ויגדלו הנערים: דבר תורה מהרב מנדל, מנהל מוקד תהילים ארצי, לפרשת תולדות

"מה לי ולך?", התגאה הנשר. "אמנם בצעירותינו גדלנו יחד ולא התביישתי בחברתך, כי שנינו היינו דומים"

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

כתוב בפרשה "ויגדלו הנערים, ויהי עשו איש יודע ציד, איש שדה, ויעקב איש תם יושב אהלים".
שאל הבן איש חי: מפני מה נאמר כאן "ויגדלו הנערים"? והלא זה דבר מובן מאליו שאחר שגדלו, נעשה עשו איש יודע ציד, איש שדה, ויעקב - איש תם יושב אוהלים.
אלא, תירץ הבן איש חי, ניתן להסביר זאת במשל: נשר גדול בנה את קינו על ראש צוק אדיר, מקום אשר אף ציפור ובעל כנף אינם יכולים להגיע אליו. אחד הגוזלים נפל מן הקן והגיע אל הבקעה, מקום המרעה של העיזים...
חי הגוזל ההוא בין הטלאים הרכים, עד שגדל וצמחו לו כנפיים גדולות, שאיתן נסק אל השמיים, כפי טבעו שברא בו הקב"ה.
לימים פגש הנשר תיש אחד שגדל עמו יחד. הכיר התיש את הנשר, כי הוא רעו משכבר הימים. על כן קדמו בברכה וקרא "שלום לך, אחי הנשר!".
"מה לי ולך?", התגאה הנשר. "אמנם בצעירותינו גדלנו יחד ולא התביישתי בחברתך, כי שנינו היינו דומים. לי עדיין לא צמחו הכנפיים הנהדרות, ולך עוד לא צמח הזקן המדובלל... אך כעת, כאשר אני בשיא תפארתי, אין לי כל רצון להתחבר עם יצור כמוך".
כן הוא גם הנמשל. יעקב ועשו גדלו יחד ברחמה של רבקה אמנו, ושניהם גדלו לאחר מכן בבית הגדול של יצחק. בקטנותם עדיין לא היה ניכר ההבדל שביניהם, אולם אחר שגדלו וניכר טבעם בעולם - נבדלו זה מזה כהבדל שמים מן הארץ.
יעקב אבינו עלה ונתעלה במדרגות הקדושה והטהרה, ואילו עשו ירד מטה-מטה במידותיו הרעות. זהו שנאמר: "ויגדלו הנערים" - ורק אז שמו לב ש"ויהי עשו איש יודע ציד, איש שדה", ואילו "יעקב איש תם יושב אהלים".

שבת שלום, חודש טוב ומבורך.
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (87 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לכשפים וקשרים

מי שחושב שעשו לו כישוף או קללה, רחמנא ליצלן, בדקנו איך וכיצד להנצל מכשפים שעשו לו?

סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |