סיפור קצר: "אני לא רוצה לממן מזון לסוסים", אמרה האלמנה למתרים

מדוע סירבה הפעם אותה אישה אלמנה ענייה, שהייתה חוסכת פרוטות, לתרום למען הישיבה?

05/03/18 | י"ח אדר התשע"ח

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

סיפור קצר:

 
לאחר שהקים את ישיבת וולוז'ין, אם הישיבות בליטא, משולח מטעמו של ר' חיים מוולוז'ין היה מסתובב בעיירות ומתרים למען הישיבה. אחת התורמות היתה אישה אלמנה ענייה, שהייתה חוסכת פרוטות, ומדי שנה, בבוא השליח מהישיבה, הייתה לובשת חג ותורמת בשמחה. שנה אחת קנה המשלוח מכספי הישיבה סוס ועגלה, על מנת לייעל את עבודתו ולהקל מעליו את עול הדרך. והנה באותה שנה, כשבא לאלמנה, היא סירבה לתרום.
 
ר' חיים נסע אליה, והיא נימקה בפניו את סירובה כשאמרה  שרצונה להחזיק בחורי ישיבה, ולא לממן מזון סוסים. השיב לה ר' חיים מוולז'ין: הרי במשכן תרמו כולם כסף זהב וכו', אך לא כולם הגיעו לאותו מקום. שהרי חלקם של התרומות הגיעו ובנו איתם ארון ומנורה, חלקם לקרשים, וחלק הגיע לבהמות המשא של המשכן.
 
לכאורה, אין הדבר צודק? אלא, מי שנתן בשמחה גדולה ובלב שלם, זכה שתרומותיו הלכו לקודש הקדשים. מי שנתן מתוך לחץ חברתי או מי שתרם בלב כבד, תרומותיו הלכו למקום פחות טוב. והנה את תרמת כל השנים בלב שלם, מובטח לך שכספך יגיע למטרה הנעלה ביותר.
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (89 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה - שירת האזינו

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם יְיָ אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלוֹהֵינוּ

תפילה סגולית לפריון

מעוניינים להתפלל לפוריות? יהי רצון מלפניך ה’ אלוקי אלוקי אבותי שתזכה אותי ואת אשתי בפרי בטן. שידענו ה’ אלוקינו שזה רצונך, כי "לא תהו בראה - לשבת יצרה". ועל כן אנו באים אליך בתחינה

תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.

סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |