מה הקשר בין הלוואה בריבית לנחש?

מדוע רבי נחום לא הסכים לקבל כערבון ספר יקר ערך? מדוע כל כך חמור עניין ההלוואה בריבית?

25/10/18 | ט"ז חשון התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

באחד הימים הגיע בחור צעיר אל הצדיק רבי נחום מהורדנא זצ״ל כדי לבקש הלוואה. הבחור הביא עימו ספר יקר-ערך על מנת להשאירו אצל רבי נחום כערבון על ההלוואה.
 
רבי נחום מיאן לקבל מידו את הספר והלווה לו את הסכום שביקש ללא ערבון.
 
תלמידיו של רבי נחום התפלאו ושאלוהו: "מדוע לא רצית לקבל ספר כה יקר כערבון?"
 
השיבם רבי נחום: "אם יהיה הספר בידי, אני לא אוכל להתאפק מבלי שאקרא ואלמד בו, הספר יקר ומושך את הלב, ויש כאן חשש ריבית, פן יתקלקל הספר, על כן לא חפצתי  לקחתו כמשכון. את הספר אוכל לשאול לכשאצטרך, ואז אתנה עימו בפירוש, שלא יקפיד אם יתקלקלו מעט הגליונות, ויקיים המשאיל את 'עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת'"  ('תולדות מנחם')
 
ריבית היא איסור מהתורה, ככתוב: "אַל תִּקַּח מֵאִתּוֹ נֶשֶׁךְ וְתַרְבִּית וְיָרֵאתָ מֵאֱלֹקיךָ וְחֵי אָחִיךָ עִמָּךְ" (ויקרא כה', לא')
 
ריבית היא לא רק כספית, ריבית היא גם נפשית. ריבית מוגדרת בתורה כנחש - "נשך ותרבית" - מה נחש נושך אף הריבית נושכת את האדם ומכלה את ממונו, מכלה את נפשו ומביאה אותו לחוסר כספי ונפשי.
 
כשאדם מבקש ממך עזרה, הלוואה, סיוע, הוא לא סתם פונה דווקא אליך, דווקא איתך הוא מרגיש בנוח, דווקא אליך כיוון אותו בורא עולם.
 
קבל אותו בשמחה ובמאור פנים, חשוב כי הוא מתנה שנשלחה אליך, מתנה מאוהבך, אל תעשה את המתנה הזו לרווח כלכלי, אל תסייע ותיקח דמי שידוך, אל תנשך אותו, עשה את מצוות ההלוואה והסיוע בהתלהבות וחיוך, כך תרים את האחר, את כלכלתו, את רוחו ונפשו.
 
אומר המדרש: "המלווה בריבית אינו קם בתחיית המתים ולא זוכה לעולם הבא (מדרש רבה – שמות לא', ו') - אתה המסייע והמלווה לאחר מהונך וגופך, תזכה ודאי לעולם שכולו טוב, עולם לא נושך וממית אלא מחייה, מרפא ומאריך ימים...


מתוך הספר ה"חיזוק היומי" 
 

צפו בדבריו המעוררים של הרב יוסף מזרחי שליט"א בעניין הלוואה בריבית: 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (98 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לאריכות ימים

...ותבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות, ובצל כנפיך תסתירנו, ונהיה בריאים בכל אברינו וגידינו, ותשמרנו מכל צרה, ומכל פחד, ומכל חולי

תהילים להצלחה בניתוח - פרקים סגוליים

לפניך תפילה להצלחה בניתוח + פרקי תהילים עוצמתיים. אנא ה' בידך נפש כל חי ורוח כל בשר איש. ובידך כח וגבורה לגדל ולחזק ולרפאות אנוש עד דכא, עד דכדוכה של נפש

תפילה סגולית לאהבה

פרק קל"ט בתהילים מסוגל להבאת זוגיות ואהבה. (א) לַמְנַצֵּחַ לְדָוִד מִזְמוֹר יְהוָה חֲקַרְתַּנִי וַתֵּדָע: (ב) אַתָּה יָדַעְתָּ שִׁבְתִּי וְקוּמִי בַּנְתָּה לְרֵעִי מֵרָחוֹק: 

סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |