מעלת השמחה האמיתית: דבר תורה קצר לקראת סוכות, מאת הרב מנדל

מדוע לא תיקנו חכמים לברך את ברכת הגומל בתום הימים הנוראים?

16/10/16 | י"ד תשרי התשע"ז

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

בישיבה של "הסבא מקלם", בסיומם של הימים הנוראים, אחרי ראש השנה ויום הכיפורים, ולפני כניסת חג הסוכות - נתלתה מודעה בכתב ידו של ראש הישיבה. וכך נכתב: כל מי שזכה לעבור את הימים הנוראים ראש השנה ויום הכיפורים - ראוי שיברך ברכת הגומל, שהרי הוא לא פחות מאדם שחצה את הים בספינה או במדבר הגדול והנורא, שצריך לברך ברכת הגומל כיוון שניצלו חייו.
אם כן, מדוע לא תיקנו חכמים לברך את ברכת הגומל בתום הימים הנוראים? התשובה: מפני שאף אחד אינו יודע באמת באם עבר הוא אותם בשלום. רק במשך השנה נדע מה פעלו התפילות והתשובה שלנו, והאם באמת זכינו לעבור אותם בשלום.
סגולה שנזכה לעבור  את השנה הבאה עלינו לטובה ולברכה, מביא  ה"פלא יועץ" בשם האר"י הקדוש: "כי מי שישמח ויהיה טוב לב בחג זה, ולא יצטער כלל - מובטח לו שתעלה לו שנה טובה, ויהיה שמח בו תמיד".
על הפסוק בשיר השירים - "שמאלו תחת לראשי וימיני תחבקני", כתוב בספרים הקדושים: "שמאלו תחת לראשי" - אלו עשרת ימי תשובה, אשר בהם נגזרו בשמיים על האדם כל המקרים הפחות טובים לשנה הקרובה: הפסדים, נזקים, קנסות וכדומה. אך "וימינו תחבקני" - המשמעות היא שבעת ימי הסוכות גוזרים על האדם את כל הרווחים ורגעי השמחה שיהיו לו במשך השנה הקרובה. והכל תלוי במידת השמחה בה יהיה האדם בימי החג הסוכות.
בימים אלו משתדל האדם להתמיד במידת השמחה, למרות שיש רגעים לא פשוטים - לא תמיד נוח בסוכה, השכנים עושים רעש, הילדים לא יושבים בנוח וכו'. מול כל אלה, מבטיח ה"פלא יועץ" כי "מי שנזהר לקבוע דירתו וישיבתו בה כל שבעת הימים בקדושה ובטהרה ובשמחה - ימצא כדי גאלתו לכל השנה כולה".
שיהיה לכולנו חג שמח,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות להושענא רבה

סגולות מיוחדות למעוברות, לאנשים הסובלים מפחד, לשמירה בדרכים, להיפקד בזרע של קיימא ועוד. מיוחד להושענא רבה

לא להצטער: דבר תורה קצר לסוכות מהרב מנדל

כדי להשריש בלב הילדים את האמונה הפשוטה והברורה, על האבא בעצמו להיות שמח במצווה. וכשאדם מצטער במצווה מחמת החום וכדומה - שוב אינו יכול להשריש את האמונה בלב בנו בשלימותה

תפילה לזכות באתרוג נאה

"יהי רצון מלפניך ה' אלקינו ואלקי אבותינו שתברך כל אילנות האתרוג, להוציא פירותיהם בעתם ויוציאו אתרוגים טובים יפים ומהודרים ונקיים מכל מום ולא יעלה בהם חזזית ויהיו שלמים ולא יהיה בהם שום חסרון ואפילו עקיצת הקוץ ויהיו מצויים לנו ולכל ישראל אחינו בכל מקום שהם"

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפני מבחן

תהילים נ"ז הוא פרק המסוגל לתפילה לפני מבחן. לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה: חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי

סגולה לפרנסה טובה

מחפשים סגולה לפרנסה טובה? לפניכם תהילים פרק כ"ג, הידוע כסגולה לפרנסה טובה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |