מעלת הכנסת אורחים

כיצד אוכל לפגוע בהם ולא לטעום ממה שהגישו לשולחן?

13/03/18 | כ"ו אדר התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

סיפור ליום פטירת הרב יוסף חיים זוננפלד
 
בשנת תרע"ד ערכו רבני ארץ ישראל בראשות ראש הרבנים רבי יוסף חיים זוננפלד, "מסע תשובה", בכל המושבות החדשות שנוסדו אז בארץ, בכל מקום אליו הגיעו, עשו להם כבוד גדול. נשאו הרבנים דרשות חיזוק והתעוררות לעורר את לב העם.
 
באחד הערבים הגיעו הרבנים לעיר יפו, שם סיימו את "מסע התשובה". הם התכנסו בביתו של הרב אברהם יצחק קוק, לטקס סיום המסע. הרבנית טרחה עבור האורחים החשובים, והגישה בפניהם תה ועוגות להשיב נפשם.
 
בנו של הרב זוננפלד, ניגש לאביו ולחש באוזנו: "אבא, היום אתה בתענית יורצייט, שים לב שלא תשכח!" שמע זאת הרב זוננפלד, ומיהר ללגום מן התה הרותח מספר לגימות קטנות. לאחר מכן הניח את הכוס מידו. בנו המופתע, חשב שאביו לא שמע טוב, אולם אביו רמז לו שזה בסדר, ותמיהתו של הבן גדלה עד מאד!
 
בסיום הטקס, יצא הרב זוננפלד מהבית עם בנו ואמר לו: "בוא ואסביר לך את אשר עשיתי. זכרתי כי שרוי אני בתענית, אבל גדולה הכנסת אורחים יותר מהקבלת פני השכינה. הרב קוק והרבנית טרחו מאד במצווה בשביל האורחים, כיצד אוכל לפגוע בהם ולא לטעום ממה שהגישו לשולחן? מכיון שחששתי שייפגעו מכך – התרתי לעצמי ללגום מן התה בעיצומה של התענית, ומיהרתי לעשות זאת בעוד התה רותח, כדי שלא תהיה לי הנאת החך מהשתייה. כמו כן שתיתי פחות משיעור רביעית".
 
רבים הנוהגים לצום ביום פטירת הוריהם, תענית מקובלת ומבורכת, אך רגשות הזולת חשובות יותר.
 
יש פעמים בהן אנו מתעקשים לזכות בעלייה לתורה ביום פטירת יקירנו, מעלה חשובה עד מאד, אולם לוותר לטובת האחר שאף לו יש יום פטירה תגרום ליקירנו נחת רבה יותר.
 
עלינו לחשב את דרכינו בצורה מדוקדקת, לבחון אם מעשינו ייגרמו צער לאחר, פגיעה או נזק. את הדברים הללו יש לבחון בעיקר בבתינו, האם מעשינו יגרמו צער לאישה, לבעל או לילדים.
 
כשאתה מחשב את דרכך ולא דורך אפילו על נמלה החוצה בדרך, אתה לאט לאט משפר את מידת הרחמים שבך, ויחד עם זאת את רגשותיך כלפי האחר.
 
כל המרחם על הבריות – מרחמים עליו מן השמים, וכל שאינו מרחם על הבריות – אין מרחמים עליו מן השמים" (שבת קנו'.)
ביאר ה"חפץ חיים" (אהבת חסד ח"ב, ג): "כידוע באופן בו האדם מתנהג בעולם הזה הוא מעורר כנגדו תגובה מלמעלה, בשורשים העליונים, של ההנהגה האלוקית, וממילא כל המרחם על הבריות מרחמים עליו מן השמים..."
 
כשתרחם ותתחשב באחרים ירחמו גם עליך מהשמים ויעניקו לך רווח והצלחה בכל דרכך..

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (88 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית למזל טוב

מרגישים שהמזל תקוע? קראו את פרשת העקידה 7 פעמים. זוהי תפילה סגולית למזל, שעל פי הזוהר הקדוש יש ביכולתה להגן מפגעים רעים על כל מי שקורא אותה

3 סגולות לשינוי המזל

התחברות עם אנשים מסוימים, כיבוד האישה והדלקת נרות – קראו את הסגולות שיעזרו לכם לשנות את המזל, ברמה כזו או אחרת

סגולת החיד"א לפרנסה - קצר וחזק

סגולה לפרנסה, מתוך ספר כתיבת יד: "מי שרוצה להצליח בעסקו בכל מקום שהולך, יאמר בבוקר שלושה פעמים מזמור זה קודם צאת השמש". לפניכם תהילים פרק ד'

תפילה סגולית להצלחה

לפניכם תפילה להצלחה בתהילים - לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם, בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה. חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי, וּבְצֵל-כְּנָפֶיךָ אֶחְסֶה עַד יַעֲבֹר הַוּוֹת

סגולה נגד פחד

יאמר תפילת 'עלינו לשבח' ואחריה יקרא פסוק כ"ה בפרק ג' בספר משלי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |