א’ תמוז הוא יום הילולת יוסף הצדיק - ליקטנו עבורכם מספר עובדות על הצדיק

הוא זכה לכינוי "צפנת פענח" על ידי פרעה ואילו חז"ל מכנים אותו יוסף הצדיק ובחסידות הוא משול למידת היסוד, מדוע זכה יוסף להקרא צדיק?

05/07/20 | י"ג תמוז התש"פ

 

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

1. הוא נולד בא' בתמוז ליעקב אבינו ולרחל אמנו. המקרא מספר כי קיבל את שמו מאמו אשר לאחר שנות עקרוב רבות ראתה בלידתו סימן לבן נוסף: "וַתִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ יוֹסֵף לֵאמֹר יֹסֵף ה' לִי בֵּן אַחֵר" (בראשית, ל', כ"ד). 

2. יוסף היה הבן האהוב על יעקב, בן הזקונים מאשתו האהובה רחל, ויעקב העניק לו כתונת פסים במתנה כמחווה לאהבתו. יוסף נהג לספר לאביו על מעשי אחיו והביא את דיבתם אליו, מה שעורר בהם כעס רב. יוסף אף חלם חלום אותו פירש כעתיד לבוא, בו אחיו משתחווים אליו והוא מולך עליהם. הוא חלם חלום נוסף בו גם אביו משתחווה בפניו לצד אחיו. את שני החלמות חלק יוסף עם אחיו ואביהם ואלו הוסיפו שנאה בלב אחיו אליו. 

3. באחד הימים נשלח יוסף בידי אביו לבדוק מה שלום אחיו אשר יצאו לראות את הצאן והללו בכעסם הרב רצו להרגו. האח הבכור, ראובן, מנע מהם לעשות כן ובמקום זאת השליכו אותו לבור.לאחר מכן חזר ראובן לבית אביו. בזמן ששהה רואבן בבית האב, אח אחר, יהודה, הציע שימכרו אותו לשיירת סוחרים שעברה באזור ואלו ירדו למצרים. כששב ראובן וגילה מה עשו אחיו, שחט ביחד אתם גדי אשר בדמו טבלו האחים את כותנת יוסף והביאוהו אל יעקב שיראה מה היה גורל בנו.

4. במצרים נמכר יוסף לשר הטבחים של המלך פרעה, פוטיפר. פוטיפר מינה את יוסף לראש ביתו כשנוכח בכישרונו הרב, אך ניסיונה של אשתו לפתותו וסירובו להעתר לה הובילו אותה להעליל עליו באוזני בעלה והוא נשלח לבית הסוהר.

הרב מאיר אליהו: יוסף הצדיק ודיוקן פניו של יעקב אבינו

5. בבית הסוהר השם עמד לצדו ושם אותו לחן בעיני השר הממונה על בית הסוהר וזה מינה אותו לשרת את שר המשקים ושר האופים שישבו בכלא משום שכשלו בהכנת מאכלים למלך. השניים חלקו עמו את חלומותיהם ויוסף פתר להם אותם כשהוא מספר לשר האופים כי הוא עתיד להתלות ולשר המשקים כי ישוב למשרתו. לאחר שפתר להם את חלומותיהם ביקש יוסף משר המשקים לזכור אותו כשיזכה לחנינה, אך הלה שכח מקיומו.

6. שנתיים לאחר ששוחרר שר המשקים מן הכלא חלם פרעה חלומות שאיש לא הצליח לפתור, אז נזכר שר המשקים ביוסף אשר עדין יושב בבית הכלא והציע למלך להעזר בו לפתרון חלומותיו. יוסף פירש למלך את חלומו ומסר לו כי צפויות למצרים שב שנות שפע ולאחריהן שבע שנות רעב ולכן הציע למלך לאגור מזון בשנות השפע כדי שמצרים תוכל להתמודד עם שנות הרעב הצפויות לאחריהן. בעקבות פתרון החלומות וההצעה שבאה בעקבותיהן מינה פרעה את יוסף למשנה למלך, וציווה עליו לדאוג לאגירת המזון והעניק לו את השם "צָפְנַת פַּעְנֵחַ(בראשית מ"א, מ"ה).

7.  כשהחלו שבע שנות הרעב ירדו אחיו של יוסף למצרים כדי להביא מזון ופגשו בו. האחים לא זיהו את יוסף אך הוא ידע מי הם והאשים אותם שבאו לרגל במצרים. כדי לאפשר להם להשתחרר דרש מהם להביא את אחיהם הקטן שלא ירד למצרים, בנימין, כך יוכיחו שכוונותיהם טובות. לאחר שהגיע בנימין למצרים עם אחיו והם ביקשו לעזוב, שתל בנימין גביע בחפציו והאשימו בגניבה. כשדיברו אחיו על לבו למענו, חשף בפניהם יוסף את זהותו וביקש מהם להביא את אביהם לפוגשו במצרים.

8. יוסף נישא לאסנת בת פוטי פרע, כהן העיר און במצרים, ונולדו להם שני בנים: אפרים ומנשה, שהפכו להיות שנים משבטי ישראל ויעקב ראה בהם את בניו שלו:  "וְעַתָּה שְׁנֵי בָנֶיךָ הַנּוֹלָדִים לְךָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, עַד בֹּאִי אֵלֶיךָ מִצְרַיְמָה לִי הֵם, אֶפְרַיִם וּמְנַשֶּׁה כִּרְאוּבֵן וְשִׁמְעוֹן יִהְיוּ לִי" (בראשית, מ"ח, ה').

9. יוסף כיהן בתפקיד המשנה למלך מצרים 80 שנה ולאחר פטירת אביו נפטר אף הוא. לפני מותו ביקש מאחיו להעלות את עצמתיו לארץ ישראל. היום מקום קבורתו של יוסף נמצא בפאתי העיר שכם, בסמוך לאתר המקראים שכם הקדומה.

10.  חז"ל רואים ביוסף הצדיק כמי שהתגבר על יצריו והעביר על מידותיו, כשאינו נוקם ואינו נוטר על העוולות שנעשו לו. ובחסידות הוא משתייך למידת היסוד, אשר מסמלת קדושה.

 

הרב זמיר כהן: מי ששומר את הברית זוכה להקרא צדיק כמו יוסף הצדיק

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

קבוצת תהילים יומי בווטסאפ - החיבור היומי הקבוע שלך לספרו של דוד המלך. להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולת הילולת האר"י הקדוש

רבי יצחק בן רבי שלמה לוריא (האר"י) ,מגדולי המקובלים של עם ישראל. נוהגים לחלק את לימוד הקבלה לשתי תקופות, זו שקדמה לאר"י וזו שלאחריו

סגולת יום כ"ח תמוז

כ"ח תמוז הוא יום ההילולא של רבי שלמה גאנצפריד, מחבר "קיצור שולחן ערוך", אשר קברו משמש מוקד עליה לרגל ליהודים רבים

סגולה מיוחדות ליום כ"א תמוז

יום כ"א בתמוז הוא יום פטירת רבי אברהם מתתיהו פרידמן, "הצדיק משטפשנט" זי"ע, סגולה גדולה להדליק נר לזכרו, להתפלל ולבקש ישועות

סגולה גדולה לבריאות הגוף והנפש ביום כ"ג תמוז

יום ההילולא של הצדיק הוא עת רצון גדולה מאוד בשמים להמשיך ישועות וברכות, בייחוד למדליקים נר לזכות הצדיק ומתפללים, אנו מצרפים לכם סגולה גדולה לבריאות הגוף והנפש ביום זה שהביא הרב רפאל אביטן

אמונה מתוך כאב - יוסף הצדיק

כוחה של אמונתו של הרב יוסף הצדיק נולד מתוך הכאבים הרבים שחווה במהלך השנים, צפו בסרטון קצר ומחזק על אמונתו של הצדיק

סגולות נבחרות


צידוק הדין סגולה לבטל הגזרה

קִבְּלָה עָלֶיהָ דִּין שָׁמַיִם בְּאַהֲבָה, וְאָמְרָה: הָנִיחוּ לְגַבַּאי הַצְּדָקָה - הָקָּבָּ"ה שֶׁגּוֹבֵה בְּצֶדֶק - שֶׁיִּגְבֶּה חוֹבוֹ מִמֶּנִּי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |