הזמן הנכון: דבר תורה לשבת מהרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

מלבד הדרך שטוב וכדאי לנו לבחור בה,  יש כאן לימוד, סגנון שיח ודרך תקשורת שבה על לאדם לחנך את בניו.

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

בפרשת השבוע נאמר "ראה אנוכי נותן לפניכם ברכה וקללה וכ"ו" .
 
השם יתברך פורס בפני בניו את שתי הדרכים שיש לאדם בעולם הזה - דרך הטוב ודרך הרע, הברכה והקללה. ה' מבקש ומציע בהשתדלות מכל אחד ואחד, שנבחר בדרך הטוב - דרך החיים - למען ייטב לנו ולזרענו עד עולם.
 
מלבד הדרך שטוב וכדאי לנו לבחור בה,  יש כאן לימוד, סגנון שיח ודרך תקשורת שבה על לאדם לחנך את בניו.
 
מדרש רבה, על פרשת השבוע, מביא על פרשת התוכחה והקללות שאין להפסיק באמצע הקללות, אלא לקרוא אותן בפעם אחת כדי שיקוים הפסוק במשלי - "מוסר השם בני אל תמאס, ולא תקץ בתוכחתו".

אמנם צריך להוכיח ולהעביר את הקללות הכתובות בתורה, אך לא בקריאות חוזרות ונשנות. אל תנדנד כדי שלא יקצו בה.
 
ללמדנו דרך חינוך, שנדבר באופן שירצו לשמוע - בנחת, לא להרבות שוב ושוב בהשמעת הערות וביקורת. וכשצריך, אומרים בבת אחת ודי.
 
העברת ביקורת איננה נעימה. השומע מחכה שהרגע יחלוף, ועל כן השתדל לא להשמיע שוב ושוב הערות וביקרות, באופן שכבר לא ירצו לשמוע את קולך ויקוצו מדבריך.
 
השפת אמת זכרנו לברכה מפרש את הפסוק "כי כאשר ייסר איש את בנו, השם אלוקיך מייסרך" - כפי מה שאדם מייסר את בנו כראוי בדרך כבוד, בנחת, במטרה כנה ואמיתית שישפר מעשיו, כך זוכה שמייסרין אותו משמים לטוב לו".
 
ביקורת מלשון "ביקור". כשם שלעולם לא תיכנס לבקר בבית חברך מבלי לוודא שהוא נמצא, ושהוא מוכן לקבל אותך - כך הביקורת.  ראשית, בדוק את המועד, והאם כעת זו העת שהוא יקבל דבריך בנחת; האם אתה מבקר את הזולת מתוך נקיות כי מעשיו מפריעות לו, למקבל המוסר, או מתוך נגיעה אישית כי הם מפריעות לך.
 
האדמו"ר אמרי חיים מויז'ניץ פירש את הפסוק "ואתחנן אל השם": על האדם להתפלל לה' שיזכה למצב של "בעת ההוא לאמור",  שיכוון את הזמן הראוי והנכון בו יוכל להגיד דברי תוכחה לבניו כדי שדבריו יעשו פירות (חינוך בפרשה).
 
עת לחשות ועת לדבר!
 
שבת שלום,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


פרק תהילים לרפואה - סגולה מיוחדת בקריאת תהילים ק"ב

לפניכם פרק ק"ב בתהילים, המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא.(ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי הַטֵּה אֵלַי אָזְנֶךָ בְּיוֹם אֶקְרָא מַהֵר עֲנֵנִי. (ד) כִּי כָלוּ בְעָשָׁן יָמָי וְעַצְמוֹתַי כְּמוֹ קֵד נִחָרוּ

תהילים להצלחה בניתוח - פרקים סגוליים

לפניך תפילה להצלחה בניתוח + פרקי תהילים עוצמתיים. אנא ה' בידך נפש כל חי ורוח כל בשר איש. ובידך כח וגבורה לגדל ולחזק ולרפאות אנוש עד דכא, עד דכדוכה של נפש

תפילה סגולית להחלמה

מי שברך אבותינו ואמותינו אברהם יצחק ויעקב, משה ואהרן, דוד ושלמה, שרה רבקה רחל ולאה, הוא יברך וירפא את כל חולינו

סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |