בורא עולם לעולם אינו עוזב אותך

מהי המידה הקשה מכולן, ומדוע בחר הרב ללון בבית יהודי שאינו מקפיד על תורה ומצוות?

29/04/19 | כ"ד ניסן התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

באחד הימים הגיע רבי אברהם יהושע העשיל מאפטא זיע"א לעיר הגדולה. במקום התנהלה מריבה בין שני בעלי בתים עשירים, כל אחד מהם רצה שהרב יתאכסן אצלו.

אחד מהם היה תלמיד חכם אבל בעל גאווה גדולה, ואילו השני לא נזהר במצוות.

לאחר התלבטות בחר הרב להתאכסן אצל העשיר שאינו זהיר במצוות.

חסידיו הביעו בפני הרב את תמיהתם, וזה הסביר להם את בחירתו: "על בעלי עבירה אמרה התורה - 'הַשֹּׁכֵן אִתָּם בְּתוֹךְ טֻמְאֹתָם' - אף על פי שהם טמאים שכינה ביניהם, ואם נאה לו להקב"ה להיות דר עימם בדירה אחת, וודאי שנאה גם לי...

ואילו על בעל גאווה אמרו חז"ל (סוטה ה'): 'אין אני והוא יכולים לדור בעולם'".

"וְכִפֶּר עַל הַקֹּדֶשׁ מִטֻּמְאֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּמִפִּשְׁעֵיהֶם לְכָל חַטֹּאתָם וְכֵן יַעֲשֶׂה לְאֹהֶל מוֹעֵד הַשֹּׁכֵן אִתָּם בְּתוֹךְ טֻמְאֹתָם" (ויקרא טז', טז')

בורא עולם שוכן בתוך עמו, בתוכנו, גם כשאנו טמאים, כפי שאמר רש"י: "אף על פי שהם טמאים שכינה ביניהם".

מדוע בורא עולם שוכן בתוך עם טמא? אולי כי יודע הוא שברגע אחד יכול העם להיטהר, בהחלטה אחת, ברצון אחד, בהתעלות אחת הוא יכול לצאת מכל טומאה ולהיות הכי קרוב אל בוראו.

הטמא והחוטא לא מסירים את השגחת הבורא מעליהם, הם מכירים בו, מתפללים אליו, מבקשים את פניו, אך יצרם מסיתם והם נופלים אחריו.

לא כן אדם בעל גאווה, המסיר לגמרי את השגחת הבורא, מעמיד עצמו במרכז העולם, ואומר בעוז: "כוחי ועוצם ידי עשו לי את החיל הזה" - אדם בעל גאווה מסיט את בורא עולם ממנו, לא נותן לו מקום, וממילא בורא עולם עוזבו...

גם אם חלילה מידי יום אתה נופל, מוסת על ידי היצר "המסובב" אותך על אצבעו, תזכור תמיד שבורא עולם איתך, שוכן לצדך, מחכה לצעד שלך, מחכה להרמת הראש שלך אליו, והוא ברגע אחד יכול למשות אותך אליו ולהוציא אותך מכל טומאה שבה אתה שרוי.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (5 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

השגחה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה גדולה להצלחה בכל

נמצא בכתבי הרב הקדוש ר' לוי יצחק מברדיטשוב זצ"ל : שיאמרו אנשים, נשים וטף, בקשה זו בכל מוצאי שבת קודם ההבדלה שלוש פעמים ובטוח אני שיצליחו בוודאי אי"ה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |