מחירה הכבד של מידת הכעס

סיפורו של היהודי זלמן אשר "הצטיין במידת הכעס" גם בשעה שיצאה נשמתו

04/08/19 | ג' אב התשע"ט

 

 

זה מתקרב: שמך יוזכר בליל שבועות, בקבר דוד המלך - האבא של כולנו, בזמן מסוגל וסגולתי! להשתתפות לחצו כאןhttps://lp.vp4.me/mcx3

 

יהודי אחד בשם זלמן "הצטיין" מאד במידת הכעס, על כל דבר, גם אם לא היה כלום בדבר, היה כועס. לכן כינוהו מכריו בשם "זלמן כעסנר". לימים, כשהגיעה שעתו להיפטר מהעולם, נכנסו אליו אנשי חברא קדישא ושכניו, כדי להיות נוכחים בשעת יציאת הנשמה.

הקול נשמע בעיר, זלמן הולך להסתלק מהעולם. מספר ילדים שובבים שהיו סקרנים לראות את מחזה הפטירה, וביודעם שלא יכניסום פנימה, עלו וטיפסו על החלונות והשקיפו לתוך החדר. זלמן שכב על מיטתו, ובעוד רגעים מספר היה אמור להחזיר את נשמתו ליוצרה. בין מחשבותיו שהתרוצצו במוחו בשעת פרידתו, על חייו, על חבריו, והנה... הוא גילה מספר ילדים העומדים על יד חלונותיו ומסתכלים עליו. בשארית כוחותיו הוא כעס, לדבר הוא אינו מסוגל יותר, לכן קמץ את אגרופיו ונפנפם לעבר הילדים בזעם כאומר להם: "הסתלקו מכאן"! מילים אלו שהתאמץ להוציאן מפיו נשארו תקועים בגרונו, וכך נפח את נשמתו... (רבי שלום שבדרון)

וַיִּקְצֹף מֹשֶׁה עַל פְּקוּדֵי הֶחָיִל שָׂרֵי הָאֲלָפִים וְשָׂרֵי הַמֵּאוֹת הַבָּאִים מִצְּבָא הַמִּלְחָמָה" (במדבר לא', יד')

משה רבינו קצף וכעס על מפקדי הצבא שלא ביצעו את תפקידם כראוי במלחמת מדין. ולפי שבא לכלל כעס, הגיע לכלל טעות ונעלמו ממנו הלכות הגעלת כלים ונמסרו לאלעזר הכהן. 

אחת המידות הקשות ביותר לתיקון היא מידת הכעס. הכעס המתלהט משבש את החשיבה השפויה ושיקול הדעת, עד שהכועס עלול שלא לשלוט בעצמו ולבצע ללא מחשבה פעולות קשות ומזיקות שאינו מעוניין בהן. כשאדם כועס משתנות פניו, הוא לא אותו אדם שהיה לפני שהגיע לכלל כעס.

כתב האר"י זצ"ל ב"שער הגלגולים": "הנה לפעמים יארע שאף על פי שיהיה באדם נפש אחת טהורה ועליונה, יבוא איזה פעם לידי כעס, ואז תצא ממנו ותיכנס במקומה נפש אחרת גרועה. וכיון שהדבר כך, אפשר גם כן שיימשך מזה עוד דבר אחר. והוא, כי אם עד עתה הייתה מזומנת לאיש הזה איזו אשה בת זוגו, כיון שנתחלפה נפשו וניתנה לאיש אחר, אותו האיש יקחנה".

מכאן ניתן ללמוד שהכעס יכול לשנות את חיי האדם, הוא יכול לאבד את זיווגו, את מקור השפע שלו ואולי אף את עתידו. לו רק נחשוב שכל הקורה אותנו מושגח מלמעלה, יהיה לנו קל יותר להבליג, לשמור על שפיות ולא לאבד את צלמנו. לפני שהנך זועף וכועס חשוב לרגע, כמה אתה יכול להפסיד! איך שאדם מחנך את עצמו, מרסן את מידותיו בכלל ובכעס בפרט, כך גם ישאר, כך גם יזכרו אותו, כך יוביל את עצמו עד יציאת נשמתו..

(ספר החיזוק יומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5.3 (8 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אנו חבל ההצלה של האחר

לא תמיד אנו מבינים מדוע הקושי הגיע אלינו, לפעמים הוא בא כדי לחשל אותנו, ולהיות אנו בעצמנו חבל ההצלה של האחר

מתי אדם מודה? כשיש לו חיסרון

בורא עולם רוצה אותך קרוב אליו, לכן לא תמיד נותן לך את כל צרכיך, אולם אם תתפלל, תתן הודיה, תדבר עם הבורא, תכניס אותו לחייך, גם כשיש לך, גם כשהכול טוב, הוא ידאג שהטוב הזה לא ימוש מביתך

הסוד לישועה - ביטחון בבורא בכל מצב

כשיש לאדם על מי לסמוך, הוא כביכול "מזניח" את ביטחונו בבורא עולם, וכל יהבו וביטחונו על אותו אדם. אף שיש לאדם קשרים וכישורים, צריך הוא לשים קודם את ביטחונו בבורא, וכשיש לאדם ביטחון גמור בקב"ה הוא יזכה לישועות רבות

כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית להחלמה

מי שברך אבותינו ואמותינו אברהם יצחק ויעקב, משה ואהרן, דוד ושלמה, שרה רבקה רחל ולאה, הוא יברך וירפא את כל חולינו

תפילת נשמת כל חי נוסח ספרד

נִשְמַת כָּל חַי תְּבָרֵךְ אֶת שִׁמְךָ יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, וְרוּחַ כָּל בָּשָׂר תְּפָאֵר וּתְרוֹמֵם זִכְרְךָ מַלְכֵּנוּ תָּמִיד, מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם אַתָּה אֵל. וּמִבַּלְעָדֶיךָ אֵין לָנוּ מֶלֶך גוֹאֵל וּמוֹשִיעַ. נשמת כל חיי

תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |