צדיקים

מסוחר לרבם של גדולי עולם - ר' עבדאללה סומך זצ''ל

היום, י''ח באלול, יום פטירתו של ר' עבדאללה סומך זצ''ל, רבם של גדולי יהדות בבל, ביניהם מרן 'הבן איש חי' ור' יהודה פתיה זצ''ל. קווים לדמותו הנערצת


02/09/20 | י"ג אלול התש"פ

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

ר' עבדאללה סומך נולד לחכם אברהם סומך בבגדאד, בשנת תקע''ג (1813). הוא היה תלמידו הקרוב של חכם יעקב הרופא. בתחילת דרכו עסק במסחר והיה שותפו של הסוחר הגדול משה כבאזה. כשראה ר' עבדאללה את המצב הרוחני בבבל ואת רפיון לימוד התורה במדינה, החליט לקחת עימו עשרה בני תורה וללמוד עימם תורה בשקידה, ללא תמורה. 

 

בעקבות כך, החליט הנדיב ר' יחזקאל בן ראובן מנשה לקנות שטח אדמה, שבו בנה בית מדרש על מנת להעניק אותו לר' עבדאללה ותלמידיו. בית המדרש נקרא אז ''מדרש אבו מנשי''. בשנת 1854 בנו, מנשה בנה בסמיכות בית מדרש גדול נוסף לרבנים ותלמידי חכמים, אותו קרא ''מדרש בית זילכה''. שמו של בית המדרש התפרסם מיום ליום והגיע אף מחוץ לבבל. מבית המדרש ''בית זילכה'' יצאו רבנים וגדולי עולם מפורסמים, כגון ר' אליהו מני, ר' יוסף חיים בעל הבן איש חי ועוד.

 

ספריו וחיבוריו

 

מספרי ר' עבדאללה סומך זצ''ל: ''זבחי צדק'' - על שולחן ערוך יורה דעה, ''חזון למועד'' ו''שו''ת על ארבעת חלקי שולחן ערוך''.  ספרי השו''ת שכתב מורכבים משאלות שנשלחו אליו מרחבי המדינה, מעיקר, הודו ופרס. השאלות המופיעות בכתביו מעידות על השינויים שחלו אז בחייהם של השואלים כתוצאה מתהליכי המודרניזציה וחידושים טכנולוגיים שנכנסו באותה תקופה. מתשובותיו ניתן להבין, כי הרב קיבל בשלווה את חידושי המודרניזציה, זאת מבלי לזנוח חלילה את דרך התורה.

 

כתבים נוספים שנשארו בכתב ידו והוצאו לאור לאחר פטירתו הם: ''עץ השדה'' - שיטה על מסכת ביצה, חידושים על מסכתות שונות בתלמוד ופירוש על הגדה של פסח.


 

פטירתו

 

חכם עבדאללה סומך נפטר בליל שבת קודש, י''ח באלול תרמ''ט (1889). הרב נטמן סמוך לקברו של יהושוע כהן גדול ולצד רבו, חכם יעקב הרופא. לאחר קבורתו התרחשו בבגדאד כמה אירועים שהרעישו בזמנו את כלל היהדות העולמית ואת יהדות בבל בפרט. הרב הוצא מקברו בהחלטת הפאשה (המושל) המקומי וכמה מנכבדי הקהילה ותלמידי הרב הובאו למאסר לזמן ממושך. לאחר שלושה חודשים, הדיחה הממשלה את הפאשה עקב יחסו העויין ליהודים והרב הובא לקבר ישראל בעיר בגדאד, כשאלפים מלווים אותו שוב בכבוד הראוי לו. בין ראשי המספידים אותו בשנית, עמד תלמידו, הבן איש חי, שעודד את המשתתפים שהיו שבורים ורצוצים ואמר להם כי זוהי כפרתו השלמה של נשמתו הקדושה.

 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

צדיקים

יום פטירת הקדוש בשבת הקרובה: רבי יונתן בן עוזיאל, גדול תלמידיו של הלל הזקן

צדיקים

מרתק: המלאכים שבאו לעזור לו לסחוב את האבן לירושלים

צדיקים

לא בטוח שידעתם: כיצד קיבל השל"ה הקדוש את כינויו?

צדיקים

מטלטל: ויתר לאחיו וחייו ניצלו

צדיקים

מהתותח הישן בקעו לפתע קולות מבעיתים...

צדיקים

מרגש: "הרב כהנמן זצ"ל ישב על הכיסא ומירר בבכי כילד"

צדיקים

לכבוד יום ההילולא של הרש"ש הקדוש: 9 דברים שאולי לא ידעתם

צדיקים

הרגליים של הנפטר היו שחורות! לא תאמינו למה

צדיקים

רוצים להיות עשירים? העצה שנתן הגרש''ז אוירבך זצ''ל שהניבה מיליונים

צדיקים

סגולה בדוקה וידועה בל' בניסן, הילולת הצדיק הנסתר, לישועות גדולות

צדיקים

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

צדיקים

כך זכה רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב לראות את ברכת סבו מתגשמת

צדיקים

"בכל אותה תקופה אמרתי לעצמי, היכן הגבאי שאמר שאני לא מסוגל לשאת אפילו את הטלית והתפילין?!"

צדיקים

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

צדיקים

סגולת יום ט"ז כסלו - הדליקו נר לעילוי נשמת הצדיק בעל הצדקה שלא זכה להותיר אחריו ילדים

עוד מאמרי תוכן בנושא צדיקים

X
  • © כל הזכויות שמורות