6 עובדות על רבי יעקב הלוי בן משה מולין, מהר"י סגל, שיום פטירתו כ"ב באלול

רבי יעקב הלוי בן משה מולין, מהר"י סגל, רבה של מגנצא, ראש ישיבה ו"אבי מנהגי אשכנז"

16/09/19 | ט"ז אלול התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

  1. רבי יעקב הלוי בן משה מולין (מהר"י סגל) נולד במגנצא, גרמניה, בשנת ה'ק"ך (1360) לרבי משה לוי מולין, רב העיר מיינץ, אשר שימש גם כרבו ומורו, לצד רבי שלמה יצחק וינר, וכבר מגיל צעיר ניכרו תבונתו וכישרון הלימוד שלו.

  2. מהר"י סגל נישא לבתו של רבה של וינה, הרב משה נוימארק, ולמד בעיר ווינר נוישטאדט אצל רבי שלום מנוישטאדט (רב העיר ומראשי החכמים באוסטריה) - אשר היה רבו, ורבי אברהם קלויזנר לצידו של רבי יצחק אייזיק מטירנא (מחבר "ספר המנהגים).

  3. בשנת ה'קמ"ז (1387) והוא בן 27, החליף את אביו כרב העיר מיינץ וייסד ישיבה. הרב אשר שימש גם כחזן הקהילה, התמיד בניגונים המסורתיים.

  4. בשנים בהן כיהן כרב סבלו היהודים מטבח ומלחמות שהותירו אחריהם יתומים ואלמנות רבים, והדברים נכרים ברבים מן השו"ת שפרסם.

  5. ספרו הנודע "מנהגי מהרי"ל", אשר מוכר גם בשם "ספר המהרי"ל" או "המנהגים", עוסק בשורה של הנהגות הקשורות לחיי היום יום של יהודי, בבית ובבית הכנסת, ושמש כבסיס למנהגי יהדות גרמניה. הספר אשר הודפס לאחר מותו של הרב, נערך על ידי תלמידו, רבי אלעזר בן יעקב (זלמן משוטיגווערא). הרמ"א (רבי משה איסרליש) מרבה לצטט אותו בספרו על ה"שולחן ערוך" כשהוא מתייחס למנהגים של יהודי אשכנז.
    חלק מתשובתיו של הרב נאספו על ידי תלמיד אחר ויצאו לאור אף הם לאחר מותו, ותשובות אחרות בכתב ידו נאספו ופורסמו לראשונה בשנת תשל"ז (1977) בספר "שו"ת מהרי"ל החדשות" שהודפס על ידי הרב יצחק סץ.

  6. מהר"י סגל הלך לעולמו ביום כ"ב אלול ה'קפ"ז (1427) והוא בן 67 שנה. מהר"י סגל נקבר בבית העלמין בעיר וורמס.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (3 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תהילים להצלחה במשפט

עומדים לפני משפט? לפניכם פרקי תהילים להצלחה במשפט, כפי שהובאו ע"י הרב הגאון יעקב אדלשטיין זצ"ל

סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

תפילה סגולית וחזקה להריון

מתפללים להריון? לפניכם תפילה להריון. יהי רצון מלפניך צור כל העולמים צדיק בכל הדורות, למען שמך הגדול היוצא מפסוק ה` זכרנו יברך, שתתן לי זרע חדש זרע קודש, רצוי והגון טוב ויפה מתוקן ומקובל, וראוי לחיות ולהתקיים בלי עון ואשמה

סגולה לקנית או מכירת דירה

וְיֹאמַר פְּסוּקִים דִּלְהַלָּן בְּהִתְבּוֹנְנוּת וּבֶאֱמוּנָה וְיִתְפַּלֵּל לַה' שֶׁיַּעַזְרוֹ אַחַר שֶׁבְּיָדוֹ ית' אֵין מַעֲצוֹר מִלְּהוֹשִׁיעוֹ כָּרֶגַע
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |