מה זו שנאת חינם? איך מתגברים עליה?

שנאת חינם זה הקפדות, כשמקנאים ולא מסתכלים באחר בעין טובה. איך מתקנים את מידת הקנאה? איך מתקנים שנאת חינם?

20/07/21 | י"א אב התשפ"א

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

מדברי הרב בסרטון:

 

מה זו שנאת חינם?

אומרים חז"ל: בית המקדש השני נחרב על שנאת חינם. מה זו שנאת חינם? שנאת חינם זה ההקפדות, זה מתחיל מההקפדות שיש לנו בלב אחד על השני. מובא בספרי החסידות וספרי המוסר שתי נקודות יסודיות שגורמות להקפדות: האחד - אנחנו מקנאים, השני - אנחנו לא מסתכלים מספיק בעין טובה ובלימוד זכות על השני. כאשר אנחנו לא שמים לב לקנאה שיש לנו בלב ולא שמים לב שאנחנו לא דנים לכף זכות, מכאן מתעוררת ההקפדה. אומרים חז"ל דבר נורא, עד שלא נתקן את זה לא תגיע הגאולה.

 

איך מתקנים שנאת חינם?

אחד מהיסודות והדרכים של הגאולה זה לתקן את שנאת החינם שגרמה לחורבן בית המקדש השני. העבודה שלנו לתקן את חורבן בית המקדש השני, היא על ידי זה שנתבונן ונזהה בתוכנו שאנחנו מקנאים ושאנחנו מקפידים. כתוב שרחל אימנו, לפני שילדה את יוסף, הייתה בצער גדול: ותקנא רחל באחותה לאה ותתן ליעקב את בלהה שפחתה: "וַתֵּרֶא רָחֵל כִּי לֹא יָלְדָה לְיַעֲקֹב וַתְּקַנֵּא רָחֵל בַּאֲחֹתָהּ" (בראשית ל, א'), "וַתֹּאמֶר הִנֵּה אֲמָתִי בִלְהָה בֹּא אֵלֶיהָ וְתֵלֵד עַל בִּרְכַּי וְאִבָּנֶה גַם אָנֹכִי מִמֶּנָּה." (בראשית, ל, ג').

רחל מקנאה באחותה הגדולה לאה שהיא יולדת, והיא (רחל) לא ילדה. ואז שואלת רחל, איך אני אתקן את הקנאה הזו? ומשיבה, על ידי זה שאני אתן לבעלי, ליעקב, את שפחתי. הרי זה מאוד לא מובן, אם היא תתן את שפחתה, והיא באמת נתנה, ושפחתה תלד - מה עושה רחל בעצם? רק מגבירה את הקנאה. הרי לכאורה, אם את מקנאה בלאה ועכשיו גם השפחה שלך תלד, את מגבירה את הקנאה. כתוב על זה פירוש נורא מאוד: רחל זיהתה שהיא מקנאה, שיש לה את מידת הקנאה. כשהיא זיהתה את זה היא אמרה: אני אתן את שפחתי ואז ממילא אני אגביר בתוכי את הקנאה ואני אלחם במידת הקנאה. ברגע שאלחם במידת הקנאה, אפתח לעצמי את שערי הרחמים והחסדים.

כשאדם נלחם בקנאה שיש בו באחרים, על יד זה הוא פותח שערי רחמים וחסדים וזה שורש שנאת החינם, שורש חורבן בית המקדש.

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מה התיקון שלי?

הרב יאשיהו פינטו שליט"א על התיקון בימינו ועל כוחה של מילה קטנה אחת

"למה זה קרה לי?"

כולנו עושים טעויות, אומר הרב פנגר, אנחנו רק בני אדם. עלינו לזכור כי בכל פעם שקורה לנו משהו טוב אנחנו עתידים לצמוח ממנו.

סגולות נבחרות


סגולה לברכה והצלחה

הרב חיים פוקס מביא סגולה לברכה והחלחה מן הספר "שערי מנחם": שלושת הפסוקים הראשונים בפרשת לך לך

סגולה לבנים טובים

הרב חיים פוקס - סגולה להריון ולבנים טובים, לזכות בפרי בטן ולראות נחת מהילדים
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |