מהו ביטחון אמתי בבורא העולם?

מה ראה הבעל שם טוב כשהתבונן על התנהלותו של בעל האכסניה בכפר?

10/06/19 | ז' סיון התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

באחד הימים יצאה בת קול מהשמים ואמרה לבעל שם טוב: "סע לכפר מסויים, שם תוכל לראות מהו ביטחון אמיתי בבורא העולם".

קרא הבעל שם טוב לתלמידיו ויחד נסעו אל הכפר. כשהגיעו אל הכפר התארחו אצל בעל אכסניה מקומית שקיבל אותם בסבר פנים יפות והגיש להם ארוחה דשנה. למחרת בבוקר, באמצע תפילת שחרית, נכנס שוטר אל האכסניה כשבידו מקל. הוא דפק במקלו על השולחן שלוש פעמים ויצא מן הבית. תלמידי הבעל שם טוב לא הבינו מה קרה אך לא אמרו דבר. התפילה הסתיימה ובעל הבית הכין ארוחת בוקר לכבוד האורחים. בטרם הספיקו ליטול את ידיהם לסעודה, הופיע שוב השוטר, דפק במקלו שלוש פעמים על השולחן והסתלק מן הבית מבלי לומר מילה.

"מה עשה השוטר?" התעניין הבעל שם טוב.

"השוטר הוא שליחו של הפריץ ממנו אני חוכר את האכסניה" הסביר, "היום הוא היום האחרון לתשלום דמי השכירות השנתיים אותם טרם שילמתי. הנקישות על השולחן מסמלות את אזהרות הפריץ, השוטר מופיע בבית שלוש פעמים כדי להזכיר לי שאשלם את החוב. אם לא אעשה זאת לאחר האזהרה השלישית, השוטר יופיע שוב כדי להשליך אותי ואת משפחתי אל הכלא" אמר בעל הבית.

"ניכר שאתה רגוע ושליו, ויש לך את הסכום המבוקש" אמר רבי ישראל, "מדוע שלא תיגש אל הפריץ לשלם את חובך, ולאחר-מכן נסב כולנו לאכול בשלווה?"

"אודה על האמת: אין בכיסי ולו פרוטה אחת. אך אינני דואג, אני בטוח שבורא העולם יעזור לי" אמר בעל האכסניה. הם ישבו לאכול ארוחת בוקר כשבעל הבית שמח על ההזדמנות לארח אורחים חשובים כל-כך. בתום הארוחה הופיע השוטר בפעם השלישית. כשהסתלק, סיים בעל הבית לסעוד את ארוחתו בנחת, בירך ברכת המזון בכוונה, לבש בגדים נאים ועמד לצאת מן הבית.

"להיכן אתה הולך?" תמה הבעל שם טוב.

"אני ניגש אל הפריץ לשלם את חובי" השיב לו בעל האכסנייה.

"האם כבר השגת את הסכום הדרוש?" שאל הרב.

"לא, אך אני שם את מבטחי בבורא העולם" השיב בעל האכסנייה ויצא.

הבעל שם טוב ותלמידיו עקבו אחרי בעל האכסניה שעשה את דרכו במעלה הגבעה אל ביתו של הפריץ. בדרכו הופיעה עגלה בעיקול הדרך ונעצרה לידו. מן העגלה יצא אדם לבוש בהידור, החליף עם בעל האכסניה מספר מילים ובסיומן חזר לעגלתו. בחלוף דקות מספר חזר האיש אל בעל האכסניה, מנה לידיו סכום כסף והם נפרדו בלחיצת ידיים.

התלמידים היו סקרנים לדעת מה אירע. הם עצרו את האדם וביררו אצלו: "מדוע נתת לבעל האכסניה סכום כסף?"

"בעל האכסניה מפיק שיכר משובח, ביקשתי לרכוש ממנו את תוצרת השיכר בשנה הקרובה. הוא ביקש סכום מסויים אך אני ביקשתי לשלם סכום נמוך מכך ולפיכך נפרדנו לשלום. אחרי מספר רגעים הגעתי למסקנה שמוטב לי לעשות עסקים עימו שכן הוא ידוע כאדם ישר, ולפיכך סיכמנו על העיסקה והענקתי לו את הסכום שביקש" סיפר.

פנה הבעל שם טוב לתלמידיו ואמר: "רואים אתם עד כמה גדול כוח הביטחון בבורא העולם!"

אם רוצים אנו חיים רגועים, צריכים אנו להעצים את דרגת האמונה שלנו. דרגת האמונה צריכה להגיע למאה אחוז ביטחון בבורא, להשליך עליו את כל צרותינו, לא לדאוג מכלום, לא לפחד מאדם, לתלות את זרועותינו בידיו הבטוחות והחסונות. ‌כשנעשה זאת, נחיה חיים רגועים ושלווים, לא נתעצבן מאף מקרה, לא נכעס, נהיה אנשים המאושרים והשלווים ביותר עלי אדמות.

אנו בניו של מלך העולם, איזו איכות חיים אדם יכול ליצור לעצמו אם מעט ישחרר את דאגותיו, לא יחשוב על מה שיהיה אלא בעיקר על מה עכשיו, עכשיו טוב לי? אז מחר גם יהיה טוב, כי מי שנתן לי את הטוב היום לבטח יתן לי את הטוב מחר. ואם חלילה פחות טוב היום, תאמין ותבטח שמחר ודאי יהיה טוב יותר.

(ספר החיזוק יומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5.6 (9 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפני מבחן

תהילים נ"ז הוא פרק המסוגל לתפילה לפני מבחן. לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה: חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

חרדות ופחדים - 7 סגולות

מי שאחזו פחד פתאום, יאמר שלוש פעמים את הפסוק: "השם הושיעה, המלך יעננו ביום קראנו". ויש עוד 6 סגולות לחרדות ופחדים

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |