מדוע אחז יעקב את עשיו ברגלו? ואיך זה קשור לפרנסה

איזו השתדלות עשה הבעל שם טוב זצוק"ל בשביל פרנסה? מדוע יעקב אחז את עשיו ברגלו? ואיזה מוסר נוכל ללמוד מכל אלו?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו


באחד השבועות שרר דוחק גדול בביתו של הבעל שם טוב הקדוש, ולא היה לו ממה להכין את צרכי השבת.
באשמורת הבוקר של יום שישי, הלך הבעל שם טוב אל ביתו של אחד מאנשי הכפר, דפק דפיקה קלה על חלון ביתו, אמר שנצרך הוא להוצאות שבת ועזב את המקום.
 
בעל הבית ששמע את הדפיקה ואת דברי האלמוני, קם ממיטתו ויצא החוצה לראות מי הוא הדופק על חלונו. הוא הבחין בדמותו של הבעל שם טוב המתרחקת. דלק אחריו האיש, השיגו, ורצה להבין אם אכן נצרך הוא לצרכי שבת. כשהשיב הבעל שם טוב בחיוב שאלו האיש: "מדוע הלכת כלעומת שבאת ולא המתנת שאענה לך?"
 
השיב לו הבעל שם טוב: "האדם מעולם לא היה צריך לעמול לפרנסתו, שכן כשבא תינוק לעולם הוא נולד ופרנסתו עמו (נדה
לא':) אלא שהחטא גרם שיצטרך לעמול לפרנסתו, ככתוב: 'בְּזֵיעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם' (בראשית ג', יט') אלא שמידת העמל הנדרשת, נחלקת לכל אחד לפי הקלקול שלו. יש שפרנסתו מצויה לו בביתו, ויש שצריך להביא ממרחק את לחמו. אני, כפי שגמרתי בדעתי - אינני זקוק להשתדלות מרובה, אלא לעשות פעולה כלשהי בלבד. מעתה בטוח אני כי בוודאי יעזור לי הקב"ה, אם על ידך או על ידי אחר..."
 
"וְאַחֲרֵי כֵן יָצָא אָחִיו וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו וַיִּקְרָא שְׁמוֹ יַעֲקֹב..." (בראשית כה', כו') - יעקב אבינו נקרא על שם שתפס את עשו בעקבו.
אולם אם נתבונן נראה שבעצם תיכנונו של יעקב לא צלח, מטרתו הייתה למנוע את יציאתו של עשו כדי שיהיה הוא הבכור, אך הדבר לא עלה בידו, אם כן, מדוע לקרוא לו יעקב על פעולה שלא צלחה?
בהמשך הפרשה מטרתו של יעקב כן צלחה, עשו מכר לו את בכורתו עבור נזיד עדשים. מכאן רומז לנו יעקב שעל האדם לעשות את השתדלות, להתאמץ, לרצות ולהשאיר את השלמת הדבר לקב"ה.
 
כולנו יגעים לפרנסתנו, יגעים בביתנו, בזוגיות, בבנייה ויצירה, אמר הבעל שם טוב: "תעשו השתדלות כגודל האמונה שלכם, ככל שתאמינו יותר יהיה לכם זמן פנוי יותר, כי אם תעשו את הצעד ותאמינו, בורא עולם יצליח את מעשיכם".
 
לפעמים אנו משתדלים ולא רואים תוצאה מיידית, חושבים שנכשלנו ומתייאשים, אומר לנו יעקב אבינו - "גם אני נכשלתי אבל בורא עולם סובב את הדברים כדי שאצליח, כי רציתי והאמנתי".
 
אף על פי שכעת נראה שאתה נוחל כישלון, שלא הייתה שום תועלת מיגיעתך, שהפרנסה לא מגיעה, אל תתייאש, תאמין, תרצה ותקבל סיוע ממלך העולם, יש לו צינורות רבים להעביר אליך את הפרנסה וההצלחה, אתה רק תעשה השתדלות ואל תדאג, כי יש לך אבא גדול שישלים את מלאכתך...

 
מתוך הספר "החיזוק היומי"
 

צפו בשיעורו המרתק של הרב יובל הכהן אשרוב שליט"א - פרנסה משמיים:


      
 
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (128 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולה לכשפים וקשרים

מי שחושב שעשו לו כישוף או קללה, רחמנא ליצלן, בדקנו איך וכיצד להנצל מכשפים שעשו לו?

תפילה סגולית לבן זכר

מתפללים לבן זכר? לפניכם נוסח תפילה לבן זכר. ותִּתְפַּלֵּל חַנָּה וַתֹּאמַר עָלַץ לִבִּי בַּה', רָמָה קַרְנִי בַּה', רָחַב פִּי עַל אוֹיְבַי - כִּי שָׂמַחְתִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. אֵין קָדוֹשׁ כַּה' - כִּי אֵין בִּלְתֶּךָ, וְאֵין צוּר כֵּאלֹהֵינוּ.

סגולה לרפואה

סגולה לרפואה, להתפלל על החולה ולקרוא בתהילים פסוקים על פי שמו של החולה

סגולה להריון קל

סגולה להריון קל: תאמר לפני ברכת 'המפיל' (לפני השינה) פרק כ' בספר תהלים, ולאחר מכן תאמר שוב את הפסוק השני
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |