החולה זעק: "פיקוח נפש!" והרב שלמה זלמן אוירבך המתיק עם הרופא סוד...

חולה זעק שהוא עומד למות ושיש לחלל עליו את השבת, אך הרופא טען שהטיפול יכול להידחות למוצאי שבת. כיצד הצליח הרב שלמה זלמן אוירבך לפתור את הבעיה בחוכמה וברגישות?

21/02/19 | ט"ז אדר א' התשע"ט

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

בבוקר יום שבת הגיע יהודי לביתו של הרב שלמה זלמן אוירבך כשהוא נסער ונאנק מכאב. היהודי הניח את ידיו על פניו הנפוחות וזעק מחמת כאב שיניים; הוא ביקש לשאול את הרב מה מותר לו לעשות ביום השבת על מנת להקל על הכאב הבלתי נסבל. הרב האזין לדבריו ואמר לו כי מותר לו ליטול גלולה על מנת לשכך את כאביו.

 

"תרופה?!" התפלא החולה, "היא לא תעזור לי! אני חש שאני נמצא במצב של פיקוח נפש. אלמלא אקבל טיפול רפואי דחוף לשיניי, שבו יפתחו את השן הפגועה וינקזו את המוגלה – אני אמות", אמר החולה בהחלטיות. הרב הבין בחוכמתו כי החולה שרוי בסערה רגשית ובחרדה לא מוצדקת, וברגישות האופיינית לו חשב הרב על רעיון.

 

הרב ביקש להזעיק רופא שיניים שהתגורר בשכונתו של הרב, שערי חסד. הרופא הגיע והרב אמר לו כי החולה חש שהוא נתון במצב מסוכן של פיקוח נפש בשל זיהום חמור בשיניו, ובהסתמך על הרגשתו של החולה – יש לטפל בו בהקדם בעיצומו של יום השבת.

 

הרופא בדק את החולה, וטען בפני הרב כי הוא סובר שמצבו של החולה אינו בגדר פיקוח נפש וכי ניתן להמתין עד למוצאי שבת. הרב היסה את הרופא ולחש באוזנו דבר, בלי שהחולה יבחין בכך. בהנחיית הרב, יצאו יחדיו הרופא והחולה לכיוון המרפאה כדי לטפל בשן הכואבת.

 

כשהגיעו למרפאה, אמר הרופא לחולה: "ידידי היקר, מה שמותר לי לעשות, אעשה למענך. אבל יותר ממה שאני חייב – לא אעשה בשום אופן. ולכן כיוון שאתה החולה ואתה זקוק לטיפול, אתה תדליק את התאורה. נא ללחוץ על המתג הראשי ולהדליק את האור כדי שנוכל להיכנס ולהתחיל בטיפול".

 

החולה הזדעזע עד עמקי נשמתו מהמחשבה שהוא יחלל את השבת, והחל להרהר בדחיפות הטיפול. "לא, לא, לא כואב לי עד כדי כך", אמר והחל לפסוע לאחור. "אני חושב שאפשר לדחות את הטיפול בכמה שעות למוצאי שבת". ואכן, רגישותו וחוכמתו של הרב מנעו חילול שבת שלא לצורך, ועם זאת אפשרו לכבד את החולה ולתת מקום לתחושותיו.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.2 (129 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תהילים להצלחה

מחפשים תהילים להצלחה? פרק נ"ז בתהילים ידוע כפרק תהילים להצלחה. כנסו לקריאה, ונתפלל ביחד אתכם שתזכו להצלחה רבה בע"ה

סגולה לסובל מנדודי שינה

"וַיְהִי הַשֶּׁמֶשׁ לָבוֹא וְתַרְדֵּמָה נָפְלָה עַל אַבְרָם וְהִנֵּה אֵימָה חֲשֵׁכָה גְדֹלָה נֹפֶלֶת עָלָיו"
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |