גם אתה יכול להיות מורה דרך

מי יכול לעזור ליהודי לשוב מחטאו? מה היתרון של מי ששב בו מחטאו?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

רבי שמחה בונים אמר פעם על רבי מאיר'ל מאפטא: "רבי מאיר הוא איש קדוש ואינו יודע כיצד חוטאים. ואם כך, כיצד יבין רבי מאיר מה חסר לאנשים הבאים אליו?
 
לי יש יתרון: אני הייתי סוחר עצים בדנציג, ואפילו ביקרתי בתיאטרון. אני יודע מהו חטא. כשאני שב לביתי ורואה עץ שצומח עקום, אני מבקע את האילן מכל צדדיו ומיישר אותו כקורה, ואז אני נותן בו נשמה קדושה".
 
לעיתים אנו מתפקדים כמורי דרך, כאנשים בעלי מעלה המדריכים את האחר ומורים לו את הדרך אשר ילך ואת המעשה אשר יעשה. ובעצם מי הסמיך אותנו להורות דרך לאחר? האם ראויים אנחנו?
 
אם עברנו בדרך שהוא עבר, אם נפלנו לבורות שהוא נפל, יכולים אנו לנתב את האחר גם אם לא למדנו.
 
רבי שמחה מבונים מעצים את עוצמתו של הרב שטעם את טעם החטא ונחלץ ממנו. יתרונו בכך שנפל אל הבור אך גם הצליח לנער את אבריו השבורים ולקום.
 
דווקא בשל היכרותו את החטא יש ביכולתו לעזור ליהודי שחטא לשוב מחטאו. רק הוא יוכל להעלות את נשמתו הנפולה של מי שחטא ומבקש כעת לקום ולשוב.
 
אמר דוד המלך: "הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם" (תהלים קמז', ג')
 
רבי שמחה בונים מפשיסחה אמר על הפסוק: "לב שבור הוא טוב מאד -  את הלב השבור מרפאים בסילוק העצבות, ולא באיחוי השבר".
 
גם כשלבך נשבר תעבוד על עצמך להיות שמח, כי לב שבור לא מורה על עצבות הוא מורה על שבירת המידות, יציאה מהחטא אל בקשת הסליחה.
 
גם אם נפלת לבורות ולבך נשבר בקרבך, אל תסיר את השמחה, תשמח שהגעת ללב שבור, כי לב שבור הוא הלב הכי שלם שיש, עם לב שבור אפשר לשבור חומות, להגיע אל כיסא הכבוד, לשחוק שמים ורקיעים.
 
"המעמד" שלך כבעל חטא יכול להוציא אחרים מבורות נשברים, לתת תקווה לאובד ומר נפש, אתה הקטן, המצוי בעומק השאול יכול לנתב את החבר, לתת לו פתח מילוט, להשיב אותו חזרה אל אבינו שבשמים...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


10 סגולות להריון קל ובריא

כאבי היריון ולידה הם צער בלתי יתואר לאישה. איך זוכים בכל זאת לכך שהכול יעבור בשלום ובקלות? לפניכם 10 סגולות בדוקות

תפילת וסגולת השל"ה הקדוש - הנוסח המלא

את תפילת השל"ה הקדוש טוב לקרוא בכל עת. אַתָּהּ הוּא יְיָ אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁלֹּא בָּרָאתָ הָעוֹלָם, וְאַתָּהּ הוּא אֱלֹהֵינוּ מִשֶּׁבָּרָאתָ הָעוֹלָם, וּמֵעוֹלָם וְעַד עוֹלָם אַתָּה אַל. וּבָרָאתָ עוֹלָמְךָ בְּגִין לְאִשְׁתְּמוֹדַע אֱלָהוּתָךְ

סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |