מדוע תקע רבי חיים אלעזר שפירא בשופר בערב ראש השנה?

אילו דברים נשא רבי חיים אלעזר שפירא בפני ארון הקודש הפתוח בערב ראש השנה?

05/06/19 | ב' סיון התשע"ט

 

 

זה מתקרב: שמך יוזכר בליל שבועות, בקבר דוד המלך - האבא של כולנו, בזמן מסוגל וסגולתי! להשתתפות לחצו כאןhttps://lp.vp4.me/mcx3

 

רבי חיים אלעזר שפירא אהב במיוחד את נכדו, צבי נתן דוד, בנו של הרב ברוך רבינוביץ' ממונקאטש, הוא היה משחק איתו ומפנק אותו. בראש חודש אלול בשנה האחרונה לחייו, לקח רבי חיים את השופר כדי לבדוק אם הוא במצב טוב. צבי הקטן נכח בחדר והתרגש לראות את השופר ולשמוע את צליליו. הוא ביקש מסבו לתקוע תקיעה נוספת, והסבא הסכים בשמחה. מאז, הדבר הפך לטקס קבוע - בכל יום מימי אלול, לאחר התקיעות המסורתיות אותן תוקעים בחודש זה, היה הסבא תוקע תקיעה נוספת עבור נכדו.

בערב ראש השנה, בו לא תוקעים בשופר, התאכזב צבי כשלא שמע את תקיעות השופר השיגרתיות. "היום הוא ערב ראש השנה" הסביר לו סבו, "היום לא תוקעים בשופר, מחר בבוקר נתקע בשופר בבית הכנסת".

הילד לא הבין וגם לא רצה לנסות. הוא צעק, רקע ברגליו והתעקש: "עוד תקיעה אחת! עוד תקיעה אחת!"

לאחר זמן מה סבו התרכך לשמע הבכי של נכדו האהוב והוא תקע תקיעה אחת. המנהג במונקאטש היה כי בראש השנה, לפני תקיעת השופר, היה הרבי נושא דברים. לפני שפתח את דבריו ניגש רבי חיים אל ארון הקודש, פתח אותו ואמר:

"ריבון העולמים! עליי לבקש מחילה. כתוב בספרי ההלכה שלא לתקוע בשופר בערב ראש השנה, אך אני תקעתי ביום זה" הוא החל לבכות וקרא: "האם אתה יודע ריבונו של עולם, מדוע עברתי על המנהג המקובל? היה זה מפני שנכדי הקטן שכב על הריצפה והתחנן שאתקע בשבילו תקיעה אחת בשופר. ליבי נמס בקירבי, לא יכולתי לראות אותו בוכה, לכן תקעתי פעם נוספת למרות שלא נהוג לעשות כך. אבא שבשמים, כיצד תוכל לעמוד מנגד ולראות את בניך אהוביך שוכבים על הריצפה וקוראים לך: 'אבא! עוד תקיעה אחת! תקע בשופר גדול לחרותינו! תקע בשופר המבשר על ביאת הגאולה השלימה!' הלא אפילו אם לא הגיעה השעה, כיצד תוכל לראות את ילדיך בוכים ולא לעשות דבר?!" (הרב ברוך רבינוביץ' ממונקאט)

גם אנו מבקשים ממך בורא עולם, תקע בשופר הגאולה, תגאל אותנו, תן לכל אחד את ישועתו, תן לנו את מחסורינו, הראה לנו בגלוי את נוכחותך, תן לנו להרגיש שאנו העם הנבחר, תן לנו להבין את פעולינו בעולם הזה, תן לנו לחיות מתוך אמונה אמיתית, ללא יצרים ותאוות, חיים של גן עדן פה בעולם הזה.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.5 (27 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אנו חבל ההצלה של האחר

לא תמיד אנו מבינים מדוע הקושי הגיע אלינו, לפעמים הוא בא כדי לחשל אותנו, ולהיות אנו בעצמנו חבל ההצלה של האחר

מתי אדם מודה? כשיש לו חיסרון

בורא עולם רוצה אותך קרוב אליו, לכן לא תמיד נותן לך את כל צרכיך, אולם אם תתפלל, תתן הודיה, תדבר עם הבורא, תכניס אותו לחייך, גם כשיש לך, גם כשהכול טוב, הוא ידאג שהטוב הזה לא ימוש מביתך

הסוד לישועה - ביטחון בבורא בכל מצב

כשיש לאדם על מי לסמוך, הוא כביכול "מזניח" את ביטחונו בבורא עולם, וכל יהבו וביטחונו על אותו אדם. אף שיש לאדם קשרים וכישורים, צריך הוא לשים קודם את ביטחונו בבורא, וכשיש לאדם ביטחון גמור בקב"ה הוא יזכה לישועות רבות

כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית למציאת דירה

מחפשים דירה וזקוקים לתפילה? הנוסח המלא לפניכם, מתוך פרק צ"א בתהילים. יֹשֵׁב, בְּסֵתֶר עֶלְיוֹן; בְּצֵל שַׁדַּי, יִתְלוֹנָן. אֹמַר--לַיהוָה, מַחְסִי וּמְצוּדָתִי; אֱלֹהַי, אֶבְטַח-בּוֹ. כִּי הוּא יַצִּילְךָ, מִפַּח יָקוּשׁ; מִדֶּבֶר הַוּוֹת.

תפילה סגולית חזקה נגד עין הרע

תפילה נגד עין הרע. מַשְׁבִּיעַ אֲנִי עֲלֵיכֶם כָּל מִין עֵינָא בִישָׁא, עֵינָא אוּכְמָא, עֵינָא צָרוֹבָא, עֵינָא תִכְלְתָא, עֵינָא יָרוֹקָא, עֵינָא אֲרוּכָה, עֵינָא קְצָרָה, עֵינָא רְחָבָה, עֵינָא צָרָה, עֵינָא יְשָׁרָה, עֵינָא עֲקוּמָה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |