"שערי תפילה בדמעה – לא ננעלו". 5 עובדות על תפילה מתוך ייסורי נפש, דחק וקושי

כוח התפילה ניתן הן לגברים והן לנשים, אולם היות ודמעתן מצויה, נשים קיבלו כוח מיוחד בתפילה שהוא כוח הבכייה

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

 

זה מתקרב: שמך יוזכר בליל שבועות, בקבר דוד המלך - האבא של כולנו, בזמן מסוגל וסגולתי! להשתתפות לחצו כאןhttps://lp.vp4.me/mcx3

 

דוד המלך בספר תהילים אומר ומעיד על עצמו "ואני תפילה". דהיינו, כל המהות הפנימית שלי אינה אלא תפילה. מדוע? היות ואדם שמתפלל הוא אדם שמאמין בה'. התפילה היא עצם המפגש עם מי שאנחנו מאמינים בו, ולכן מייחסים לה חשיבות גדולה עד מאוד, במקורות.
ישנן כמה דרכים להתפלל ולבקש צרכינו מעם ה', אולם אין דומה תפילה שהיא מתוך הרחבת הדעת לתפילה שנאמרת מתוך מצוקה פנימית, דחק וקושי. לפניכם 5 עובדות מעניינות, על חשיבותה ומעלתה של תפילה מתוך צער וקושי:

1. הנביא הבטיח שתפילה שמגיעה מתוך צער ועטיפת הנפש – היא התפילה הנכנסת לפניו אל היכל קדשו יתברך (רבינו בחיי, שמות). וכמו שנאמר בספר יונה "ותבוא אליך תפילתו אל היכל קדשך".

2. הגר"ש פינקוס זצ"ל, מבאר בספרו 'תפארת שמשון' את חשיבותה וכוחה של תפילה מתוך דמעות, ומסביר כי ישנן תפילות שההשפעה שלהן היא כל כך גדולה, שגם אם אדם נמצא במצב ש'כל השערים ננעלו בפניו' חלילה, התפילה שאמר מתוך דמעות ולב נשבר – היא זו שפתחה את השערים. כי גם במצב שתמו הזכויות והטענות כבר אינן מועילות, דבר אינו יכול לעמוד כנגד תפילה שהיא מתוך בכי וצער (אם כי יש להיזהר ולהתרחק מטחווי קשת, מצער שנובע מתוך טרוניה כלפי קודשה בריך הוא או כלפי הנהגתו עמנו).

3. הרמח"ל בשער 'יראת חטא' כותב שכשאדם מאמין ובוטח בקב"ה, הוא מרגיש ש'הכל טוב' ושמח בכל מה שמזמן לו ה'. במצב כזה, כשהוא מתפלל מרוב אמונה, הוא לא יכול לחוש את המצוקה ולכן התפילה שלו תהא מחוסרת 'הרגש' אמיתי (שהרי אי אפשר להתפלל ללא הרגש הצורך לכך). חז"ל אומרים כי גם האבות התפללו תפילה 'שגרתית' שכזו, עד שה' החליט לשנות את הסדר הטבעי, כדי שגם הם יגיעו לתפילה מתוך מצוקה וצעקה אל ה' 'ממעמקים'. הקב"ה רצה שגם לאבותינו הקדושים תהיה המדרגה הזו, ולכן נתן להם לעבור קשיים. וכולם – אברהם, יצחק ויעקב – התנסו בתפילה זו, שהיא מתוך מצוקה. אברהם אבינו התפלל את התפילה הזו כשעקד את בנו יצחק, יצחק התפלל את התפילה הזו יחד עם רבקה כשביקשו פרי בטן ואילו יעקב התפלל את התפילה הזו במפגש שלו עם עשו שרדף אחריו.

4. כוח התפילה ניתן הן לגברים והן לנשים, אולם היות ודמעתן מצויה, נשים קיבלו כוח מיוחד בתפילה שהוא כוח הבכייה. נשים נולדו מטבען עם תכונה רגשית שעוזרת להן לבכות בקלות רבה יותר מהגברים, ולפיכך בכוחן לשבר את כל המנעולים, מעל כל השערים הסגורים.

5. סיפור מדהים על כוחה של תפילה מתוך דמעות סופר על ידי הרב רפאל לוין: בשנת תשל"ז ביקשו בכירי הממשל דאז לחוקק חוק שמתיר הפלות – שעומד כמובן בניגוד גמור לדעת התורה. שמואל תמיר, שכיהן אז כשר המשפטים, תמך בחוק ובקרב הסיעות החרדיות בכנסת הוחלט לשגר אליו משלחת רבנים שתנסה לדבר על לבו ולשכנע אותו לסור מעמדתו.
על משלחת הרבנים החשובים נמנה גם ר' רפאל לוין זצ"ל, בנו של הצדיק ר' אריה לוין זצ"ל – שהיה אהוב בקרב חוגי הלח"י והאצ"ל, ששר המשפטים נמנה עליהם. לפני הפגישה המיועדת ביניהם, התקשר ר' רפאל לוין לחברי המשלחת ואמר להם: 'דעו לכם שזו הולכת להיות פגישה גורלית מאוד. לקחנו על עצמנו משימה כבדה מאוד, ומי יודע אם נצליח לעמוד בה. אנחנו חייבים לקרוע את השמיים בתפילות, ולעשות מאמצים כבירים בתפילה, משום שאין לנו שום סיכוי".
וכך, במשך יומיים שלמים עד לבוא הפגישה המיוחלת – נישאו תפילות רבות מתוך דמעות. כשהגיעה סוף סוף הפגישה, התבקש כל אחד מחברי המשלחת להציג עצמו. כשהגיע תורו של ר' רפאל לוין, עיניו של שר המשפטים אורו. אז ביקש ר' רפאל לספר לו סיפור שקרה עם אביו, פתח ואמר: "יום אחד, נקש על דלת ביתנו זוג שחזותם העידה עליהם כי אינם שומרי תורה ומצוות. כשנכנסו פנימה סיפרו לאבי כי האישה בהריון, אבל בעלה מבקש שתפיל את ולדה – היות והוא אמור להתחיל בלימודי הרפואה שלו, וזה אינו הזמן המתאים בשבילו, להביא ילד לעולם. האישה התנגדה לכך בכל תוקף, וכיוון שהנושא גרם למריבות רבות ביניהם, החליטו לשאול לדעתו של אבי, ר' אריה לוין.
"אבי ישב שעה ארוכה עם בני הזוג ולימד אותם את החשיבות הגדולה שבהבאת ילד יהודי לעולם, למרות הקשיים. דבריו הכנים והחכמים התיישבו על לב הבעל, והוא חזר בו מהחלטתו והסכים לוותר על ההפלה".
בנקודה זו הישיר ר' רפאל את עיניו אל שר המשפטים, ואמר לו: "כבוד השר! ההמשך של הסיפור היה שכעבור חודשים אחדים נולד לבני הזוג בן וייקרא שמו בישראל: שמואל תמיר".
זו הייתה הפעם הראשונה ששר המשפטים שמע על סיפור זה, ומרוב תדהמה ביקש לאשר את הדברים והתקשר לאמו מול חברי המשלחת. כשאמו אישרה את הדברים, פנה שר המשפטים לחברי המשלחת, ואמר: "ידידיי, אל לכם לדאוג. כל עוד אני מכהן בתפקיד זה של שר המשפטים, מבטיח אני לכם שהחוק הזה לא יעבור בכנסת".
לאחר מכן, שאל אחד הרבנים את ר' רפאל לוין מדוע ביקש שיתפללו כל כך, בדמעות ובלב נשבר על הפגישה הזו? שהרי 'ידעת שבידך קלף מנצח', אמר לו. אז השיבו הרב לוין כך: "דע לך שאלמלא התפילות, לא הייתה לנו שום הצלחה. חושב אתה שהסיפור הצליח? לא ולא. התפילה שלנו מתוך דמעות, היא זו שהצליחה והיא זו שניצחה את כל הקשיים".

צפו בשיעור של הרב יגאל כהן בנושא כוחה של תפילה


 
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (89 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מדור חדש באתר: ייעוץ תזונתי

מעוניינים לערוך שינוי בתזונה שלכם? זקוקים לעצה בנוגע לדיאטה? רוצים לדעת מה מתאים לצרכים התזונתיים הייחודיים שלכם ושל ילדיכם? אנחנו הכתובת

בורא רפואות

לפעמים נקלע האדם לקשיים שעדיין לא נמצא להם פתרון, עולם הרפואה מרים ידיים בייאוש, ואין שום דרך טבעית להיוושע. או אז צריך האדם להתחזק באמונה, ולדעת כי ברגע אחד יכול הבורא יתברך ליצור מציאות חדשה לגמרי

זה יכול לקרות בכל מקום

התקף חרדה יכול להתרחש בבית, בדרך לעבודה, באירוע משפחתי או בנסיעה. איך מזהים אותו ומהן הדרכים הטובות ביותר כדי להתמודד אתו

דיכאון בגיל השלישי

במקביל להקלה על תנאי החיים הביא אתו העידן המודרני גם חוליים, הגדול שבהם הוא הבדידות

כושר זה אושר

כולם יודעים כי "נפש בריאה בגוף בריא", אז למה כל כך הרבה אנשים מתקשים להתמיד בפעילות גופנית

הרב יגאל כהן: מה יוציא אותך מדיכאון

אדם הנמצא בדיכאון צריך להוסיף לעצמו חכמה, להתוודע לרעיונותיהם של חכמינו שהיו גאונים והבינו את נפש האדם יותר מכל פסיכולוג ופסיכיאטר בעידן הנוכחי

סגולות נבחרות


תפילת הודיה לבורא עולם - קראו תודה לבורא עולם

תפילת הודיה מיוחדת לבורא עולם, מכל הלב. ריבונו של עולם - תודה. תודה שאני עומדת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכה להודות לך. הרי על הכול אני צריכה להודות לך

תפילה סגולית למעוברת

נמצאת בהריון? קראי את התפילה למעוברת. יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ יְיָ אֱלוהֵינוּ וֵאלוהֵי אֲבותֵינוּ שֶׁתְּרַחֵם עַל כָּל מְעֻבְּרוֹת בְעַמְּךָ בֵית יִשְׂרָאֵל, וְתָקֵל מֵעֲלֵיהֶן את צַעַר עִבּוּרָן, וְתַצִּילֵן שֶׁלֹּא תַפֵּלְנָה וְלָדוֹתֵיהֶן

תפילה ללידה קלה + סגולות

תפילה וסגולות ללידה קלה ומוצלחת, כולל פרק תהילים ללידה קלה. יש לקרוא לפני לידה או אפילו בחדר לידה. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |