משר האוצר למציל היהודים הגדול - מי אתה דון יצחק אברבנאל?

הוא היה חצרן, דיפלומט, סופר, איש אמונם של אנשי בית המלוכה וגם מציל היהודים הגדול ותלמיד חכם עצום. כל מה שלא ידעתם על דון יצחק אברבנאל - לרגל יום פטירתו כ''ט תשרי

13/10/20 | כ"ה תשרי התשפ"א

 

ג' בתמוז הוא היום הקדוש של הרבי מלובביץ'. ביום זה ממש, שליחי "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עבורכם בציונו. השירות ללא תשלום. ניתן לשלוח שמות בחינם כאן! ​>>

 

רבי יצחק אברבנאל, או בשמו המוכר יותר ''דון יצחק אברבנאל'' היה לדמות הבולטת ביותר בעם היהודי בשלהי ימי הביניים. הוא היה חצרן בית המלוכה, דיפלומט ויד ימינם של מלכים ובני אצולה. יתרה מכך, הוא היה גם תלמיד חכם בקנה מידה עולמי, בעל ידע אנציקלופדי עצום, הוגה דעות ופרשן של ספר התנ''ך. 

רבי יצחק אברבנאל חי בתקופה שבה התרחש גירוש ספרד - אחד המשברים הקשים שפקדו את עמינו במאה ה-15.

 

ילדותו ותולדותיו

 

דון יצחק אברבנאל נולד בעיר ליסבון בשנת קצ''ז (1437) למשפחה מכובדת ומיוחסת עד שושלת דוד המלך. משפחת אברבנאל התבלטו בעושרם ובהישגים מדיניים רבים. אביו של דון יצחק, רבי יהודה, היה ממונה על כספי בית המלוכה של הנסיך פרננדו, בנו של מלך פורטוגל, ז'ואן. כבנו של חצרן בית המלוכה, הורגל דון יצחק אברבנאל כבר מילדותו לבקר בארמון המלוכה וכן גם חינוכו והשכלתו תאמו להכשרתו לתפקיד דומה בעתיד. 

הוא היה תלמידו של רבי יצחק קנפנטון ואף למד בישיבתו של רבי יצחק אבוהב. הוא למד את כל תחומי התורה, מקרא, הלכה ואגדה ופילוסופיה יהודית. יחד עם השכלתו התורנית, הוא גילה בקיאות רבה בכתבי ההיסטוריונים והוגי הדעות המדיניים באותם ימים. 

 

יהודי בבית המלוכה

 

לפני שנכנס לעסוק בענייני בית המלוכה הפורטוגלי, כתב רבי יצחק אברבנאל חיבורים תורניים ופירושים על התנ''ך. הוא נאלץ להפסיק מכתיבתו והוצאת חיבוריו מכיוון שמלך פורטוגל, אלפונסו החמישי, קרא לו להיות שר האוצר של בית המלוכה. כשהוא עוסק במשרה רמה זו, לא זנח לרגע את אחיו היהודים והמשיך לדאוג להם ולפעול למענם מתוך בית המלוכה.

בשנת 1471 כבשה מדינת פורטוגל את מרוקו ולקחו משם בשבי כ-250 יהודים. רבי יצחק אברבנאל אסף כסף מאחיו היהודים כדי לפדות את השבויים. במשך כשנתיים לאחר שיחרורם הוא דאג להם לכל מחסורם עד שהשתקעו בספרד.

בשנת 1472 שלח המלך אלפונסו החמישי שליחים יהודים אל האפיפיור שברומא. דון יצחק אברבנאל ניצל את ההזדמנות הזאת וביקש מהשליחים לקחת עימם איגרת בקשה אפיפיור למען קהילות היהודים בממלכת פורטוגל. 

לאחר מות אלפונסו החמישי, ירש אותו בנו יואן השני. מיד עם עלייתו לשלטון החל במסע של הדחות והוצאות להורג. בשנת 1483 העלילו על דון יצחק אברבנאל כי יש בכוונתו למרוד במלך ולבגוד במדינת פורטוגל. המלך יואן ביקש להוציאו להורג ודון יצחק ברח מפורטוגל לעיר טולדו שבספרד, שם התגוררה משפחתו בעבר. בעקבות כך הורה המלך להחרים את כל רכושו והונו של דון יצחק אברבנאל. 

באותה תקופה, חזר רבי יצחק למלאכת הכתיבה של חיבוריו ופירושיו על המקרא. הוא כתב פירושים על הספרים: יהושוע, שופטים, שמואל ומלכים. לאחר תקופה מסויימת, ביקשו ממנו המלך פרננדו השני, מלך אראגון והמלכה איזבלה הראשונה מלכת קסטיליה לכהן כשר האוצר של ממלכות אראגון וקסטיליה המאוחדות. הוא כיהן בתפקידו זה שמונה שנים וזכה להצלחה עצומה, עד כדי ששרי המדינות כולם היו מגיעים אליו כדי לקבל הדרכה ועצות שונות. 

 

גירוש ספרד

 

בשנת 1492 דרשו המלכים פרננדו ואיזבלה מכל היהודים בממלכתם להתנצר. כאשר סרבו היהודים לעשות זאת, הם גורשו מארצם. זה למעשה היה גירוש ספרד - אירוע שיזכר לעד בתולדות ההיסטוריה היהודית. כאשר שמע דון יצחק אברבנאל על הגזירה, הציע למלך ולמלכה סכומי עתק מהונו הפרטי לקופת המלוכה בתמורה לביטול צו הגירוש, אך הם התנגדו. 

דון יצחק אברבנאל יצא לגלות יחד עם אחיו היהודים והגיע לעיר נאפולי שבאיטליה. המלך פרדיננד האיטלקי, כבר שמע את כשרונותיו הרבים של דון יצחק ומינה אותו לשר האוצר המלכותי. כששמעו על כך מלכי ספרד - יצאו במחאה נגד מלך איטליה ודרשו ממנו שלא לתת מקלט ליהודים המגורשים. משם ברח דון יצחק אברבנאל לסיצילה ומשם המשיך לאי קורפו, שם חי בתנאי עוני מחפירים. לאחר תקופה הוא חזר לאזור אחר באיטליה, לעיר מונופולי, שם חזר לכתיבת חיבוריו התורניים.

רבי יצחק אברבנאל נפטר בונציה בשנת ה'רס''ט (1508) בגיל 71. הוא הובא לקבורה בעיר פדובה וכעבור שנה, כשאר התרחשה מלחמה באזור, נחרב בית הקברות שבו היה קבור ומקום קבורתו נעלם. 

 

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


הילולת הבאבא סאלי

ביום ההילולה, תלמדי החכמים של "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עליכם בציון, אל תפסידו את ההזדמנות לשלוח לנו שמות לתפילה

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

כ"ד טבת הוא יום פטירתו של רבי משה מרדכי בידרמן, אדמו"רה השישי של חסידות לעלוב ובנוסף ואדמו"ר חסידות קרלין לעלוב, אשר נודע כצדיק בדורו ופעל לישועות רבות

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

י"ג טבת הוא יום ההילולא של רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב, שאמר קודם פטירתו: "כל מי שיפעל לכבוד ההילולא שלו ישיב לו טובה משמי מרומים"

כ"ד כסלו - יום פטירתו של הרב אהרון לייב שטינמן

הרב אהרון יהודה ליב שטינמן זצוק"ל, נשיא מועצת גדולי התורה של תנועת "דגל התורה", מייסד ישיבות וכוללים בישראל ובחו"ל, ראש כולל פוניבז', ישיבות גאון יעקב" ו"ארחות תורה". ומחבר "איילת השחר" על התלמוד הבבלי ועל התורה

סגולה לביטול הדינים מרבי חיים מוולוז’ין

הרב חיים איצקוביץ, אשר נודע בשם רבי חיים מוולוז'ין היה תלמידו הבולט ביותר של הגאון מווילנה, מייסדה של ישיבת עץ חיים, המוכרת כישיבת וולוז'ין - "אם הישיבות", ורב העיירה וולוז'ין

סגולתו הנדירה של יום כ’ חשון

כ' חשון הוא יום פטירתו של רבי מרדכי שרעבי זצוק"ל, אשר עליו אמר מרן עובדיה יוסף: "הוא היה גדול הדור, וכמוהו לא היה בקבלה"

בזכות רחל אימנו - סגולה גדולה לישועה

דורות רבים נהגו עם ישראל לפקוד את קברה של רחל אימנו בכל עת שנזקקו לישועה ולרחמים, סגולה מוכחת וידועה עוברת מפה לאוזן כבר שנים רבות ואנו מעלים אותה עבורכם על הכתב

סגולות נבחרות


סגולה אדירה לישועה

הרב יגאל כהן בסיפור מרגש על ישועה בזכות צדיק שכל חייו הקפיד על הכנסת אורחים

סגולה לאריכות ימים

...ותבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות, ובצל כנפיך תסתירנו, ונהיה בריאים בכל אברינו וגידינו, ותשמרנו מכל צרה, ומכל פחד, ומכל חולי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |