ברכת הצדיקים

לפרטים

ר’ יוסף חיים זוננפלד - קווים לדמותו

קיום מצוות מילה במסירות נפש, גם תחת 'פחד' האויב: עובדות על ר' יוסף חיים זוננפלד, רבו של היישוב הישן בירושלים, לרגל יום פטירתו, י"ט באדר

05/03/18 | י"ח אדר התשע"ח

עדיין לא תרמת מתנות לאביונים וזכר למחצית השקל? הקליקו כאן ונשמח להיות השליחים שלכם.

 

להקדשת פרקים - אלפי אומרי תהילים ישאו עבורכם תפילה עוצמתית ומהירה - הקליקו כאן

אור גדול ירד על העיירה וורבאו שבסלובקיה בשנת התר"ט, עת ירדה נשמתו של ר' יוסף חיים זוננפלד לעולם. כבר בשנות חייו הראשונות התגלה הילד כמחונן במידות טובות וישרות, ובנפש רגישה הכמהה לרוחניות וקדושה. כשהתייתם מאביו בגיל שש - נישאה אמו בשנית, והמשפחה עקרה את מגוריה לעיירה סמניץ - בה גדל הרב זוננפלד והתעלה עוד ועוד בסולם היראה. 
 
בגיל 14 נחשב לעילוי של ממש ולאות חיבה כינוהו חבריו 'ראש הישיבה'. ברבות הימים הפך לחביב תלמידיו של ה'כתב סופר', ובאחד ממכתביו כתב עליו הגאון כי הוא עתיד להפוך לגדול דור, ו"במקום גדולים יעמוד, ועמהם ימנה להפיץ טהרה ותורה בישראל, וכותרת התורה על ראשו".
 
כשהתבגר ועלה ארצה, הפך ר' יוסף חיים זוננפלד לרבה של ירושלים, ואף ייסד את 'בית הדין של החוגים היראים' - יחד עם מקורבו הרב משה יהושע יהודה לייב דיסקין. בהמשך הקים את שכונת 'בתי אונגרין' בעיר העתיקה בירושלים, והפך למנהיגו הרוחני של היישוב הישן דאז.
 
רבות פעל ר' יוסף חיים זוננפלד עבור יהודי הארץ ויהודי ירושלים, וחרף העוני הרב ששרר אז - חילק צדקות ביד נדיבה לכל נזקק. בפרט זכור פעלו רב העוצמה בשבת של מנחם אב שנת התרפ"ט - שבת שנחקקה בזיכרון הקולקטיבי בשל היותה עקובה מדם: בשבת זו נרצחו בדם קר על ידי הערבים עשרות יהודים, והעיר העתיקה - הסמוכה לשער שכם, בערה והתלקחה.
 
תושבי השכונה פחדו פחד מוות מאימת הערבים הפורעים, ולא העזו לצאת לרחובות העיר. אולם ר' יוסף חיים זוננפלד, שהוזמן למול תינוק יהודי באותה השבת - צעד אל תוך התופת ללא חת, נחוש בדעתו לקיים את המצווה, גם תחת איומי האויב.
 
לא עזרו כל הפצרות בני המשפחה. הרב יצא אל דרכו כשהוא 'חמוש' באמונתו בלבד - ובסיעתא דשמייא עזר לו הקב"ה שייצא ויחזור לשלום וללא פגע - למרות שבחר לצעוד בלוע הארי בעצמו, שער שכם. מאוחר יותר השיב שעבר שם כדי "שהערבים לא יחשבו שיצליחו לגרש רגל יהודי, אפילו מפינה אחת או רחוב אחד בירושלים".
 
בשנת התרצ"ב, חלה הידרדרות במצבו הבריאותי של ר' יוסף חיים זוננפלד, עד שביום י"ט באדר התרצ"ב - השיב נשמתו לגנזי מרומים. אלפי יהודים ליווהו בדרכו האחרונה למקום קבורתו בהר הזיתים בירושלים, ולמרות גדולתו בתורה ובמעשים - כשם שנהג ענווה בחייו, כך אף במותו: בצוואתו ביקש הרב שלא להכביר במילות תואר וכבוד על מצבתו, כי אם רק להספידו ולומר 'חבל על יהודי זקן מארץ ישראל'.
להקדשת פרקים - אלפי אומרי תהילים ישאו עבורכם תפילה עוצמתית ומהירה - הקליקו כאן
תהילים ליום ראשון, תהילים ליום שני, תהילים ליום שלישי, תהילים ליום רביעי, תהילים ליום חמישי, תהילים ליום שישי, תהילים ליום שבת

הסרטה נדירה מלפני מאה שנה רבינו יוסף חיים זוננפלד

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

ביכולתך לעזור לעילוי נשמת יקיריך! בוא והוסף להם זכויות. לפרטים לחצ/י כאן.

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

הרב זוננפלד

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


ממשה עד משה לא קם כמשה: כיצד זכה הרמב"ם לעמוד באותו קנה מידה של משה רבנו?

האמרה המפורסמת בשבח הרמב"ם – "ממשה (רבנו) עד משה (בן מימון) לא קם כמשה" – מגלמת הערכה לאדם אשר גאוניותו וידיעותיו הניחו אבן יתד בתולדות ההלכה היהודית. הרמב"ם האיר והבהיר בצורה ייחודית את מושגי התורה מחד, ואת מושגי השכל מאידך. לפניכם מורה הנבוכים של העם

סיפור חייו המרתק של הרב שך זצ"ל

בגיל 17 החל ללמד תורה, במשך 50 שנה שימש כראש ישיבת פונוביז', היה בקשר אישי עם החזון איש, השפיע מאוד על המפה הפוליטית בארץ ישראל - על אחד מגדולי הדור: הרב אלעזר מנחם שך זצ"ל

כך הציל שמעון הצדיק את עם ישראל מהשמדה

מתוך הגמרא: "כיוון שראה לשמעון הצדיק, ירד ממרכבתו והשתחווה לפניו. אמרו לו: 'מלך גדול כמותך ישתחווה ליהודי זה?' אמר להם: 'דמות דיוקנו של זה מנצחת לפני בבית מלחמתי'"

סגולות נבחרות


סגולה ותפילה לזיווג לגבר מרבי נחמן

תפילה לזיווג לגבר, למציאת בת זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א. "ריבונו של עולם, בחסדך יצרת עולמך, ובראת אדם, ועשית לו עזר, וציוויתנו לישא אישה ולהוליד בנים"
לכל הסגולות