צדיקים

מטלטל: ויתר לאחיו וחייו ניצלו

רבי שמואל החליט לברוח מאש המחלוקת ולא לגרום צער לאחיו, הוא לא ידע שכך יינצלו חייו


31/01/22 | כ"ט שבט התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>


בעיירה גרודנא הרחוקה חי צדיק גדול בשם רבי מיכל רוזובסקי זצוק"ל. באוץם ימים הייתה יהדות אירופה בשיא תפארתה, קהילות רבות פרחו ושגשגו, רבים מהיהודים נשאו תפקידים בכירים ביותר.


לרבי מיכל דוד היו שני בנים- הבכור רבי יהושוע העשיל, והצעיר- הרב שמואל.


והנה יום אחד כבה המאור בעיירה: רבי מיכל דוד רוזובסקי זצוק"ל נפטר לבית עולמו והניח אחריו את משפחתו וקהילה שלמה שהתאבלה על פטירתו.


לאחר תום ימי האבל, התעורר ויכוח בין ראשי הקהילה למשפחתו של הרב. המשפחה הייתה מעוניינת להעביר את שרביט ההנהגה לבן הבכור, כנהוג, הלא הוא רבי יהושע העשיל, אך ראשי הקהילה היו מעוניינים שרבי שמואל דווקא הוא יהיה זה שימונה על הנהגת הקהילה.


כאשר לא הגיעו הצדדים לעמק השווה, פנו לגאון הגדול רבי חיים עוזר גרודז'ינסקי כדי לגשר בין הצדדים. עוד לפני תחילת הדיון ניגש הרב שנואל רבי חיים עוזר ואמר לו: "אינני מעוניין כלל במשרה זו, ומאידך אחי הגדול רבי יהושע העשיל ראוי ביותר למילוי התפקיד".


כאשר הדיון החל, עברה שמועה בין הקבל כי רבי שמואל לאחרונה נוהג בהנהגות משונות במטרה שקרנו תרד בעיניהם של ראשי הקהילה והם לא יחפצו בו כרבם. הוא היה הולך בשוק בין הדוכנים השונים והתמקח על מחירים, וכל זאת כדי שיבחרו באחיו להנהגת הקהילה.


ואכן, פסק רבי חיים עוזר כי יש למנות את רבי יהושע העשיל לרב הקהילה. הדבר לא מצא חן בעיני ראשי הקהילה, והם הקדורו פניהם לרבם החדש. 


הדבר הכאיב מאוד לרבי שמואל, הוא חש כי עצם נוכחותו באיזור משפיעה רבות על היחס שמקבל אחיו הבכור מבני קהילתו, ובליבו גמלה החלטה נועזת: לעזוב את עיירת הולדתו גרודנא ולהרחיק נדוד.


רבות הפך בדעתו והתלבט לאן יעזוב? הרי הוא אינו מכיר מקום אחר מלבד העיירה בה נולד וגדל! כשלא נפלה החלטה מכרעת החליט רבי שמואל לערוך גורל הגר"א,  והנה נפל הפור: בגורל יצא הפסוק "לך לך מארצך... אל הארץ אשר אראך, ואעשך לגוי גדול ואגדלה שמך והיה ברכה".


רבי שמואל לא היסס, בימים שלאחר מכן הוא ארז את מיטלטליו הצנועים, נפרד ממשפחתו ומבני קהילתו והפליג בים הגדול לעבר ארץ הקודש...


שנים מספר לאחר מכן פרצה מלחמת העולם השנייה והחלה השמדת היהודים ההמונית. מכונת ההרג של הנאצים יימח שמם לא פסחה גם על העיירה המפוארת גרודנא, בה נרצחו למעלה מ40,000 יהודים, ה' יקום דמם. מעשהו הנאצל של רבי שנואל הוא בעצם סיפור ההצלה שלו מציפורני הנאצים יימ"ש.

 

הרב הרצל חודר שליט"א בסיפור מרתק על רבי שמואל רוזובסקי זצ"ל:

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

צדיקים

יום פטירת הקדוש בשבת הקרובה: רבי יונתן בן עוזיאל, גדול תלמידיו של הלל הזקן

צדיקים

מרתק: המלאכים שבאו לעזור לו לסחוב את האבן לירושלים

צדיקים

לא בטוח שידעתם: כיצד קיבל השל"ה הקדוש את כינויו?

צדיקים

מטלטל: ויתר לאחיו וחייו ניצלו

צדיקים

מהתותח הישן בקעו לפתע קולות מבעיתים...

צדיקים

מרגש: "הרב כהנמן זצ"ל ישב על הכיסא ומירר בבכי כילד"

צדיקים

לכבוד יום ההילולא של הרש"ש הקדוש: 9 דברים שאולי לא ידעתם

צדיקים

הרגליים של הנפטר היו שחורות! לא תאמינו למה

צדיקים

רוצים להיות עשירים? העצה שנתן הגרש''ז אוירבך זצ''ל שהניבה מיליונים

צדיקים

סגולה בדוקה וידועה בל' בניסן, הילולת הצדיק הנסתר, לישועות גדולות

צדיקים

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

צדיקים

כך זכה רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב לראות את ברכת סבו מתגשמת

צדיקים

"בכל אותה תקופה אמרתי לעצמי, היכן הגבאי שאמר שאני לא מסוגל לשאת אפילו את הטלית והתפילין?!"

צדיקים

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

צדיקים

סגולת יום ט"ז כסלו - הדליקו נר לעילוי נשמת הצדיק בעל הצדקה שלא זכה להותיר אחריו ילדים

עוד מאמרי תוכן בנושא צדיקים

X
  • © כל הזכויות שמורות