ויגדלו הנערים: דבר תורה מהרב מנדל, מנהל מוקד תהילים ארצי, לפרשת תולדות

"מה לי ולך?", התגאה הנשר. "אמנם בצעירותינו גדלנו יחד ולא התביישתי בחברתך, כי שנינו היינו דומים"

02/12/16 | ב' כסלו התשע"ז

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

כתוב בפרשה "ויגדלו הנערים, ויהי עשו איש יודע ציד, איש שדה, ויעקב איש תם יושב אהלים".
שאל הבן איש חי: מפני מה נאמר כאן "ויגדלו הנערים"? והלא זה דבר מובן מאליו שאחר שגדלו, נעשה עשו איש יודע ציד, איש שדה, ויעקב - איש תם יושב אוהלים.
אלא, תירץ הבן איש חי, ניתן להסביר זאת במשל: נשר גדול בנה את קינו על ראש צוק אדיר, מקום אשר אף ציפור ובעל כנף אינם יכולים להגיע אליו. אחד הגוזלים נפל מן הקן והגיע אל הבקעה, מקום המרעה של העיזים...
חי הגוזל ההוא בין הטלאים הרכים, עד שגדל וצמחו לו כנפיים גדולות, שאיתן נסק אל השמיים, כפי טבעו שברא בו הקב"ה.
לימים פגש הנשר תיש אחד שגדל עמו יחד. הכיר התיש את הנשר, כי הוא רעו משכבר הימים. על כן קדמו בברכה וקרא "שלום לך, אחי הנשר!".
"מה לי ולך?", התגאה הנשר. "אמנם בצעירותינו גדלנו יחד ולא התביישתי בחברתך, כי שנינו היינו דומים. לי עדיין לא צמחו הכנפיים הנהדרות, ולך עוד לא צמח הזקן המדובלל... אך כעת, כאשר אני בשיא תפארתי, אין לי כל רצון להתחבר עם יצור כמוך".
כן הוא גם הנמשל. יעקב ועשו גדלו יחד ברחמה של רבקה אמנו, ושניהם גדלו לאחר מכן בבית הגדול של יצחק. בקטנותם עדיין לא היה ניכר ההבדל שביניהם, אולם אחר שגדלו וניכר טבעם בעולם - נבדלו זה מזה כהבדל שמים מן הארץ.
יעקב אבינו עלה ונתעלה במדרגות הקדושה והטהרה, ואילו עשו ירד מטה-מטה במידותיו הרעות. זהו שנאמר: "ויגדלו הנערים" - ורק אז שמו לב ש"ויהי עשו איש יודע ציד, איש שדה", ואילו "יעקב איש תם יושב אהלים".

שבת שלום, חודש טוב ומבורך.
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה למכירת רכב

קראו פרקי תהילים, כ"ג ו-ס"ה המסוגלים למכירת רכב בהקדם: מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה רֹעִי לֹא אֶחְסָר: בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא יַרְבִּיצֵנִי עַל מֵי מְנֻחוֹת יְנַהֲלֵנִי:

סגולה לקנית או מכירת דירה

וְיֹאמַר פְּסוּקִים דִּלְהַלָּן בְּהִתְבּוֹנְנוּת וּבֶאֱמוּנָה וְיִתְפַּלֵּל לַה' שֶׁיַּעַזְרוֹ אַחַר שֶׁבְּיָדוֹ ית' אֵין מַעֲצוֹר מִלְּהוֹשִׁיעוֹ כָּרֶגַע
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |