בורחים מהכבוד? הכבוד ירדוף אחריכם

במקום להיות נחבאים אל הכלים, רוצים אנו להיות על הכלים, להיות בולטים, אך "אליה וקוץ בה", ההבלטה שלנו תבוא לרעתנו. הברכה דווקא שרויה בדבר הסמוי מן העין, הגדולה מגיעה לאדם הנחבא אל הכלים

03/02/19 | כ"ח שבט התשע"ט

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

הרב ינון חורי זצ"ל נמלט על נפשו כשהיה חש שרוצים לכבדו, היה מדיר את רגליו מבתי כנסת בהם היה מוכר, וזאת רק כדי שלא יזכה חלילה לכבוד. אנשים רבים הכירו בכוח הברכות שלו וביקשו את ברכתו. כשראה כך הרב עמד לו ספק: "האם רשאי אני לברך את הציבור? והרי אדם פשוט אני, ואם אברך, הדבר ייחשב לי כגניבת דעת".

 

ניגש הרב לביתו של הרב הגאון רבי שמואל ואזנר. כשפתח בנו של הרב את הדלת, אורו עיניו, על הסף ניצב הרב ינון חורי ובפיו בקשה: "רוצה אני לראות את כבוד הרב ולשאול אותו שאלה". המילים נעתקו מפי בנו של הרב ואזנר. בביתו היו רגילים לשמוע על גודל מעלתו של רבי ינון, על צדקותיו ומידותיו הנעלות, על חשיבות הברכה היוצאת מפיו הקדוש, והנה, עכשיו עומד רבי ינון על סף ביתו.

 

שאלו בנו של הרב: "כבוד הרב, מה שאלתך?" השיב הרב: "אנשים מבקשים ממני ברכה ואין אני יודע אם ראוי אני לברך, האם הדבר ייחשב כגניבת דעת?". השיב לו בנו של הרב ואזנר: "ודאי שאתן לך לראות את פני אבי, אולם לפני כן בקשה לי אליך... ברכני לפני שתיכנס לראות את פני אבי".

 

שאלו הרב חורי: "ולמה תחפוץ בברכתי?" "מור אבי אמר לי שכשאראה אותך אבקש את ברכתך" השיב הצעיר. "תודה שענית לי על שאלתי, ועכשיו אברכך..."  אמר הרב וברכו.

 

ככל שהרב ינון חורי ברח מהכבוד, הכבוד לא הניח לו, ומאדם פשוט ונסתר התגלה כאחד מגדולי הדור. אחד המניעים שלנו בעשייה כלשהי הוא הכבוד, כמה כבוד נקבל? כמה הערכה וטפיחה על השכם? שאם לא נקבל, ייתכן שלא נעשה.

 

גאוות האדם מותירה אותו לעיתים ללא עשייה, ללא חברה, ללא משפחה. עם גאווה קשה לעשות, לקבל ביקורת ולהשתנות. במקום להיות נחבאים אל הכלים רוצים אנו להיות על הכלים, להיות בולטים, אך "אליה וקוץ בה", ההבלטה שלנו תבוא לרעתנו, הברכה דווקא שרויה בדבר הסמוי מן העין, הגדולה מגיעה לאדם הנחבא אל הכלים כשאול המלך.

 

אמר רבי מנחם מנדל מקוצק: "גאווה היא מום, בעל גאווה – אף כשמשפילים אותו מן השמיים עד דכא - נשאר בגאוותו". דווקא הענווה והצניעות יביאו לנו ברכה מתמשכת ולא רגעית.

 

מתוך הספר "החיזוק היומי". ניתן לרכוש את הספר השני של  "החיזוק היומי" בטל: 0525581133

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.2 (129 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


אין מקרה בעולם

מה גילה הסטודנט יואב כאשר חיפש את קברו של הרב ישראל משקלוב?

פרנסה מן השמים

צריכים אנו לבטוח בבורא שייתן לנו את פרנסתנו ברווח כך נוכל לפנות זמננו לתורה ולמשפחה

סגולות נבחרות


3 סגולות לשינוי המזל

התחברות עם אנשים מסוימים, כיבוד האישה והדלקת נרות – קראו את הסגולות שיעזרו לכם לשנות את המזל, ברמה כזו או אחרת

סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

סגולה לפרנסה טובה - שירת האזינו

הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי: יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב: כִּי שֵׁם יְיָ אֶקְרָא הָבוּ גֹדֶל לֵאלוֹהֵינוּ

סגולות נגד חלומות רעים

"אם חלם אדם חלום רע, טוב לעשות קצת מעניין החלום, ובזה יתבטל" -  סגולות כנגד חלומות רעים, שלא כדאי לפספס

מזמור לתודה - סגולתו ונוסח מלא

פרק ק' בתהילים, המכונה גם 'מזמור לתודה' על שם הפתיח שלו, מיוחס למשה רבנו. בספרים הקדושים מצוין כי פרק זה מסוגל להשפיע על האדם שפע רוחני וגשמי גדול, אם יתמיד באמירתו מדי יום

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |