6 עובדות על רבי יעקב הלוי בן משה מולין, מהר"י סגל, שיום פטירתו כ"ב באלול

רבי יעקב הלוי בן משה מולין, מהר"י סגל, רבה של מגנצא, ראש ישיבה ו"אבי מנהגי אשכנז"

16/09/19 | ט"ז אלול התשע"ט

 

קמחא דפסחא 2020 - היו שותפים, דווקא בימי הקורונה! לחצו כאן

למכירת חמץ אונליין לחצו כאן

  1. רבי יעקב הלוי בן משה מולין (מהר"י סגל) נולד במגנצא, גרמניה, בשנת ה'ק"ך (1360) לרבי משה לוי מולין, רב העיר מיינץ, אשר שימש גם כרבו ומורו, לצד רבי שלמה יצחק וינר, וכבר מגיל צעיר ניכרו תבונתו וכישרון הלימוד שלו.

  2. מהר"י סגל נישא לבתו של רבה של וינה, הרב משה נוימארק, ולמד בעיר ווינר נוישטאדט אצל רבי שלום מנוישטאדט (רב העיר ומראשי החכמים באוסטריה) - אשר היה רבו, ורבי אברהם קלויזנר לצידו של רבי יצחק אייזיק מטירנא (מחבר "ספר המנהגים).

  3. בשנת ה'קמ"ז (1387) והוא בן 27, החליף את אביו כרב העיר מיינץ וייסד ישיבה. הרב אשר שימש גם כחזן הקהילה, התמיד בניגונים המסורתיים.

  4. בשנים בהן כיהן כרב סבלו היהודים מטבח ומלחמות שהותירו אחריהם יתומים ואלמנות רבים, והדברים נכרים ברבים מן השו"ת שפרסם.

  5. ספרו הנודע "מנהגי מהרי"ל", אשר מוכר גם בשם "ספר המהרי"ל" או "המנהגים", עוסק בשורה של הנהגות הקשורות לחיי היום יום של יהודי, בבית ובבית הכנסת, ושמש כבסיס למנהגי יהדות גרמניה. הספר אשר הודפס לאחר מותו של הרב, נערך על ידי תלמידו, רבי אלעזר בן יעקב (זלמן משוטיגווערא). הרמ"א (רבי משה איסרליש) מרבה לצטט אותו בספרו על ה"שולחן ערוך" כשהוא מתייחס למנהגים של יהודי אשכנז.
    חלק מתשובתיו של הרב נאספו על ידי תלמיד אחר ויצאו לאור אף הם לאחר מותו, ותשובות אחרות בכתב ידו נאספו ופורסמו לראשונה בשנת תשל"ז (1977) בספר "שו"ת מהרי"ל החדשות" שהודפס על ידי הרב יצחק סץ.

  6. מהר"י סגל הלך לעולמו ביום כ"ב אלול ה'קפ"ז (1427) והוא בן 67 שנה. מהר"י סגל נקבר בבית העלמין בעיר וורמס.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (3 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם

סגולה לעין הרע משם רבי יהודאי גאון

ובעוד שהוא מטיף יאמר בְּשֵׁם גַּבְרִיאֵל בְּשֵׁם מִיכָאֵל בְּשֵׁם רְפָאֵל אֲנִי עוֹשֶֹה זֶה. וּכְשֵׁם שֶׁאֵלּוּ הַטִּפּוֹת נֶאֱבָדִים וּמִתְבַּטְּלִים בַּמַּיִם. כַּךְ יִתְבַּטְּלוּ וְיֹאבְדוּ כָּל מַכְאוֹב וְכָל חוֹלִי וְכָל עַיִן הָרָע מפלוני/ת בן/ת פלוני/ת 

תפילה סגולית לזיווג

פרקי תהילים ותפילה למציאת זיווג. תהילים קכא. יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ שֶׁתְּבַטֵּל מִמֶּנִּי כֹּל עִכּוּבִים וּמְנִיעוֹת, וְתָאִיר קַרְנִי וְתַגְבִּיהַּ מַזָּלִי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |