אם פגע בך אדם, האם תסכים לסייע לו לכשיצטרך?

איך צריך להתייחס למי שפגע בך? ועל הנהגתו של הרב קוק זצ"ל

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

הרב קוק היה רבה הראשי של ישראל בתקופה שלפני קום המדינה. הרב נערץ על ידי רבים מהעם, אולם הייתה קבוצה אחת שהתנגדה לו בחריפות, ותקפה אותו ללא הרף על יחסו האוהב לבוני הארץ, לחלוצים שהתרחקו מקיום המצוות.
 
התנגדותם גררה יחס מבזה לרב, התנכליות ועוד... אך הרב קוק מחל להם, שתק, והעביר על מידותיו.
 
באחד הימים, בתו של אחד מראשי קבוצת המתנגדים חלתה במחלה קשה. "יש בחו"ל פרופסור מומחה גדול ביותר למחלה הזאת!" הציעו לו חבריו והוסיפו: "הוא היחיד שיוכל לעזור לה…"
 
אותו מתנגד בירר וגילה שאכן הפרופסור יכול להושיע - אך איך יגיע אליו וידבר איתו? מדובר בפרופסור חשוב ועסוק מאד, שוודאי לא יהיה לו זמן להקדיש לבתו של אדם לא מוכר מארץ ישראל.
 
"יש לי רעיון!" הציע ידידו, "הבנתי שהפרופסור מעריץ גדול של הרב קוק, בשבילו הוא יעשה הכל! לך לרב, בקש המלצה, ואני בטוח שהוא יסכים לטפל בבתך!"
 
"המלצה מהרב קוק?! איך אוכל לבקש המלצה מהרב שביזיתי פעמים רבות כל-כך?! מה הסיכוי שהרב יסכים?" שאל האיש.
 
כשמצבה של בתו החמיר, הבין המתנגד שאין לו ברירה. הוא התבייש ללכת בעצמו לרב, והחליט לבקש מרבי אריה לוין, הצדיק הירושלמי, לעשות את השליחות עבורו. רבי אריה הסכים וניגש לבית רבו, הלא הוא הרב קוק.
 
כששטח רבי אריה את הבקשה לפני הרב, הוא נענה מיד ובשמחה. "בוודאי! זה עניין של פיקוח נפש" אמר הרב, וכתב מכתב המלצה מלא תשבחות על המתנגד שכה הירבה לאמלל אותו. לקח רבי אריה לוין את המכתב ויצא בשמחה מהחדר. הוא לא הספיק להתרחק והרב קוק קרא לו לחזור.
 
"נסיעה לחו"ל עולה כסף רב, נזכרתי שיש לי קשרים גם עם  אחד מבעלי חברות הספנות... חכה עוד מספר דקות ואכתוב מכתב המלצה גם עבורו, אולי יוכל לקבל הנחה…"
 
כשהספיד רבי אריה לוין את הרב קוק אמר: "את מידת החסד קיבלתי מהרב, אינני כדאי כלל לדבר ולספר בשבחו של רבנו הגדול לתאר את גאון עוזו וצדקתו, אמנם במקום גדולתו הייתה ענוותנותו להתקרב אלינו כל-כך ולהשפיע לכל אחד כפי ערכו שיוכל לקבל.
 
שקידתו העצומה בתורה לא הפריעה לו מלהשתתף כל ימיו בצערם של ישראל, ומסר נפשו עליהם במסירת נפש ממש, כרועה נאמן השליך את נפשו מנגד בעד כל אחד ואחד מישראל. זכרתי ימים מקדם, כאשר זכיתי לעלות לארץ ישראל בשנת תרס"ה, פניו של רבינו הביטו בי, והתחלתי להרגיש ביותר את מידת החמלה על כל דבר" ('אוהב ישראל בקדושה')
 
חסד, לו רק הייתה דעתנו יודעת ומבינה מהי מעלת החסד, מה זה לעזור ולו פעם אחת ליהודי.
 
רבים מאיתנו עושים חסדים, עוזרים לאדם נצרך, נותנים כתף ואומרים מילה טובה. מה מצער שאנו לעיתים מקטלגים את החסד שלנו לאנשי שלומינו ולא לאחרים הרחוקים מאיתנו, המתנגדים לדעתינו.
 
אם פגע בך אדם האם תוכל לסייע לו לכשיצטרך? סביר להניח שלא.
 
מלמד אותנו הרב קוק לעזור ולסייע לכל אדם ובעיקר לאנשים שגרמו לנו צער, מדוע? כי אדם המסייע לאדם שהזיק לו בעבר מראה עד כמה יש בו אמונה וביטחון בבורא, הוא יודע ומבין שכל מה שעובר עליו בחייו, כל מי שציער, הזיק ובייש אותו אינו אלא שלוחו של המלך.
 
יאמר האדם: "אם המלך שלח אותו להזיק לי, מי אני שאשמור לאותו אדם טינה, אכעס או אמחוק אותו מחיי? לא רק שלא אשמור טינה אלא אסייע ואתן לו משלי..."
 
נתחיל את היום בחסדים, לא צריך לתת כספים ולאבד כוחות, מספיקה מילה טובה כדי לתת לשני הרגשה טובה. עשית חסד עם האחר, עשית חסד עם עצמך, עזרת לבנו של המלך והמלך יעזור וישפיע עליך שפע רב...
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.7 (174 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)



מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אנו חבל ההצלה של האחר

לא תמיד אנו מבינים מדוע הקושי הגיע אלינו, לפעמים הוא בא כדי לחשל אותנו, ולהיות אנו בעצמנו חבל ההצלה של האחר

מתי אדם מודה? כשיש לו חיסרון

בורא עולם רוצה אותך קרוב אליו, לכן לא תמיד נותן לך את כל צרכיך, אולם אם תתפלל, תתן הודיה, תדבר עם הבורא, תכניס אותו לחייך, גם כשיש לך, גם כשהכול טוב, הוא ידאג שהטוב הזה לא ימוש מביתך

הסוד לישועה - ביטחון בבורא בכל מצב

כשיש לאדם על מי לסמוך, הוא כביכול "מזניח" את ביטחונו בבורא עולם, וכל יהבו וביטחונו על אותו אדם. אף שיש לאדם קשרים וכישורים, צריך הוא לשים קודם את ביטחונו בבורא, וכשיש לאדם ביטחון גמור בקב"ה הוא יזכה לישועות רבות

כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


סגולה להריון קל

סגולה להריון קל: תאמר לפני ברכת 'המפיל' (לפני השינה) פרק כ' בספר תהלים, ולאחר מכן תאמר שוב את הפסוק השני

סגולה גדולה מבעל המתוק מדבש

סגולה לזיווג הגון, לפרנסה, לזרע של קיימא, לרפואה ולכל הישועות - לומר 13 פעם מזמור יג בתהילים במשך 13 יום ותקובל בקשתו והיינו 13x13x13
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |