מושכים אור ושפע על האדם, ומביאים אל חייו ישועות. 5 עובדות על ספר תהילים

על פי המובא במקורות, את מזמורי התהילים נהגו הלוויים בבית המקדש לזמר למלכו של עולם, בעת שעסקו בעבודת הקורבנות. לא בכדי מייחסים לתהילים עוצמה רוחנית כה גדולה

31/10/16 | כ"ט תשרי התשע"ז

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

"לא רעב ללחם, ולא צמא למים – כי אם לשמוע את דברי ה'" – כך מתוארת נבואת אחרית הימים בספר עמוס, על העתיד להתרחש בימות המשיח. או אז 'תתנפח' קיבתם הרוחנית של האנשים מרעב, ויחפשו הם את קרבת ה' ואת מוצא פיו. ורק לכשימצאו אותן, יבוא רעבונם על סיפוקו.
חלק מהמזון הרוחני שהשאיר לנו הקב"ה ברחמיו בדורות אלו, לבל נרעב חלילה למוות, הוא ספר התהילים החשוב המיוחס לדוד המלך. לאורך כל הדורות – הקורא בספר זה, חש סוג אחר של התעלות ורוממות הנפש, לעתים עד כדי שכחה טוטלית מהרעב (החיסרון) שעליו התפלל. אז מהו בעצם ספר התהילים, כיצד הוא בנוי ולמה חכמינו כל כך מפליגים בשבחו? לפניכם חמש עובדות מרתקות במיוחד:
  1. ספר התהילים מיוחס לדוד המלך, ובתלמוד הבבלי מובא כי דוד המלך בעצם חיבר אותו על ידי עשרה זקנים: אדם הראשון, מלכי צדק, אברהם אבינו, משה רבנו, הימן, ידותון, אסף ושלושת בני קורח.
  2. פרקי התהילים (שנקראים גם מזמורים) בספר מחולקים למאה וחמישים סך הכל, אך ישנו מזמור נוסף (קנ"א) שאינו נכלל כלל בספר, אלא מצוי בין מגילות מדבר יהודה. עם זאת, יצוין כי לטענת חז"ל, ספר התהילים מכיל 147 מזמורים בלבד (ככל הנראה החשיבו מזמורים מסוימים כגון א-ב, קו'-קז' וכו' – כמזמור אחד).
  1. על פי המובא במקורות, את מזמורי התהילים נהגו הלוויים בבית המקדש לזמר למלכו של עולם, בעת שעסקו בעבודת הקורבנות. לא בכדי מייחסים לתהילים עוצמה רוחנית כה גדולה, שהאומר אותם (אף ללא הבנת המשמעות העמוקה החבויה בתוכם) משפיע על עצמו ועל הסובבים אותו, שפע ברכה וישועה.
  2. הייחודיות של ספר התהילים היא בכך שלא משנה איזה אדם קורא אותו, מהו מצבו הרוחני ועם אילו בעיות הוא מתמודד – המזמורים 'מתאימים' עצמם לכל אדם, בכל ניסיון שהוא. הלשון המיוחדת שבה נכתבו המזמורים, מסוגלת לפתיחת הלב ולהשתפכות הנפש. ולכן, במשך כל הדורות, בכל עת שבה נמצאים בני ישראל בצרה, וזקוקים לישועה – מילות המזמורים מנחמות, מעודדות, משדרות אמפתיות ויוצקות אור קטן במנהרה החשוכה שכל אחד מאיתנו צועד בה לפעמים.
  3. מזמורי התהילים מחולקים לשלושה נושאים עיקריים: הנושא האישי, הנושא הלאומי והנושא האמוני. השם 'דוד' מוזכר ב-73 מזמורים, השם 'אסף' מוזכר ב-12 מזמורים, השם 'בני קורח' מוזכר ב-11 מזמורים, השמות 'שלמה' ו'איתן האזרחי - מוזכרים בשני מזמורים כל אחד, והשם 'משה' מופיע במזמור אחד. בשם 'ידותון', המוזכר בשלושה מזמורים, ישנה מחלוקת על משמעות השם. יש הטוענים כי מדובר בשמו של אחד המשוררים מבית לוי, ואחרים טוענים כי זהו שמו של כלי נגינה מיוחד, שבו נהגו לנגן באותה תקופה.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (96 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

תהילים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


פרקי תהילים לעילוי נשמת נפטר

קרו פרקים מ"ט, ט"ז מתהילים, המסוגלים להועיל לנשמת הנפטר. "לַמְנַצֵּחַ לִבְנֵי קֹרַח מִזְמוֹר: שִׁמְעוּ זֹאת כָּל הָעַמִּים. הַאֲזִינוּ כָּל ישְׁבֵי חָלֶד: גַּם בְּנֵי אָדָם"

כח הנדר, השבועה, הקללה...

למילה יש כח עצום ולכן השבועה והנדר והקללה כל כך חמוּרים, ויכולים לפגוע קשה בנשבע, בנודר, במקולל, אך גם במקלל

סגולות נבחרות


סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו

חרדות ופחדים - 7 סגולות

מי שאחזו פחד פתאום, יאמר שלוש פעמים את הפסוק: "השם הושיעה, המלך יעננו ביום קראנו". ויש עוד 6 סגולות לחרדות ופחדים

סגולה למי שרגליו כואבות

וַיֶּחֱלֶא אָסָא... בְּרַגְלָיו עַד-לְמַעְלָה חָלְיוֹ וְגַם-בְּחָלְיוֹ לֹא-דָרַשׁ אֶת-ה' כִּי בָּרֹפְאִים... 

תפילת הודיה לבורא עולם - קראו תודה לבורא עולם

תפילת הודיה מיוחדת לבורא עולם, מכל הלב. ריבונו של עולם - תודה. תודה שאני עומדת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכה להודות לך. הרי על הכול אני צריכה להודות לך

תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |