מה אמר רבי משה מקוברין לישיש אשר גער בעצמו על כי נרדם על תלמודו בבית המדרש?

מדוע תיקן רבי משה מקובריו את דבריו של הישיש שנרדם על תלמודו בבית המדרש וגער בעצמו בהקיצו?

28/05/19 | כ"ג אייר התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

באחד הימים נכנס רבי משה מקוברין זיע"א, לבית המדרש וראה שליד השולחן ישב ישיש רכון על סיפרו ולומד. מפעם לפעם תפסה את הישיש תנומה אך מיד כשנעצמו עיניו קפץ ממקומו בבהלה וקרא לעצמו: "מה יהיה איתך? הרי בסופו של דבר תמות ועליך להספיק עוד הרבה". התאושש הישיש, המשיך ללמוד, עד שנרדם שוב, הקיץ בבהלה שנית ואמר: "מה יהיה איתך? הרי בסופו של דבר תמות ועליך להספיק עוד הרבה".

ניגש אליו רבי משה, טפח על שכמו ואמר: "לא כך רבי יהודי, מוטב שתאמר 'הרי צריך לחיות, וחיים כאלו אינם חיים.'"

כל מהות החיים היא פשוט לחיות, האדם, החיה וכל יצורי העולם נאבקים מידי יום כדי לחיות, הם יעשו את הכל כדי להישאר בעולם הזה עד שהבורא יפסיק להם את ה"אשראי". השאלה היא כיצד לחיות? האם לחיות כדי "לחיות" או לחיות כדי באמת לחיות? אם אדם מוטרד בכל ימיו מהמוות הקרב, מחוסר הצלחתו, ממה יהיה מחר, הוא אכן חי, אך בתוכו הוא גוסס שנוטה למות. 

כל עוד אתה חי, אומר רבי משה מקוברין, תחייה את החיים, תחיה אותם, תנשים אותם, תן לחיים שלך זריקות עידוד, תכניס בהם תקווה, תחשוב על הזכות לחיות ולא על העול שבהם. כשתהנה ותשמח במה שיש לך, כשתסתכל במשקפיים הנכונים, הוורודים, תוכל לפנות את הראש ממחשבות זרות ומנקרות, ולהכניס במקומן מחשבות טובות, תוכל לחיות את החיים ולתבל אותם בעבודת ה' נקיה, עם התלהבות וחשק. כשאדם חי, הוא יכול להגיע לדרגות גבוהות בכל תחום, כשאדם "חי" הוא מביא על עצמו חולאים, כעס ומרירות.

תחיה, "תנשים" אחרים מהחמצן הטוב שיש לך, תתרומם מעלה, תרומם אחרים איתך, תן לעבר לשקוע, ותשאף לשנות את היום שלך מיום מת ליום חי, נושם ושמח.

(ספר החיזוק יומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (5 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לכפרת עוונות

לֹא שָׁמַעְנוּ "סְגֻלּוֹת" לְכַפָּרַת עֲווֹנוֹת, אוּלָם סְגֻלָּה אַחַת גְּדוֹלָה מָצִינוּ בַּחֲזַ"ל לְכַפָּרַת עֲווֹנוֹת

תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.

תפילה סגולית לפוריות ולזרע של קיימא

זקוקים לזרע של קיימא? לפניכם תפילה לפוריות: אָבִינוּ אָב הָרַחֲמָן שְׁמַע תְּפִלָּתֵנוּ וְתַאֲזִין שַׁוְעָתֵנוּ, שֶׁיִּהְיוּ כָּל הָעֲקָרוֹת נִפְקָדוֹת לְטוֹבָה חִישׁ קַל מְהֵרָה, וְיוֹלִידוּ בְּרַחֲמֶיךָ בָּנִים חַיִּים וְקַיָּמִים. וְיִתְרַבּוּ עַמְּךָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל כְּחוֹל הַיָּם אֲשֶׁר לֹא יִמַּד וְלֹא יִסָּפֵר. וּכְשֵׁם שֶׁגָּבְרוּ רַחֲמֶיךָ עַל אָבִינוּ הָרִאשׁוֹן
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |