, מבטיח ה"פלא יועץ" כי "מי שנזהר לקבוע דירתו וישיבתו בה כל שבעת הימים בקדושה ובטהרה ובשמחה - ימצא כדי גאלתו לכל השנה כולה".
שיהיה לכולנו חג שמח,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות לסוכות - 25 סגולות עוצמתיות לסוכות

הידור במצוות סוכה הוא סגולה אריכות ימים, יש נוהגים לנשק את קירות הסוכה שהם כנגד מידת הרחמים, נהגו לתלות בסוכה שמן זית ולהשאירו עד סוף החג כדי שישאב את קדושת האושפיזין - ועוד עשרות סגולות לסוכות

סגולות להושענא רבה

סגולות מיוחדות למעוברות, לאנשים הסובלים מפחד, לשמירה בדרכים, להיפקד בזרע של קיימא ועוד. מיוחד להושענא רבה

לא להצטער: דבר תורה קצר לסוכות מהרב מנדל

כדי להשריש בלב הילדים את האמונה הפשוטה והברורה, על האבא בעצמו להיות שמח במצווה. וכשאדם מצטער במצווה מחמת החום וכדומה - שוב אינו יכול להשריש את האמונה בלב בנו בשלימותה

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפני הטבילה

תפילה מומלצת לפני הטבילה במקווה. רבונו של עולם, גלוי וידוע לפניך שקיימתי מצותך בשמירת ימי נידות וספרתי שבעה נקיים

סגולה ותפילה לזיווג לגבר מרבי נחמן

תפילה לזיווג לגבר, למציאת בת זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א. "ריבונו של עולם, בחסדך יצרת עולמך, ובראת אדם, ועשית לו עזר, וציוויתנו לישא אישה ולהוליד בנים"
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |