החולה זעק: "פיקוח נפש!" והרב שלמה זלמן אוירבך המתיק עם הרופא סוד...

חולה זעק שהוא עומד למות ושיש לחלל עליו את השבת, אך הרופא טען שהטיפול יכול להידחות למוצאי שבת. כיצד הצליח הרב שלמה זלמן אוירבך לפתור את הבעיה בחוכמה וברגישות?

21/02/19 | ט"ז אדר א' התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

בבוקר יום שבת הגיע יהודי לביתו של הרב שלמה זלמן אוירבך כשהוא נסער ונאנק מכאב. היהודי הניח את ידיו על פניו הנפוחות וזעק מחמת כאב שיניים; הוא ביקש לשאול את הרב מה מותר לו לעשות ביום השבת על מנת להקל על הכאב הבלתי נסבל. הרב האזין לדבריו ואמר לו כי מותר לו ליטול גלולה על מנת לשכך את כאביו.

 

"תרופה?!" התפלא החולה, "היא לא תעזור לי! אני חש שאני נמצא במצב של פיקוח נפש. אלמלא אקבל טיפול רפואי דחוף לשיניי, שבו יפתחו את השן הפגועה וינקזו את המוגלה – אני אמות", אמר החולה בהחלטיות. הרב הבין בחוכמתו כי החולה שרוי בסערה רגשית ובחרדה לא מוצדקת, וברגישות האופיינית לו חשב הרב על רעיון.

 

הרב ביקש להזעיק רופא שיניים שהתגורר בשכונתו של הרב, שערי חסד. הרופא הגיע והרב אמר לו כי החולה חש שהוא נתון במצב מסוכן של פיקוח נפש בשל זיהום חמור בשיניו, ובהסתמך על הרגשתו של החולה – יש לטפל בו בהקדם בעיצומו של יום השבת.

 

הרופא בדק את החולה, וטען בפני הרב כי הוא סובר שמצבו של החולה אינו בגדר פיקוח נפש וכי ניתן להמתין עד למוצאי שבת. הרב היסה את הרופא ולחש באוזנו דבר, בלי שהחולה יבחין בכך. בהנחיית הרב, יצאו יחדיו הרופא והחולה לכיוון המרפאה כדי לטפל בשן הכואבת.

 

כשהגיעו למרפאה, אמר הרופא לחולה: "ידידי היקר, מה שמותר לי לעשות, אעשה למענך. אבל יותר ממה שאני חייב – לא אעשה בשום אופן. ולכן כיוון שאתה החולה ואתה זקוק לטיפול, אתה תדליק את התאורה. נא ללחוץ על המתג הראשי ולהדליק את האור כדי שנוכל להיכנס ולהתחיל בטיפול".

 

החולה הזדעזע עד עמקי נשמתו מהמחשבה שהוא יחלל את השבת, והחל להרהר בדחיפות הטיפול. "לא, לא, לא כואב לי עד כדי כך", אמר והחל לפסוע לאחור. "אני חושב שאפשר לדחות את הטיפול בכמה שעות למוצאי שבת". ואכן, רגישותו וחוכמתו של הרב מנעו חילול שבת שלא לצורך, ועם זאת אפשרו לכבד את החולה ולתת מקום לתחושותיו.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.2 (129 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של תפילה

קראו את סיפור המעשה באדם שקצב לו רופאו ארבעה ימים לחיות ובא ל"חזון איש" בבקשה שיסייע לו

סגולות נבחרות


תפילה סגולית להחלמה

מי שברך אבותינו ואמותינו אברהם יצחק ויעקב, משה ואהרן, דוד ושלמה, שרה רבקה רחל ולאה, הוא יברך וירפא את כל חולינו

סגולות תהילים קי"ט

פרנסה, זיווגים טובים וכל מילי דמיטב - מזמור קי"ט בתהילים יביא את כל הישועות אל חייכם ואל חיי יקיריכם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |