ביחד העוצמה גדולה יותר: על חשיבות התפילה ברבים

חשיבות התפילה בציבור היא כפולה ומכופלת גם מבחינת התוכן שלה – כשאדם מתפלל בציבור הוא לא יבקש רק על עצמו, משפחתו וקרוביו כי אם יעתיר בתפילה גם עבור אנשים שאינו מכיר, לטובתם והצלחתם

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

מובא בגמרא (מסכת ברכות) שהקב"ה אינו מואס בתפילתם של רבים. מדוע נחשבת תפילת רבים לגדולה כל כך בעיני הקב"ה, ומדוע חכמינו מפליגים כל כך בשבחה? בספר 'הכוזרי' מסביר ר' יהודה הלוי כי הסיבה לכך טמונה בזה שהציבור מחפה על הפגמים של היחיד, והופך את תפילתו לשלימה יותר.

כשהאדם הפרטי מתפלל בציבור הוא בעצם מבצע פעולה של חיבור, שדרכו ניתן להשפיע עליו שפע 'כללי' שיורד על הציבור בכוח האחדות שלו – כמו גשם שיורד על כולם, וכל אחד 'טועם' ממנו קצת. בעניין זה יש ממד נוסף והוא שעל ידי החיבור לאחר, אדם בעצם מבין את יחסי הגומלין שעמם ברא הקב"ה את העולם הזה – יחסים של נתינה וקבלה.

אדם שמתפלל בציבור מתחבר לאחרים, ומתוך כך אף נולדת בו דאגה לצרכיהם ורצונותיהם. אדם כזה הופך לאנוכי פחות, ואכפתי יותר. בעולם שכזה ראוי לה לשכינה שתתגלה ותשפיע את אוצרותיה הרוחניים.
כשם שבסוכות אנו מנענעים את ארבעת המינים יחדיו, כך תפילת הציבור 'מנענעת' את התפילות כולן ומעלה אותן היישר אל כיסא הכבוד, ולכן חשיבות התפילה בציבור גדולה הרבה יותר מתפילת יחיד. ההבדל העיקרי בין שני סוגי התפילה הוא בחזרת הש"ץ – שהרמב"ם במשנה תורה (הלכות תפילה) מסביר שמטרת החזרה של שליח הציבור היא להוציא ידי חובה את כל מי שאינו יודע להתפלל כראוי.

מכאן אנו למדים שחשיבות התפילה בציבור היא כפולה ומכופלת גם מבחינת התוכן שלה – כשאדם מתפלל בציבור הוא לא יבקש רק על עצמו, משפחתו וקרוביו כי אם יעתיר בתפילה גם עבור אנשים שאינו מכיר, לטובתם והצלחתם.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מדוע באה עלינו הצרה הזו? מה רוצה מאיתנו הבורא?

"וראית את אחורי ופני לא יראו" - כשאנו חלילה מצויים בצרה, כשמגיע אלינו קושי ומחסור, אנו רואים רק את החושך, רק את הבעיה, לא מבינים את פשר הסתרת הפנים - "פני לא יראו". אולם לאחר שעבר זמן ונעשה תכלית הדבר, אז אנו מבינים לאיזה צורך עברנו את המאורעות...

לכל הייסורים או הקשיים יש זמן קצוב בלבד

בשעה שבורא עולם משגר ייסורים על האדם הוא משביע את אותם הייסורים: 'אל תתחילו לייסר את אותו האדם אלא ביום פלוני ובשעה פלונית, ולא תצאו ממנו אלא ביום פלוני, בשעה פלונית, באמצעות רופא פלוני ותרופה פלונית!'

אל תכפור בקושי שלא תגיע צרה גדולה יותר

בצר לו פנה החוכר אל הצדיק מלנטשנא זצ"ל, שנודע ברוח קודשו. אמר לו הצדיק: "רואה אני כי שורים עליך דינים במקום הזה, לפיכך באה עליך צרת האדון. אמור לו נחרצות כי אינך מסכים להוספה. אל תוסיף ולו פרוטה אחת! אם שלך הוא - יוותר האדון, ואם לא - הסתלק משם - לטובתך!"

אליהו הנביא מברך בבנים

כשהגיעו לפסוק "והגדת לבנך..." התעצבו ובנשימה אחת הרגיעו  זה את זו: "בורא עולם לא ישכחנו ועוד יזכנו בבן"

סיפור מרגש על עניית "אמן"

"מובן מאליו, שבתור יהודי-לא-דתי הופתעתי מאוד מהתשובה ומן האמונה והביטחון העז ברבי משה זצ"ל שהחולה יבריא בזכות אמירת אמן", סיפר הרופא בעל התשובה

פטירת הרב יוסף ג'יעאן, ח' בשבט: כוחה של אמונה

בעזרת ה' נראה כולנו את הנס הגדול, כל אלה אשר עומדים מולנו עם הנשק ביד, לא יפגעו בנו לרעה ויתפזרו לכל רוח, יבואו 'חברים' ויחזירו אותנו במהרה הביתה ובעזרת ה' נעלה כולנו ארצה. כולנו! כולנו! כולנו!

סגולות נבחרות


סגולות תהילים קי"ט

פרנסה, זיווגים טובים וכל מילי דמיטב - מזמור קי"ט בתהילים יביא את כל הישועות אל חייכם ואל חיי יקיריכם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |